A A+ A++

Co to jest kolagen?

Białka kolagenowe stanowią element budowy anatomicznej człowieka. Kolagen jest podstawowym białkiem budulcowym tkanek oraz ważnym polimerem naturalnym. Odgrywa rolę spoiwa łączącego komórki skóry, kości i chrząstek. Kolagen występuje głównie w tkance podskórnej, skórze, tętnicach, chrząstkach, ale w praktyce można spotkać go we wszystkich narządach u człowieka. Każdy typ kolagenu, a jest ich aż 29, pełni swoją konkretną funkcję w ciele.

Jak działa kolagen? Właściwości

Kolagen odgrywa wiele ważnych funkcji, przede wszystkim utrzymuje strukturalną integralność tkanek oraz narządów. Białka kolagenowe wypełniają przestrzeń między komórkami. Dzięki nim tkanki są elastyczne, twarde czy sztywne.

Wystarczająca ilość kolagenu sprawia, że skóra jest napięta, jędrna i gładka, stawy funkcjonują bez zastrzeżeń. Utrzymuje się odpowiednie krążenie krwi, złamane kości się zrastają, a rany goją i powstają blizny. Kolagen wpływa na odnowę komórek w skórze. Oznaki starzenia, takie jak zmarszczki, opadająca skóra, utrata elastyczności mówią nam także o utracie tego białka. Tym, co najbardziej niszczy kolagen w organizmie, czyli niszczy włókna kolagenowe, jest promieniowanie UV.

Jakie aminokwasy znajdują się w kolagenie?

Kolagen w swoim składzie zawiera aminokwasy, które wspomagają poprawne funkcjonowanie organizmu. Najważniejszymi aminokwasami znajdującymi się w kolagenie są m.in.: glicyna, prolina czy lizyna. Glicyna hamuje proces degeneracji mięśni, przyspiesza wydzielanie hormonu wzrostu. Występuje w kolagenie znacznie częściej niż inne aminokwasy. Prolina natomiast opóźnia procesy marszczenia się skóry, bierze udział w uzupełnianiu ubytków tkanek czy w gojeniu się ran w ciele. Lizyna bierze udział w procesie syntezy przeciwciał, wspomaganiu procesów regeneracji organizmu.

Kolagen w jedzeniu ‒ gdzie go znajdziemy?

Kolagen to jedno z najważniejszych białek, którego głównym źródłem powinno być nasze jedzenie. Kolagen może być przyswajalny nie tylko z suplementów, ale także z pożywienia. W jakiej postaci ląduje więc na naszych talerzach? Dużą ilość przyswajamy z żelatyn, galaret rybnych, mięsnych czy owocowych, ale także w salcesonie czy w pasztetach.

Kolagen dostarczamy sobie, jedząc również serca, wątróbki, golonki, gotowane chrząstki czy inne dania zawierające fragmenty skóry i tkanek zwierzęcych. Wprowadzenie tych produktów do diety i spożywanie ich regularnie pobudzi produkcję nowych włókien kolagenowych w naszym organizmie.

Kolagen morski ‒ jakie ma działanie?

Preparaty z kolagenem morskim pozyskiwane są najczęściej ze skór czy łusek ryb. Dlaczego cieszą się takim zainteresowaniem? Pod względem budowy aminokwasowej kolagen rybi jest bardzo podobny do ludzkiego. Cieszy się więc wysoką przyswajalnością. Pozyskiwanie kolagenu morskiego także zasługuje na uwagę. Jako że suplement powstaje dzięki odpadkom z ryb, jego produkcja nie wymaga specjalnego zabijania żadnych zwierząt. Uważa się więc, że kolagen morski jest lepszy niż ten pochodzący od ssaków.

Płyn, proszek, tabletka ‒ którą wersję kolagenu wybrać?

Suplementy z kolagenem pozytywnie wpływają na ogólny stan włosów, paznokci i skóry. Przyspieszają też zdolność organizmu do regeneracji po urazach czy przebytych operacjach. Dobrze jest suplementować kolagen na stawy. Suplement przybiera różną postać, może być w formie stałej lub uwodnionej. Pojawia się więc pytanie, który rodzaj jest lepszy i lepiej przyswajalny? Należy wskazać, że to kolagen do picia króluje w rankingach popularności. Korzystają z niego sportowcy, często łącząc go z napojami.

Dietetycy uważają jednak, że każda forma powinna być równie skuteczna. Jest to kwestia indywidualna. Jedyną uwagą jest, że kolagen w tabletkach może być przyswajalny nieco wolniej. Warto popić go dłużą ilością wody. Zdaniem niektórych kolagen do picia daje najlepsze efekty. To jednak, na co powinno się zwrócić szczególną uwagę, jest nie forma, a skład wybranego suplementu. Pamiętaj, że zazwyczaj cena jest odzwierciedleniem jakości. Jeśli chcesz zobaczyć efekty, suplementacja kolagenem powinna trwać nie krócej niż trzy miesiące.

Kolagen ‒ skutki uboczne

Kolagen w proszku, tabletkach czy do picia ‒ jakie ma skutki uboczne? Ten suplement diety jest dobrze tolerowany, a skutki uboczne z reguły nie występują. Odnotowano jednak niektóre rzadkie zachowania, które najczęściej miały miejsce u osób nieprzestrzegających dozwolonych norm dawkowania. Do opisanych skutków ubocznych należą: reakcje alergiczne, nadwrażliwość na niektóre składniki odżywcze, osłabienie, bóle mięśni czy stawów, problemy z wypróżnianiem, kwaśny oddech czy nieprzyjemny posmak w ustach. Jedyne przeciwwskazania do stosowania kolagenu to ciąża lub karmienie piersią.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKs. Andrzej Szczotka z parafii w Krzeszowicach z odznaczeniem prezydenckim (ZDJĘCIA)
Następny artykułTurniej samorządowców – zwycięstwo Końskowoli