A A+ A++

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Kraina Oz została zbudowana w górach w Karolinie Północnej przez lokalnych artystów i rzemieślników. Głównym celem było wsparcie gospodarki Beech Mountain na rzecz pobliskich nieruchomości, takich jak ośrodek narciarski. Na miejscu mogliśmy zobaczyć replikę Szmaragdowego Miasta, specyficzne chodniki z żółtych cegieł, a nawet zamek Złej Czarownicy. W momencie otwarcia park zrobił ogromną furorę wśród turystów, których pierwszego lata nazbierało się na miejscu prawie pół miliona. Obiekt odwiedzali też znani aktorzy. Dnia 15 czerwca 1970 roku, na ceremonii otwarcia parku wstęgę przecięła sama Debbie Reynolds, która przyszła z 13-letnią, i wówczas jeszcze nieznaną Carrie Fischer. Otwarcia nie doczekał się jednak założyciel Land of Oz…

Niczym nawiedzony las

Grover Robbins był odnoszącym sukcesy przedsiębiorcą, który wziął sobie za cel przyciąganie turystów do Beech Mountain przez cały rok. To wtedy zrodziła się u niego wizja niesamowitego parku rozrywki. Pomagał mu w tym projektant Jack Pentes, który zauważył potencjał miejscowości, twierdząc, że drzewa przypominają mu nawiedzony las z filmu. Sam Robbins dał już się poznać z sukcesów w prowadzeniu parków rozrywki. To on stał za Tweetsie Railroad, który zresztą działa do dzisiaj. Land of Oz nie odniósł jednak takiego sukcesu, a to wszystko przez kilka przeciwności losu. Robbins zmarł na raka kilka miesięcy przed otwarciem parku. Wielu twierdzi, że to właśnie wydarzenie zapoczątkowało jego upadek.

Pożar znikąd

W latach 70 nastąpił spadek ruchu turystycznego ze względu na kryzys gazowy. Mimo tego Land of Oz prowadzono dalej, aż do 1975 roku, kiedy tajemniczy pożar położył mu kres. Nikt nie dowiedział się, co było powodem wzniecenia ognia, a ten zniszczył amfiteatr, restaurację, a nawet pobliskie sklepy. Sytuacje wykorzystali złodzieje, którzy włamali się do muzeum w parku i ukradli oryginalne kostiumy filmowe, w tym specyficzną sukienkę w kratkę należącą do Judy Garland.

Jesień w Oz

Sytuacje te spowodowały, że Land of Oz stał opuszczony przez dziesięciolecia. Dopiero w latach 90, firma Emerald Mountain Realty postanowiła przywrócić mu jego dawną świetność. Mimo wszystko nie zdecydowano się otworzyć obiektu ponownie jako park rozrywki. Zamiast tego, raz do roku organizowana jest impreza Autumn in Oz, na której istnieje możliwość zwiedzenia wyniszczonego, i wyblakłego parku, który kilkadziesiąt lat temu tętnił życiem i jaskrawymi kolorami. Pieniądze z wydarzenia przeznaczane są na odbudowę Krainy Oz.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZima w górach, warunki coraz trudniejsze! Są zamykane niektóre szlaki!
Następny artykułHerodot i zaginiony labirynt Egiptu