A A+ A++

Podczas poniedziałkowej (22 lutego) konferencji prasowej poseł Robert Tyszkiewicz mówił o Kruszynianach: – Ta część naszego regionu to jest skarb naszej kultury. To jest też przestrzeń o niesłychanej wartości przyrodniczej leżąca w bezpośrednim sąsiedztwie Puszczy Knyszyńskiej. I ten skarb przyrody i kultury jest wciąż zagrożony w związku z prowadzonym procesem inwestycyjnym dotyczącym umiejscowienia tam wielkich ferm drobiu, które na trwałe zmienią zarówno krajobraz jak i kulturowy charakter tego miejsca.

Kruszyniany. Czekanie na kolejną decyzję

Tym samym poseł Tyszkiewicz oraz także ponownie w imieniu Stowarzyszenia Dolina Nietupy jego prezes Maciej Sidorowicz odnieśli się do pomysłu, zgodnie z którym w obrębie Kruszynian miałyby powstać dwa ogromne kurniki szacunkowo na prawie 800 tys. brojlerów rocznie, tuczonych w cyklu sześciotygodniowym. Pomysły na budowę przemysłowych ferm drobiu w okolicach tej wsi – z zabytkowym drewnianym meczetem z końca XVIII w. i mizarem z nagrobkami, także z końca XVIII w., uznanymi za pomnik historii – pojawiają się od kilku lat. Dotąd bez powodzenia.

Przypomnijmy, że tym razem ferma miałaby powstać ok. 1,4 km w linii prostej od pierwszych zabudowań Kruszynian, czyli od strefy objętej ochroną konserwatorską, na terenach chronionych o statusie ogólnoeuropejskim w ramach sieci Natura 2000, gdzie występują siedliska wielu rzadkich zwierząt i ptaków – rysia, zimorodka, cietrzewia czy dudka.

Poprzednie pozytywne decyzje Urzędu Miasta i Gminy w Krynkach w tej sprawie zostały przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Białymstoku skierowane do ponownego rozpatrzenia. Obecnie jest już po raz trzeci rozpatrywana przez burmistrz Krynek. Wszystko wskazuje, że procedura związana z ponowną decyzją środowiskową ze względów proceduralnych nie zapadnie szybko. Miejscowy urząd gminy gromadzi odpowiednie dokumenty.

Jeszcze latem ubiegłego roku, aby zwiększyć ochronę Kruszynian przed przemysłowymi inwestycjami rolniczymi, do rozpoczęcia prac nad utworzeniem na tym obszarze parku krajobrazowego lub kulturowego skłaniała się generalna konserwator zabytków, wiceminister kultury Magdalena Gawin. Propozycje takiego rozszerzenia obszaru Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej pojawiły się, aby właśnie uchronić Kruszyniany przed kolejnym pomysłem budowy tu fermy kurczaków.

Kruszyniany. Konsultacje trwają i nic

Niedawno z pytaniami o możliwość rozszerzenia granic Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej na teren Kruszynian zwróciła się do przewodniczącego sejmiku podlaskiego posłanka Hanna Gill-Piątek, posłanka reprezentująca w Sejmie Polskę 2050 Szymona Hołowni, Z kolei do wiceminister Gawin posłanka wysłała pytania o zaawansowanie prac nad rozszerzeniem terenu tego parku o obszar części gminy Krynki.

Pytania w tej sprawie przewodniczący sejmiku odesłał pod właściwy adres, a więc do marszałka podlaskiego Artura Kosickiego.

Jak mówił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej poseł Tyszkiewicz, w sprawie objęcia Kruszynian Parkiem Krajobrazowym konsultacje trwają od wakacji i „nic więcej się w tej sprawie nie dzieje, natomiast proces inwestycyjny nadal jest procedowany”. Także Tyszkiewicz z pytaniami dotyczącymi prac nad zmianami granic Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej (z włączeniem do niego Kruszynian) zwrócił się do marszałka Kosickiego, w tym pyta, czy w odpowiedniej uchwale znajdą się konkretne zapisy uniemożliwiające tu takie inwestycji jak ta związana z budową fermy kurzej (nie wiadomo, na jakim etapie jest przygotowywanie takiej uchwały).

– Takie fermy przemysłowe zabijają kulturę, krajobraz i małe gospodarstwa np. ekologiczne. Nasze nieruchomości w takich miejscach są niesprzedawalne – zwracał przy okazji uwagę Maciej Sidorowicz.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMatura 2021 – uproszczone wymagania, dużo zdających
Następny artykułMiecznik przed okrętami podwodnymi – są rekomendacje MON [AKTUALIZACJA]