A A+ A++

Dane GUS wskazują na rosnące ryzyko nakręcania pętli inflacyjnej i odkotwiczenia oczekiwań inflacyjnych. W 4 kwartale br. inflacja może wzrosnąć w okolice 15 proc. rdr. Dwucyfrowy wzrost cen także w 2023 to prawdopodobny scenariusz – przekazało w piątek ING.

Wyższe ceny, wyższa inflacja

Biuro analiz ING skomentowała piątkowe dane GUS, z których wynika, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2022 r. wzrosły rdr o 12,4 proc.(szacunek flash wskazywał na 12,3 proc. rdr), a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 2,0 proc.

“W oparciu o dostępne dane szacujemy, że inflacja bazowa z wyłączeniem cen żywności i energii wzrosła w kwietniu do 7,7 proc. rdr z 6,9 proc. rdr w marcu, a kolejne miesiące przyniosą jej dalszy wzrost i lokalne szczyty na przełomie 2022/23” – napisali analitycy. “W dwucyfrowym tempie rosną zarówno ceny towarów (13,1 proc. rdr) jak i usług (10,1 proc. rdr)” – dodali.

Nie tylko żywność i paliwa z większymi cenami

Zdaniem ING “obraz wyłaniający się z dzisiejszych danych (GUS) wskazuje na rosnące ryzyko nakręcania pętli inflacyjnej i odkotwiczenia oczekiwań inflacyjnych”. “Tendencja rozlewania się inflacji (na inne kategorie niż żywność, paliwa i energia) będzie kontynuowana” – wskazano w komunikacie. “Nasze szacunki wskazują, że wcześniejsza, nowa wojenna fala wzrostów cen energii i innych surowców jeszcze nie w pełni przełożyła się na ceny detaliczne” – podkreślili. “Ten proces zajmie 2-3 kwartał i potrwa przynajmniej do końca tego roku” – uważa ING.

Inflacja 15%, stopy procentowe 8,5%. Pesymistyczna wizja niedalekiej przyszłości

“W 4 kwartale 2022 inflacja CPI może wzrosnąć w okolice 15 proc. rdr, a coraz bardziej prawdopodobnym scenariuszem staje się dwucyfrowy wzrost cen także w 2023” – wskazano.

W opinii ING “na chwilę obecną obniżki stóp procentowych przed końcem 2023 są w naszej ocenie mało prawdopodobne”. “Naszym zdaniem rozlewanie się inflacji jest jednym z głównych powodów dla których RPP zaprezentowała taki ultra jastrzębi język w maju” – wyjaśnili. “W czerwcu RPP może podnieść stopy procentowe o 75pb, a przed końcem roku główna stopa NBP wzrośnie do 7,5 proc. Docelowy poziom stóp widzimy na 8,5 proc., z ryzykiem w górę, gdyby okres wysokiej inflacji wydłużał się” – prognozuje ING. (PAP)

Poszerzaj swoją wiedzę, czytając naszą publikację

Spółki. W jakiej formie prowadzić biznes

Tylko teraz

Przejdź do sklepu

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł5 pomysłów na wiosenne aranżacje wnętrz
Następny artykułĆwiczenia Defender pokazują naszą gotowość i determinację