A A+ A++

Firma iiyama znana jest z produkcji dobrych jakościowo monitorów, które bardzo często odznaczają się atrakcyjnym stosunkiem ceny do oferowanych możliwości. W zeszłym miesiącu mieliśmy okazję premierowo testować model G-Master GB2770QSU-B1 Red Eagle, który odznaczał się wykorzystaniem dobrej jakościowo matrycy IPS o wysokiej częstotliwości odświeżania. W lipcu z kolei informowaliśmy o wprowadzeniu do oferty kolejnego monitora, tym razem skierowanego do osób, które chciałyby np. grać na podzielonym ekranie. Mowa o modelu iiyama G-Master GB3271QSU-B1 Red Eagle. Na papierze monitor ten ma bardzo podobną specyfikację jak G-Master GB2770QSU-B1 Red Eagle. Największą różnicą jest oczywiście zastosowanie większego panelu IPS o przekątnej 32 cali. Jeśli lubicie większe ekrany, nowa propozycja iiyamy powinna Was zainteresować.

Autor: Damian Marusiak

Monitor iiyama G-Master GB3271QSU-B1 Red Eagle wykorzystuje matrycę IPS (nazwaną tutaj ponownie Fast IPS) o przekątnej 32 cali oraz rozdzielczości 2560×1440. Maksymalna luminancja sięga 400 nitów, z kolei kontrast statyczny wynosi 1200:1. Nie brakuje także wysokiej częstotliwości odświeżania na poziomie 165 Hz (tylko po kablu DisplayPort) oraz czasu reakcji na poziomie 1 ms MPRT. Monitor odznacza się swoim charakterystycznym, klasycznym designem, bardzo podobnym do tego co zobaczyliśmy już w mniejszych modelach Red Eagle. Monitor kilka tygodni temu przyjechał do naszej redakcji. Nadeszła pora, by podsumować te kilkanaście dni intensywnego użytkowania. Pomimo, że pod kątem specyfikacji nowa iiyama wypada bardzo podobnie, było kilka aspektów, w których G-Master GB3271QSU-B1 Red Eagle mnie zaskoczył.

Monitor iiyama GB2770QSU to nowa propozycja w ofercie japońskiej firmy. Tym razem dla graczy przygotowano urządzenie z ekranem o przekątnej 27 cali, rozdzielczości 2560×1440 pikseli oraz 165 Hz odświeżaniem.

iiyama G-Master GB3271QSU-B1 Red Eagle - Test bardzo udanego monitora dla graczy z matrycą IPS i 165 Hz odświeżaniem [nc1]

Monitor iiyama G-Master GB3271QSU-B1 Red Eagle wykorzystuje matrycę typu IPS, czyli In-plane Switching. Ekran typu IPS charakteryzuje się specyficznym ułożeniem ciekłych kryształów względem powierzchni ekranu – ułożone są one równolegle w stosunku do powierzchni, a więc inaczej niż choćby w matrycach typu TN, gdzie kryształy są rozłożone bardziej prostopadle. Głównymi cechami paneli IPS jest wierniejsze odwzorowanie barw oraz bardzo dobre kąty widzenia – te bowiem są równie szerokie gdy patrzymy z góry, z dołu lub też z boków. Monitory z matrycami IPS są często rekomendowane dla grafików właśnie ze względu na wspomniane kąty widzenia, które nie zaburzają kolorów oraz z powodu możliwości szerszego odwzorowania palety barw Adobe RGB. Nie jest to jednak technologia bez wad – stosunkowo niski kontrast powoduje, że czerń bardziej przypomina szare odcienie.

Specyfikacja monitora iiyama G-Master GB3271QSU-B1 Red Eagle:

  • Typ matrycy: IPS (In-plane Switching)
  • Przekątna ekranu: 32 cale
  • Rozdzielczość natywna: 2560×1440 pikseli
  • Technologia odświeżania: AMD FreeSync Premium (zakres 48-165 Hz)
  • Częstotliwość odświeżania: 165 Hz
  • Zakrzywienie: Nie
  • Głębia kolorów: 8-bit / 16.7 mln odcieni barw
  • Czas reakcji matrycy: 1 ms MPRT
  • Kontrast statyczny: 1200:1
  • Maksymalna luminancja: 400 nitów (typowo), 400 nitów (HDR)
  • Tryb HDR: HDR10
  • Typ matrycy: matowy ekran
  • Odwzorowanie przestrzeni barw sRGB: 99%
  • Dostępne złącza cyfrowe: 2x DisplayPort 1.2 / 2x HDMI 2.0
  • Dodatkowe złącza: HUB USB (4x USB 3.0)
  • Głośniki: Tak – 2x 3 W
  • Waga (z podstawą): 11.3 kg
  • Funkcja Pivot: Nie
  • Gwarancja: 36 miesięcy Door-to-door

iiyama G-Master GB3271QSU-B1 Red Eagle - Test bardzo udanego monitora dla graczy z matrycą IPS i 165 Hz odświeżaniem [nc1]

W teście monitora iiyama G-Master GB3271QSU-B1 Red Eagle, skupiamy się na kilku najważniejszych aspektach z punktu widzenia codziennego użytkowania. Przyjrzymy się więc dokładnie jakości wykonania oraz użytkowaniu menu OSD. Nie zabraknie kolorymetrycznej weryfikacji odwzorowania przestrzeni barw sRGB, Adobe RGB oraz DCI-P3 wraz ze wskazaniem błędów w przedstawieniu barw. Sprawdzimy również równomierność podświetlenia, luminancję w kilku scenariuszach oraz obecność backlight bleedingu. Nie zabraknie również omówienia kątów widzenia, input laga (opóźnienia matrycy), smużenia oraz poboru mocy.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWspomnienia olimpijki
Następny artykułSzczepienia w szkołach bez entuzjazmu