A A+ A++

Powiat Oświęcimski miał przyjemność gościć grupę młodzieży i wychowawców ze Specjalnego Ośrodka Wsparcia Edukacyjnego w Dachau. W trakcie pobytu niemieccy goście mieli okazję zwiedzić ważne miejsca pamięci oraz spotkać się z lokalnymi władzami.

Wizyta niemieckiej młodzieży w Powiecie Oświęcimskim

Blisko 30-osobowa grupa podopiecznych i wychowawców ze Specjalnego Ośrodka Wsparcia Edukacyjnego Szkoła im. Grety Fischer z Dachau odwiedziła nasz powiat. W trakcie swojego pobytu, goście mieli okazję zwiedzić Miejsce Pamięci Auschwitz-Birkenau oraz popularny park rozrywki Energylandia. Goście z Bawarii zamieszkali w internacie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Oświęcimiu, gdzie zostali ciepło przyjęci przez lokalną społeczność.

Spotkanie z władzami powiatu

W trakcie wizyty, młodzież z Dachau spotkała się z przedstawicielami władz Powiatu Oświęcimskiego. W spotkaniu uczestniczyli starosta Andrzej Skrzypiński, wicestarosta Teresa Jankowska, członek zarządu Jerzy Mieszczak oraz radny powiatowy Leszek Szuster, który przez wiele lat był dyrektorem MDSM. Starosta Skrzypiński przypomniał o niemal 10-letnim oficjalnym partnerstwie między powiatami Dachau i Oświęcim, które rozpoczęło się ponad 30 lat temu dzięki kontaktom artystów z obu miast. Obecnie partnerstwo obejmuje wiele dziedzin, w tym wymianę młodzieży.

Historia Zofii Pomysz

Wicestarosta Teresa Jankowska przybliżyła młodym Niemcom postać Zofii Pomysz, patronki Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Oświęcimiu. Zofia Pomysz była byłą więźniarką Auschwitz, a po wojnie stała się cenioną pisarką, scenarzystką i autorką wielu audycji radiowych. Jej historia była dla gości z Dachau poruszającym przykładem siły i determinacji w obliczu trudnych doświadczeń.

Kultura i historia Polski

W trakcie pobytu, o Polsce i jej historii opowiadał gościom wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar. Niemieccy uczniowie mieli okazję poznać bogatą kulturę i historię naszego kraju, co było dla nich cennym doświadczeniem edukacyjnym. Na zakończenie wizyty, niemieccy goście wraz z władzami powiatu stanęli do pamiątkowego zdjęcia na tle muralu przy „Chemiku” zatytułowanego „Peace Unites”.

Podziękowania i plany na przyszłość

Niemieccy goście byli pełni wdzięczności za ciepłe przyjęcie i opiekę, jaką otrzymali w Powiecie Oświęcimskim. W swoim liście podziękowali polskim gospodarzom za gościnność i wyrazili nadzieję na możliwość odwdzięczenia się w przyszłości. „Drodzy polscy gospodarze, chcielibyśmy wam bardzo podziękować za pobyt w Oświęcimiu i w powiecie, bardzo nam się tu podobało. Przywitaliście nas bardzo ciepło. Byliśmy zachwyceni widząc polsko-niemieckie flagi w internacie SOSW. Dziękujemy za troskę i opiekę ze strony pracowników placówki. (…) W internacie czuliśmy się bardzo komfortowo. Bardzo dziękujemy za gościnę. Mamy nadzieję, że będziemy się mogli odwdzięczyć i gościć was u nas” – napisali podopieczni niemieckiej placówki.

Przed uczniami z placówki w Dachau jeszcze zwiedzanie Krakowa i Wieliczki, które z pewnością dostarczą im kolejnych niezapomnianych wrażeń i poszerzą ich wiedzę o Polsce.

Opierając się na: Powiat Oświęcimski

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWyróżnienie dla „Nadwarcianek” na 58. Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą
Następny artykuł33. Festiwal Mozartowski: zespół Warszawskiej Opery Kameralnej oczarował Wiedeń