A A+ A++

7 kur i 7 kogutów pochodzi z hodowli głuszców znajdującej się w nieodległej Puszczy Nalibockiej na Białorusi. Te dzikie ptaki zostały zakupione przez Nadleśnictwo Głęboki Bród do prowadzonego od 2013 roku przez nadleśnictwo Ośrodka Hodowli Zachowawczej Głuszców.

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej i Straży Granicznej z polsko-białoruskiego przejścia granicznego w Kuźnicy mieli w czwartek (15 października) okazję odprawiać niecodziennych podróżnych. Z Białorusi przyjechało bowiem do Polski 14 głuszców Fot. Izba Administracji Skarbowej w Białymstoku

Głuszce to wyjątkowy i piękny gatunek kuraków. Ptaków chronionych w Polsce i większości krajów europejskich, będących na granicy wyginięcia. Podejmuje się działania ochronne w kilku miejscach w Polsce i za granicą, aby zachować ten gatunek. Jednym z najważniejszych działań jest hodowla tych ptaków i wsiedlanie osobników do środowiska przyrodniczego. W Polsce liczbę głuszców określa się na poziomie około 600 ptaków, a w Puszczy Augustowskiej ich populację szacuje się na około 40-50 osobników.

Nadleśnictwo Głęboki Bród od 2017 roku realizuje projekt “Ochrona głuszca (Tetrao urogallus) in-situ i ex-situ w Puszczy Augustowskiej”. Projekt finansowany jest z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 i ze środków Funduszu Leśnego. Potrwa do końca 2021 roku. Jego celem jest długookresowa ochrona głuszca poprzez prowadzenie czynnych działań ochronnych w środowisku (in-situ) oraz prac hodowlanych w istniejącym od 2013 roku Ośrodku Hodowli Zachowawczej Głuszców w Nadleśnictwie Głęboki Bród (ochrona ex-situ).

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMiasto Biłgoraj na 1. miejscu w ogólnopolskim rankingu “Wspólnoty”
Następny artykułBezlitosny lider