A A+ A++

Czternaście koncertów, w tym dwie premiery: chóru Skovoroda i Common Routes, a także jedno nowe miejsce koncertowe. CK Zamek zaprasza na Ethno Port Poznań. Portal Tenpoznan.pl jest patronem medialnym festiwalu. 

Nowa przestrzeń

To szesnasta już edycja festiwalu muzyki świata, bo tak chyba najbardziej precyzyjnie można określić Ethno Port. W tym roku na widzów czeka aż 14 koncertów, w tym trzy odbędą się na scenie w parku Adama Mickiewicza – to właśnie ta nowa przestrzeń zaanektowana na potrzeby festiwalowe.

Powodem jest nie tylko fakt, że zamkowy dziedziniec, na którym zawsze odbywały się te największe koncerty, jest obecnie w remoncie. Nawet gdyby nie był – to po co rozkładać trawę na kamiennych płytach, skoro tuż obok jest naturalny trawiasty dywan, w dodatku malowniczo umieszczony wokół fontanny i z mnóstwem miejsca do tańczenia?

Inna rzeczywistość – inny program

I będzie nieco inna niż poprzednie – nie tylko dlatego, że sam festiwal się rozwija i zmienia, tak jak zmieniają się oczekiwania widzów. Także dlatego, że żyjemy już w zupełnie innej rzeczywistości.

– Tegoroczny Ethno Port od tych sprzed lat odróżnia przede wszystkim rzeczywistość, w jakiej żyjemy – mówili zgodnie organizatorzy Ethno Portu, czyli Justyna Makowska, dyrektorka Wydziału Kultury UMP, Anna Hryniewiecka, dyrektorka CK ZAMEK, Bożena Szota, kierowniczka Działu Programów Muzycznych i Performatywnych Zamku oraz Andrzej Maszewski, producent i organizator festiwalu. – W pierwszych latach fascynacja bogactwem kultur i potrzeba ich poznawania wydawały się być naturalnymi postawami w otwartym, zbudowanym na humanistycznych wartościach świecie. Naiwnie żyliśmy w przekonaniu, że rasizm, ksenofobia, nacjonalizm i faszyzm są w odwrocie i nie zagrażają naszemu, coraz piękniejszemu i kolorowemu życiu. Dowodem na to, jak bardzo się myliliśmy, jest tocząca się za naszą wschodnią granicą wojna – najbardziej straszny i spektakularny efekt podsycanej konsekwentnie nienawiści do drugiego człowieka.

Skovoroda i Common Routes

Dlatego jedną z premier tegorocznego Ethno Portu będzie koncert polsko-ukraińskiego, młodzieżowego chóru Skovoroda – jego patronem jest najsłynniejszy ukraiński poeta i filozof, Hryhorij Skovoroda, jak wyjaśnił Volodymyr Andrushchak, dyrygent, piosenkarz i aktor wrocławskiego Teatru Pieśń Kozła. To właśnie występ tego chóru rozpocznie festiwal 23 czerwca o godzinie 17.00 w Sali Wielkiej CK Zamek.
Próby cały czas trwają, jak zapewnił Andrushchak, a nie jest to łatwe zadanie, bo wszyscy członkowie chóru, łącznie z dyrygentem, mają pracę lub są studentami i nie mają zbyt wiele czasu na próby.
– Gdy przyjeżdżam tu na tydzień, to próby mamy codziennie, po trzy i więcej godzin – opowiadał dyrygent.
Warto dodać, że muzykę do utworów, które wykona chór, skomponował sam Maciej Rychły, doskonale znany festiwalowej publiczności współzałożyciel Kwartetu Jorgi, znany twórca muzyki filmowej i niepowtarzalny konferansjer Ethno Portu.

Z kolei druga premiera to premiera bardzo międzynarodowa: Common Routes to projekt zainicjowany przez francuskie wydawnictwo Accords Croisés wraz z Le 360 Paris Music Factory. Ma wspierać rozwój i mobilność artystów europejskich ze szczególnym uwzględnieniem migrantek i migrantów. Trzonem Common Routes jest trio Olivier Kikteff, Antoine Girard i Aïda Nosrat, a podczas ethnoportowego koncertu usłyszymy dodatkowo Malwinę Paszek z Poznania i Nasta Niakrasawą z Białorusi.

Od Afryki po Kurdystan

W programie koncertów warto zwrócić uwagę na niezwykłą polifoniczną muzykę Pigmejów z plemienia Aka, mieszkańców lasów deszczowych w Kongo Brazaville – nie tylko ze względu na walory muzyczne, ale też dlatego, że przez całe wieki Pigmeje byli dyskryminowani, nie traktowani jak ludzie – to kolejny koncert, który przypomni, że choć wojna jest za naszą granicą, to ksenofobia i nietolerancja zdarzają się na całym świecie. Kolejnym przykładem walki o swoją tożsamość są Kurdowie, których kraju nie ma na mapie – na Ethno Porcie wystąpi kurdyjski pieśniarz i instrumentalista Rusan Filiztek z zespołem (Turcja/Francja).

Warto wybrać się na koncerty południowokoreańskich zespołów łączących jazz z tradycją: Sinnoi oraz Cellogayageum i koncert rodzinnej grupy Zene’T Panon z wyspy Reunion. Włochy będzie reprezentować Maria Mazotta Trio Włochy, a Grecję Stelios Petrakis Quartet, któ©ego muzyka, choć czerpiąca garściami z greckiej tradycji, zawiera wiele elementów typowych dla Bliskiego Wschodu. Z Holandii przyjedzie afrokaraibska grupa Conjunto Papa Upa, z Węgier zespół pankowo-folkowy Bohemian Betyars, a z Ukrainy US Orchestra i Balaklava Blues, grające energetyczna muzykę do tańca. Polskę będzie reprezentował zespół Kosy, cztery kobiece głosy w pieśniach z Dolnego Śląska.

Warsztaty, spotkania i kiermasz

Poza koncertami będą także warsztaty prowadzone przez gości festiwalu, propozycje dla najmłodszych, filmy i spotkania dyskusyjne poświęcone ważnym problemom społecznym – wspólnie ze stowarzyszeniem Lepszy Świat powstał też projekt „Promigracyjne Sojusze”. Będzie oczywiście też kiermasz z rękodziełem, wystawa portretów ukraińskich kobiet uciekających przed wojną, które rozpoczęły nowe życie w Poznaniu.

– Obiecujemy dołożyć wszelkich starań, aby trzy czerwcowe dni stały się enklawą normalności i pogody ducha, otwartości i przyjacielskiej atmosfery – podsumowali organizatorzy podczas konferencji prasowej. – Aby przyniosły nam wszystkim nadzieję, że lepszy świat jest możliwy, a w tym, w którym żyjemy dziś, mamy siebie nawzajem.

Program Ethno Port Poznań 2023:

23.06. piątek

g. 17 CHÓR SKOVORODA – premiera (polsko-ukraiński chór młodzieżowy oraz Volodymyr Andruschak, Vsevolod Sadovyj, Maciej Rychły i in.) – Sala Wielka
g. 18.30 RUSAN FILIZTEK Trio (Turcja/Francja) – Dziedziniec Zamkowy
g. 20 BOHEMIAN BETYARS Węgry (Sounds of Europe) – Park A. Mickiewicza
g. 22.30 NDIMA Kongo – Dziedziniec Zamkowy

24.06 sobota

16.00 CELLOGAYAGEUM Rep.Korei (KAMS) – Sala Wielka
17.00 SINNOI Rep.Korei (KAMS) – Sala Wielka
18.30 ZENE’T PANON Reunion – Dziedziniec Zamkowy
20.00 CONJUNTO PAPA UPA Holandia (Sounds of Europe) – Park im. A.Mickiewicza
22.30 STELIOS PETRAKIS QUARTET (Grecja) – Dziedziniec Zamkowy

25.06 niedziela

15.00 US Orchestra (Ukraina) – Park im. A. Mickiewicza
17.00 COMMON ROUTES (Kreatywna EU) Iran/Francja/Białoruś/Polska – premiera – Sala Wielka
18.30 KOSY (Polska) – Dziedziniec Zamkowy
20.00 BALAKLAVA BLUES Ukraina/Kanada – Park im. A. Mickiewicza
22.00 MARIA MAZZOTTA Trio Włochy (Sounds of Europe) – Dziedziniec Zamkowy

Podziel się:
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułFallout: New Vegas – Edycja Ostateczna dostępny za darmo
Następny artykułNiewiarygodna sytuacja! Bezcenna reakcja polskiej siatkarki (WIDEO)