A A+ A++

Ektomorficy — co to znaczy?

Ektomorficy to osoby o szczególnej budowie sylwetki. Potocznie o takich osobach mówi się “patyczaki”, ze względu na szczupłą budowę ciała i charakterystyczne długie kończyny — ręce i nogi, wąskie ramiona, drobne kości. Ektomorfikom bardzo trudno jest przybrać na wadze, ponieważ mają przyspieszony metabolizm. Często mają także wyższą temperaturę ciała.

Podział na ektomorfików, endomorfików i mezomorfików opracował William Sheldon, bazując na wielu fotografiach i dokonując licznych pomiarów ludzkiego ciała. Według niego każdy typ sylwetki, poza odmiennymi cechami fizycznymi, odróżnia się metabolizmem.

Ektomorficy — jak zbudować masę?

Choć wielu osobom wydaje się, że sylwetka ektomorfika jest wręcz idealna, są osoby, które bardzo chciałyby ją zmienić. Czy możliwe jest, aby ektomorfik zmodyfikował swoją posturę poprzez przybranie na wadze i zbudowanie masy mięśniowej? Okazuje się, że nie jest to wcale łatwe zadanie, choć możliwe do wykonania.

Ektomorficy powinni skupić się na intensywności ćwiczeń, ponieważ ich mięśnie nie rozwijają w szybkim tempie. Potrzebują więcej czasu. Kluczem do sukcesu jest regularny trening o odpowiednim wysiłku. Zaleca się, by ektomorfik zrezygnował lub zminimalizował trening typu kardio. Ważne, by zadbał o właściwe odżywianie — dieta to podstawa w budowaniu masy mięśniowej.

Ektomorficy — dieta na masę

Ektomorfik, który chce przybrać na wadze, musi zwiększyć liczbę dostarczanych kalorii. W tym celu zaleca się jedzenie nawet 6–7 posiłków w ciągu doby, najlepiej w regularnych odstępach czasu — co 3,4 godziny. Muszą to być odpowiednio zbilansowane posiłki — eliminujące produkty wysoko przetworzone, dania typu fast food, słodycze, lody, słone przekąski i słodzone napoje gazowane. Dieta zawierające te produkty przyczynia się do rozwoju tkanki tłuszczowej, a nie mięśniowej.

Do budowania masy mięśniowej potrzebne jest białko, więc posiłki powinny być bogate w produkty wysokobiałkowe. Ektomorficy powinni także jeść dużą ilość węglowodanów złożonych, unikać spożywania produktów niskowęglowodanowych. Ograniczyć należy także spożycie tłuszczów, ponieważ tłuszcz wpływa na zmniejszenie wchłaniania białka. Oznacza to, że zbyt duża ilość tłuszczu w diecie może utrudniać budowanie masy mięśniowej.

Ektomorfik a endomorfik

O ile ektomorfik to osoba szczupła, z długimi kończynami, która ma bardzo szybki metabolizm i kłopoty z przybraniem na wadze, to endomorfik jest jej niemal zupełnym przeciwieństwem. Typ sylwetki określany mianem endomorfika jest reprezentowany przez osoby z nadmiarem tkanki tłuszczowej. Szybko tyją i mają trudności ze zrzuceniem wagi. Jeśli chodzi o wygląd zewnętrzny, to charakteryzują się krótkimi kończynami, grubymi kośćmi i szerokimi stawami.

Ektomorfik a mezomorfik

Mezomorfik, czyli trzeci typ sylwetki, dotyczy osób, które szybko tracą tłuszcz, mają jednocześnie kłopoty z budowaniem masy mięśniowej. Na pierwszy rzut oka wyróżniają się wąską talią, szerokimi ramionami i klatką piersiową.

DD

Rozgrzewka — jak prawidłowo wykonać rozgrzewkę? (FABRYKA SIŁY)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOtwarcie kompleksu sportowego w Ligocie Książęcej
Następny artykułMikołajki w Gminie Namysłów