A A+ A++

Europejski Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną obchodzony jest 5 maja. Ma uświadamiać społeczeństwu, że osoby z tym rodzajem niepełnosprawności są wśród nas, pokazywać ich możliwości i zwracać uwagę na bariery utrudniające im prowadzenie zwyczajnego życia (edukacyjne, zawodowe, komunikacyjne, prawne, kulturalne, itp.)
 
Robert Olkowski, działacz społeczny na rzecz osób niepełnosprawnych, starszych i wykluczonych, od kilku lat angażuje się w organizację obchodów wojewódzkich tego święta. Zwyczajowo były one połączone z koncertem, poczęstunkiem, wręczaniem upominków. W tym roku epidemia koronawirusa uniemożliwiła taką formę świętowania.

– Doszły do mnie informacje, że niepełnosprawni tęsknią za skeczami Macieja Korzeniowskiego, piosenkami śpiewanymi wspólnie z artystami, tańcami, uściskamimówi Robert Olkowski.Osoby te chcą się uśmiechać i czuć się ważnymi. Podczas zdalnego kontaktu koleżanka Joanna Wnuczyńska zainspirowała mnie do tego, by także w trudnym czasie pandemii przygotować obchody Dnia Godności, jednak w inny sposób niż dotychczas. Wraz z grupą inicjatywną pod nazwą „Rodzina” organizuję przekazanie upominków jako akcję przypominającą o tym święcie. Podczas videokonferencji z Agnieszką i Dawidem Utnickimi, którzy oczekują narodzin dziecka, postanowiliśmy, że prezenty otrzymają dzieci niepełnosprawne.

– Wzruszyłam się do łez, kiedy usłyszałam o tej akcji – opowiada Agnieszka Utnicka. – Przygotowujemy paczki z okolicznościową płytą, przydatnymi dziś środkami higienicznymi (maseczką, płynem odkażającym) oraz materiałami plastycznymi (blokami, farbami).

– Dostarczymy je z zachowaniem reguł ostrożności epidemiologicznej do 3 instytucji, m.in. Stowarzyszenia „Jestem”, gdyż niepełnosprawni od 4 maja mogą powrócić w nich do zajęć indywidualnychdodaje Dawid Utnicki.Upominki otrzymają dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w wieku 8-14 lat. Mamy po 25 zestawów dla podopiecznych każdej z 3 organizacji. Przez tę akcję przypomnimy w województwie o prawach osób niepełnosprawnych, zwrócimy na nich pozytywną uwagę.

Zamiast koncertu w Muzeum Etnograficznym uczestnicy akcji otrzymają profesjonalną płytę, która będzie zawierała hymn napisany przez muzyka Macieja Korzeniowskiego, przypominający atmosferę poprzednich spotkań. Płyta została wyprodukowana dzięki ofiarności lokalnych przedsiębiorców i wiceprzewodniczącego Rady Miasta Torunia – Łukasza Walkusza. Pieniądze na kolejne podarunki, czyli pozostałą część zestawów, przekazali przyjaciele organizatorów, wpłacając po 200-300 złotych.

Podsumowaniem obchodów Wojewódzkiego Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną pod hasłem „Miłość – wiara – nadzieja” będzie zbiór zdjęć dzieci trzymających upominki. Fotografie zostaną przesłane organizatorom e-mailowo i oznaczone hashtagiem #dziengodnosci.

– Osoby niepełnosprawne intelektualnie liczą na to, że świat stanie się lepszy i zmieni się ich postrzeganie przez społeczeństwo – kontynuuje Robert Olkowski. – Zasługują one na szacunek. Nam zależy na ich godności, aby były tak samo traktowane jak inni! Nie wolno ich traktować jako gorszych. Niepełnosprawni pragną tego samego, co inni ludzie – spokoju, przyjaźni. Chcą pójść do kina, teatru. Są dobrymi kandydatami na przyjaciół.
 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNyski ZUS – klienci do nas wrócili
Następny artykułWolica potrzebuje wolontariuszy