A A+ A++

Przeglądając aukcje internetowe natrafiłem na ciekawą ofertę, która przedstawia cztery zdjęcia rzekomo wykonane w Pławnie i okolicach w pierwszych dniach września 1939 roku. Napisałem „rzekomo”, bo tak naprawdę pewności nie mam czy to Pławno. Nie widać tam żadnych charakterystycznych budynków, tablic z nazwami, a rzeka opisana jako Warta równie dobrze mogłaby być inną rzeką. Zdjęcia te dodaję więc jako ciekawostka. Gdyby były prawdziwe, mógłbym się zgodzić z określeniem zastosowanym przez sprzedawcę – rarytas. W opisie głównym aukcji zaznaczono: „Oryginalne cztery zdjęcia z pierwszych dni września 1939 roku (od 2 do 4 września) pochodzące z jednego albumu żołnierza Wehrmachtu”. Zdjęcia mają format 6 x 9 cm i wywołane są na papierze Agfa-Lupex i Leonar. Napisy „copyright” są dodane przez sprzedawcę. Nie ingeruję w więc w fotografie.

Zdjęcie z prawego dolnego rogu, oznaczone z tyłu liczbą 8, opis pochodzi od sprzedawcy: płonący dom w Pławnie nad Wartą. Zniszczenia dokonują żołnierze Wehrmachtu z 16-go korpusu pancernego generała Hoeppner’a.

Zdjęcie z prawego górnego rogu, oznaczone z tyłu liczbą 10, opis pochodzi od sprzedawcy: uszkodzone polskie pojazdy (m.in.: Fiat) w rzece Warcie pod Pławnem. Auta są pozostałościami po polskich uciekinierach z rejonu Krzepic i Kłobucka. Transport ten został zaatakowany podczas przeprawy przez niemieckie Messerschmity. W nalocie uczestniczył m.in. Ltn. Rudolf Ziegler z I/JG 76, który opisał to zdarzenie. Zdjęcie wykonane 3 lub 4 września 1939 r.

Zdjęcie z lewego dolnego rogu, oznaczone z tyłu liczbą 11, opis pochodzi od sprzedawcy: niemiecki oddział uderzeniowy przed domem w Pławnie. Zdjęcie z 3 lub 4 września 1939 r. Na tym zdjęciu jest widoczny „pancerniak” w czarnym berecie z 16 korpusu pancernego generała Hoeppnera wchodzącego w skład 10 armii generała von Reichenau.

Zdjęcie z lewego górnego rogu, oznaczone z tyłu liczbą 14, opis pochodzi od sprzedawcy: niemieckie pojazdy (m.in. Horch 901) pod Pławnem (widoczna uszkodzona drewniana przeprawa przez jedną z odnóg nieuregulowanej jeszcze rzeki Warty.

61 razy oglądano od początku 61 razy oglądano dzisiaj

Zobacz podobne artykuły:

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na [email protected] – wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na [email protected] – na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze 🙂

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKredyty mogą podrożeć radykalnie
Następny artykułDzień nauczyciela. Pracownicy częstochowskiej oświaty nagrodzeni. Miasto doceniło 112 pedagogów [LISTA NAGRODZONYCH]