A A+ A++

Mięśnie Kegla u kobiet otaczają cewkę moczową, pochwę i odbyt, podpierają pęcherz moczowy i narządy jamy brzusznej. Mięśnie Kegla występują także u mężczyzn — umiejscowione są od kości ogonowej do łonowej i oplatają podstawę członka. Mięśnie Kegla, jak każde inne mięśnie, tracą swoją elastyczność w miarę tego, jak się starzejemy. Nadwyręża je także ciąża i poród oraz otyłość.

Ćwiczenie mięśni Kegla opracował dr Arnold Kegel w latach 40. XX wieku. Miał na celu poprawę jakości życia kobiet cierpiących na niewydolność pęcherza, ale wiedział, że ćwiczenie poprawia także doznania seksualne. Dr Kegel zainspirował się ćwiczeniami, które wykonywały gejsze.

Mięśnie Kegla w łatwy sposób można “poczuć”. Są to mięśnie, które kontrolują zatrzymywanie strumienia podczas oddawania moczu. Potrafisz wykonać taki ruch, nawet nie będąc w toalecie? Na tym właśnie polega ćwiczenie mięśni Kegla.

Po co ćwiczyć mięśnie Kegla? Pozytywów jest sporo:

1. Ćwiczenie mięśni Kegla polecane jest jako profilaktyka — zminimalizuje ryzyko takich chorób jak wysiłkowe nietrzymanie moczu czy wypadanie pęcherza.
2. Ćwiczenie mięśni Kegla poprawi doznania podczas seksu, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn.
3. Ćwiczenie mięśni Kegla polecane jest w ciąży, żeby przygotować ciało do porodu, a także po ciąży, żeby szybciej dojść do formy i uniknąć wysiłkowego nietrzymania moczu, na które szczególnie narażone są kobiety po porodzie.
4. Ćwiczenie mięśni Kegla dla mężczyzn zadba także o ich zdrowie — zapobiegnie problemom z oddawaniem moczu i także wzmocni doznania seksualne — wydłuży erekcję, pomoże kontrolować erekcję.

Jak ćwiczyć mięśnie Kegla?

Ćwiczenie mięśni Kegla powinno być wykonywane trzy razy dziennie przez minimum 5–10 minut. Możesz ćwiczyć je w każdym momencie i w każdym miejscu — podczas jazdy samochodem, podczas pracy przy komputerze, oglądania serialu. Polecane są dwa sposoby na ćwiczenie mięśni Kegla:
• Napnij mięśnie, policz do 5 i rozluźnij. Na początek wystarczy 5 takich powtórzeń, 3 razy dziennie. Po tygodniu zwiększ liczbę do 10–15. Możesz też zmieniać sposób wykonywania ćwiczenia — zatrzymać na dłużej napięcie i szybko rozluźnić albo szybko napiąć i powoli rozluźniać. Mięśnie napinaj zawsze podczas wydechu, a rozluźniaj podczas wdechu.
• Napinaj stopniowo mięśnie Kegla, jakbyś chciała je podciągnąć do pępka, aż do osiągnięcia maksymalnego napięcia. Zatrzymaj i stopniowo rozluźniaj.

Podczas ćwiczenia mięśni Kegla pamiętaj o tym, żeby:
• Nie napinać mięśni brzucha, mięśni pośladków, mięśni nóg, to na początku może być trudne, ale z czasem uda się mięśnie Kegla wyizolować
• Ćwiczenie mięśni Kegla może na początku być niekomfortowe, ale z czasem dojdziesz do wprawy
• Nie ćwicz mięśni Kegla podczas oddawania moczu, to może doprowadzić do infekcji

Czy ćwiczyć mięśnie Kegla w ciąży?

Wiele kobiet zastanawia się, czy można ćwiczyć mięśnie Kegla w ciąży? Jak najbardziej. Większość szkół rodzenia podczas zajęć z fizjoterapeutą omawia ćwiczenie mięśni Kegla i jako pracę domową zaleca je ciężarnym. To dlatego, że rosnący płód i powiększający się brzuch naciskają na mięśnie dna miednicy i osłabiają je. Dzięki ćwiczeniu mięśni Kegla w ciąży zapobiegasz temu. Poza tym w niektórych przypadkach kobiety potrafią podczas porodu rozluźnić te mięśnie, co może ułatwić przejście główki dziecka przez kanał rodny.

MW

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTarnobrzeg: Kierowca busa potrącił 83-letnią kobietę idącą chodnikiem
Następny artykułKredytobiorcy oszczędzą nawet dwie raty dzięki niskiemu oprocentowaniu