A A+ A++

Miłośnicy zwierząt spotkali się, by porozmawiać o ostrowskim schronisku oraz działaniach na rzecz zwierząt na terenie miasta. Więcej psich parków, całodobowa opieka weterynaryjna w ostrowskim schronisku, czy edukacja właścicieli psów – to tylko niektóre z poruszonych tematów.

– Na opiekę nad zwierzętami w Ostrowie Wielkopolskim zabezpieczyliśmy w tym roku 398 480 złotych. To środki, które przeznaczamy m.in. na funkcjonowanie schroniska, dokarmianie wolno żyjących kotów, sterylizację i kastrację czworonogów, a także działania edukacyjno-informacyjne. Ten rok to także gruntowna modernizacja i rozbudowa ostrowskiego schroniska. Robimy wiele, by dbać o ostrowskie zwierzęta. Jednak takie spotkania z miłośnikami zwierząt są dla nas istotne. To ważny głos w trosce o zwierzęta – mówi Mikołaj Kostka, zastępca prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Spotkanie dotyczące funkcjonowania Międzygminnego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Wysocku Wielkim było spotkaniem otwartym. 7 marca w Centrum Aktywności Lokalnej zebrali się przedstawiciele ostrowskich organizacji pozarządowych zaangażowani w działania na rzecz zwierząt: Stowarzyszenia Psie Marzenie, Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami – oddział w Ostrowie Wielkopolskim, Ostrowskie Stowarzyszenie Miłośników Zwierząt, Towarzystwa Przyjaciół Zwierząt Bracia Mniejsi, a także miłośnicy zwierząt, przedstawiciele Urzędu Miejskiego oraz radni miejscy.

Prowadzenie schroniska oraz zorganizowania opieki weterynaryjnej przez całą dobę, zwiększenie liczby koszy na psie odchody na terenie miasta, czy edukacja właścicieli dotyczącej sprzątania po swoim psie – o tym rozmawiano podczas spotkania konsultacyjnego.

Przedstawiciele organizacji prozwierzęcych wnioskowali również o wprowadzenie podatku od posiadania psów w Ostrowie Wielkopolskim, z wyłączeniem tych czworonogów, które mają chipy, są wysterylizowane lub wykastrowane. Zebrane w ten sposób środki miałyby być przeznaczane na ograniczanie bezdomności zwierząt.

Miłośnicy zwierząt jednogłośnie przyznali, że Ostrowski Psi Park to świetna inwestycja dla zwierząt. Wskazali, że to dobry kierunek i takie parki powinny powstawać w każdym osiedlu, a częścią tych inwestycji – jak wskazywali przedstawiciele miłośnicy zwierząt – powinna być edukacja behawioralna opiekunów zwierząt.

CZYTAJ  Będą czujniki dla miejsc parkingowych. Sprawdzi się?

– Cieszę się, że ostrowskie organizacje prozwierzęce są włączane w dyskusje dotyczące działań na rzecz zwierząt. Takie spotkania pozwalają nam wypracować najlepsze rozwiązania dla naszych braci mniejszych. Moim zdaniem duży nacisk powinniśmy kłaść na edukację właścicieli psów, zarówno jeśli chodzi o spotkania z behawiorystą, jak i przypominanie, że po czworonogu należy sprzątać. Popieram również pomysł powrotu wprowadzenia podatku od psów dla tych właścicieli, których zwierzak nie ma chipa, nie został wysterylizowany/wykastrowany – podkreśla Paulina Malińska, prezes Stowarzyszenia Psie Marzenie.

Równolegle do spotkania, od 13 lutego do 15 marca trwały konsultacje z mieszkańcami oraz konsultacje z organizacjami pozarządowymi.

Obecnie w ostrowskim schronisku przebywa około 160 psów i 13 kotów. Po zakończeniu trwającej inwestycji, będzie w nim mogło znaleźć schronienie do 400 zwierząt.


Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKoniec przygody w Pucharze CEV
Następny artykułMarzenia Diduszko-Zyglewskiej ws. Jana Pawła II