A A+ A++

Rozmowa z Piotrem Sawickim, burmistrzem Miasta i Gminy Bierutów.

W tym roku mija półmetek Pana pracy na stanowisku burmistrza. Jakie najważniejsze zmiany zaszły w tym czasie w gminie Bierutów?

Na podsumowanie drugiego roku kadencji opublikowaliśmy wraz z radnymi z byłego komitetu wyborczego „Tak dla zmian w Gminie Bierutów” prezentację z raportem z realizacji naszego programu z 2018 r. Pokazaliśmy działania i ich efekty oraz wskazaliśmy z jakiego zobowiązania one wynikają. Program opierał się na trzech filarach. I tak, w ramach realizacji filaru pierwszego mówiącego o tym, że gmina Bierutów jest przyjaznym miejscem do życia, rozpoczęliśmy budowę przedszkola; doprowadziliśmy do otwarcie prywatnego żłobka wraz z uchwaleniem dotacji na dzieci uczęszczające do prywatnych żłobków; realizujemy program dopłat do wymiany pieców oraz zorganizowaliśmy punkt obsługi rządowego programu Czyste Powietrze. Aktywnie wspieramy też gminne jednostki OSP – m.in. współfinansowaliśmy zakup wozu dla OSP Bierutów; organizujemy punkty AED; rozpoczęliśmy montaż monitoringu wizyjnego; remontujemy i modernizujemy drogi gminne, rewitalizujemy zabytki, budujemy i uzupełniamy oświetlenie uliczne; doprowadziliśmy do zlokalizowania na terenie Bierutowa stacji regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego LNG. Od prawie 2 lat działa też darmowa komunikacja gminna.

A drugi filar?

W ramach filaru drugiego Gmina Bierutów wspiera mieszkańców. Wspomagamy wszelkie formy działalności społecznej, począwszy od sportowej poprzez aktywne kreowanie rozwoju formalnych i nieformalnych grup działania za pomocą punktu informacyjno – konsultacyjnego dla NGO. Aktywność mieszkańców z terenów wiejskich staramy się wspierać poprzez mechanizm grantów sołeckich oraz poprzez przydzielanie promes burmistrza na działania społeczne za budowę partnerstwa z gminą w pozyskiwaniu funduszy zewnętrznych.
Trzeci filar, czyli gmina działa jawnie i transparentnie. Na bieżąco informujemy mieszkańców o przedsięwzięciach i planach z wykorzystaniem wielu kanałów informacji – dwutygodnik Bierutowski Flash, livy burmistrza, czy w końcu poprzez papierową prasę. Dużym i niekwestionowanym osiągnięciem bieżącej kadencji jest przeformatowanie działalności OKiS-u. Zmiany jakościowe na lepsze widać na każdym polu. Postawienie na jego czele znanego animatora kultury Grzegorza Zmarzłego – bierutowianina z urodzenia i zamiłowania – było jedną z moich pierwszych decyzji na stanowisku burmistrza i dziś trzeba uznać, że była to decyzja trafiona. Wraz z grupą zaangażowanych pracowników tworzą team, który wykonuje świetną pracę. Jako jeden z wielu pozytywnych efektów ich działania podam tylko, że po 30 latach wróciło do Bierutowa kino.

Jakie trudne decyzje musiał Pan podejmować?

Jednym z obszarów, który generował znaczny przyrost wydatków była gospodarka odpadami komunalnymi. Ogromne koszty zagospodarowania odpadów same w sobie generowały duże obciążenie dla budżetu, a my jeszcze staliśmy się zależni od dyktatu cenowego zewnętrznych usługodawców. To efekt zaniechań z poprzednich kadencji. Po prostu jako jedna z niewielu gmin nie mieliśmy własnej spółki komunalnej, a więc nie mogliśmy sami wykonywać tej usługi. Sama konstrukcja prawna systemu powoduje, że obciążenia przypadające na mieszkańców w całej Polsce rosną i my też musieliśmy urealniać opłaty, co nie spotkało się z entuzjazmem mieszkańców, ale było niezbędne, aby uniknąć zabójczego deficytu w systemie. Na prawodawstwo nie mamy wpływu, natomiast mogliśmy odzyskać kontrolę nad kosztami i wyeliminować nieuzasadnione przepłacanie za tę usługę. W tym celu powołana została spółka Bierkom, która pozwoliła nam uniezależnić się od dyktatów cenowych firm zewnętrznych. Było wielu przeciwników tego projektu, ale dziękuję radnym za zaufanie, że powołanie gminnej spółki ma sens, bo już dziś wiemy, że przedsięwzięcie się powiodło a sama spółka działa coraz prężniej nie tylko chroniąc budżet przed nieuzasadnionymi wydatkami, ale też otwierając wiele możliwości.

Jedną z kluczowych inwestycji tej kadencji jest budowa przedszkola.
Tak, przedszkole jest naszym sztandarowym projektem. Jeśli gmina ma być dla mieszkańców przyjaznym miejscem do życia to posiadanie nowoczesnego, komfortowego i bezpiecznego przedszkola jest warunkiem koniecznym. Przypomnę, że od roku 2018 nie dysponujemy dedykowanym budynkiem przedszkola. Dziś oddziały przedszkolne rozdzielone są pomiędzy dwa budynki. Żaden z nich nie spełnia podstawowych standardów, jakich od przedszkola oczekujemy. W roku 2019 zaprojektowaliśmy więc nowy budynek, gdyż projekt jakim dysponowaliśmy z poprzedniej kadencji był zbyt kosztowny w realizacji, a w czerwcu 2020 rozpoczęliśmy jego budowę. Dziś jesteśmy w trakcie realizowania I etapu: stan surowy zamknięty, który ma być ukończony, wg harmonogramu w październiku br. Wstępny termin oddania przedszkola do użytku to rok 2023, ale wszystko będzie zależeć od terminowej realizacji harmonogramu przez wykonawców oraz pozyskiwania kolejnych źródeł finansowania, nad czym intensywnie pracujemy. Przypomnę, że pod koniec 2020 r. otrzymaliśmy z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych wsparcie w wysokości 1.000.000 zł.

Kolejne ważne przedsięwzięcie to gazyfikacja gminy. Czy można wskazać termin gazyfikacji domostw? 

Jak już wspomniałem, w wyniku prowadzonych rozmów o gazyfikacji gminy Polska Spółka Gazownictwa zdecydowała się na ulokowanie w Bierutowie stacji regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego LNG. Tym samym otworzyliśmy nowy rozdział w historii naszego miasteczka, ponieważ już lada chwila po raz pierwszy zaczniemy korzystać z gazu ziemnego. Na początek przyłączony zostanie kompleks szkolny przy ul Krasińskiego wraz z halą widowiskowo-sportową oraz zostanie wyprowadzone przyłącze do nowego przedszkola. Równocześnie, w ramach kontynuacji etapu tzw. pregazyfikacji rozpoczęliśmy pracę nad przyłączeniem kolejnych, gminnych i powiatowych budynków użyteczności publicznej, co już będzie wiązać się z wyprowadzeniem rurociągu w główną ulicę Bierutowa. Otwiera to drogę do przyłączania gospodarstw domowych – oczywiście w ramach wydajności stacji. Długoterminowy plan jest taki, aby z czasem osiągnąć wolumen zapotrzebowania na gaz uzasadniający ekonomicznie podciągnięcie z Oleśnicy dużego rurociągu i w ten sposób rozpoczęcie gazyfikacji na wielką skalę. To, co obecnie robimy jest początkiem procesu, ale bez wykonania tego pierwszego kroku perspektywa zgazyfikowania gminy byłaby tylko marzeniem.

Jak stara się Pan zachować równowagę przy podziale środków między miastem a terenami wiejskimi?

Gmina liczy ok. 10 tys. mieszkańców, z czego ok. połowa mieszka w Bierutowie a druga połowa w 16 sołectwach. Ponieważ podział jest mniej więcej równy, to i środki muszą być dzielone w tej proporcji. Mówimy oczywiście o perspektywie kadencji, bo z oczywistych względów każdego roku różnicujemy tę kwotę. Dodatkowo staram się, aby w ramach środków kierowanych na tereny wiejskie każde sołectwo mogło w ciągu kadencji skorzystać w sposób znaczący ze środków gminnych, co wiąże się z realizacją tam większych inwestycji.

Dwa i pół roku za Panem, druga część kadencji przed. Jakie zamierzenia planuje Pan jeszcze zrealizować? 

Pierwsza połowa kadencji to czas układania wielu rzeczy po nowemu, porządkowania naleciałości z poprzednich lat, przygotowania gruntu pod przyszłe działania, których pozytywny efekt będzie widoczny w perspektywie lat, a nie miesięcy. To także dla nowej władzy zawsze czas potrzebny do nabrania doświadczenia, zapoznania się z formalnymi i nieformalnymi mechanizmami rządzącymi tą skomplikowaną materią. To wszystko w dużej mierze za nami, a przed nami czas, w którym miejmy nadzieję już powoli, zapominając o pandemii, będziemy mogli zbierać pierwsze owoce tego, co udało się wspólnie wypracować. Liczę więc, że będzie to czas, kiedy będziemy mogli cieszyć się postępem w budowie przedszkola, kiedy do mieszkańców popłynie pierwszy gaz ziemny, kiedy będziemy kontynuowali skuteczne pozyskiwanie środków zewnętrznych – także z nowego budżetu unijnego, kiedy w każdym roku przybywać będzie utwardzonych dróg gminnych, kiedy Bierutów będzie piękniał całymi fragmentami, kiedy wspólnie z sołtysami i radami sołeckimi będziemy podnosić jakość życia mieszkańców wsi, kiedy nowe procedury zarządzania urzędem oraz budżetem pozwolą nam jeszcze efektywniej zaspokajać potrzeby mieszkańców. Po prostu kiedy gmina Bierutów jeszcze szybciej zacznie nadganiać wieloletnie opóźnienia w stosunku do ościennych gmin.



Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułŻadna nie chciała byłego milicjanta. Edward w końcu znalazł miłość
Następny artykułLubinianie wybrali swój projekt kładki