A A+ A++

Zimbabwe, dawna kolonia brytyjska, to państwo położone w południowej Afryce i powoli nabierające wyraźnego znaczenia turystycznego. Nie posiada dostępu do morza, ale rekompensuje to mnogością interesujących parków narodowych, z których najpopularniejszym jest Park Narodowy Wodospadów Wiktorii, położony na granicy Zimbabwe i Zambii. Planując wycieczkę do Zimbabwe, należy zaopatrzyć się w dolary amerykańskie – z powodu hiperinflacji dolar Zimbabwe przeszedł proces denominacji, a następnie został wycofany z obiegu w roku 2015.

Intrygujący Czarny Ląd

Polacy stosunkowo często wybierają afrykańskie państwa jako cel swojej podróży. Oczywiście, nie wszystkie kraje Czarnego Lądu są bezpieczne i nie do wszystkich można się łatwo dostać. Zimbabwe zaliczane jest do krajów bezpiecznych, chociaż nie zaleca się wycieczek po zapadnięciu zmroku. Komunikacja miejsca funkcjonująca w dużych miastach jest przyjazna turystom. Planując wyprawy do Afryki, przede wszystkim należy się dowiedzieć, czy konieczne będzie wyrobienie wizy turystycznej. W przypadku wycieczki do Zimbabwe wiza jest niezbędna i otrzymać ją można w jednej z placówek dyplomatycznych lub w głównych punktach kontroli granicznych. Do uzyskania wizy do Zimbabwe konieczne jest przedstawienie paszportu ważnego przynajmniej trzy miesiące naprzód oraz biletu powrotnego (lub środków na zakup biletu powrotnego).

Harare – stolica państwa

Przylatując samolotem na wakacje do Zimbabwe, pierwszym miastem, jakie turyści napotkają na swojej drodze, będzie Harare, w którym znajduje się lotnisko międzynarodowe. Historia miasta sięga końcówki XIX wieku, kiedy na tym terenie swoją placówkę założyła mała wojskowa formacja brytyjska. Placówka ta rozrosła się i stała się siedzibą niezależnego rządu Zimbabwe.

Najciekawszymi miejscami do zwiedzania są przede wszystkim świątynie, głównie chrześcijańskie. W Harare siedzibę ma archidiecezja Harare, najstarsze zimbabweńskie biskupstwo, które służy w Katedrze Świętego Serca. Można tam znaleźć również prawie stuletnią, anglikańską Katedrę Świętej Marii i Wszystkich Świętych, w której umieszczono dziesięć odlanych w Wielkiej Brytanii dzwonów. Wewnątrz świątyni znajdują się cztery kaplice poświęcone świętym Jerzemu, Cecylii, Marii oraz męczennikowi Bernardowi Mizeki. Poza świątyniami warto zobaczyć Galerię Narodową Zimbabwe, która posiada zbiory sztuki nowoczesnej i dziedzictwa Zimbabwe. Z kolei kilka kilometrów za Harare, w stronę Norton, rozpościera się ogromny cmentarz (National Heroes Acre) z grobem nieznanego żołnierza, pomnikiem wiecznego płomienia, który został zapalony jako symbol odzyskania przez Zimbabwe niepodległości i muzeum, upamiętniające walkę rdzennych mieszkańców z kolonializmem.

Park Narodowy Wodospadów Wiktorii

Na rzece Zambezi, na granicy Zimbabwe i Zambii, rozpościerają się ogromne Wodospady Wiktorii, znane również pod nazwą Mosi-oa-Tunya (Mgła, Która Grzmi). Zaliczane są do jednego z siedmiu naturalnych cudów świata współczesnego i są największym wodospadem na świecie – pomimo iż nie są ani najwyższe, ani najszersze, jednak ilość spadającej z nich wody jest największa.  W pobliżu Parku Narodowego Wodospadów Wiktorii znajduje się niewielkie miasteczko Victoria Falls, które można potraktować jako bazę wypadową zarówno nad wodospady, jak i na słynny most na rzece Zambezi, z którego odbywają się skoki na bungee.

Matopo Hills i Bulawayo

Miłośnicy archeologii i prehistorii powinni wybrać się do Parku Narodowego Matopo, gdzie pośród wzgórz ciągnących się przez około sto kilometrów znajdują się największe skupiska malowideł naskalnych w Afryce Południowej. Jest to teren bardzo trudno dostępny i spotkać można na nim dzikie zwierzęta, charakterystyczne dla tego rejonu Czarnego Lądu – antylopy, żyrafy, nosorożce, lwy i zebry.

Bulawayo to drugie, co do wielkości, miasto Zimbabwe. Aktualnie jest to główny ośrodek przemysłowy Zimbabwe, ale zachowały się w nim budynki w stylu kolonialnym, do których zaliczyć można przede wszystkim budynek dworca kolejowego i ratusz miejski. Poza tym, w Bulawayo znajdują się dwa duże muzea – muzeum historii naturalnej oraz muzeum kolejnictwa.

Park Narodowy Hwange

W zachodniej części Zimbabwe, niedaleko granicy z Botswaną, rozciąga się Park Narodowy Hwange, w którym schronienie znajdują słonie, bawoły, hipopotamy, antylopy, lwy, lamparty, gepardy, hieny i szakale. Jest to jeden z niezaprzeczalnych uroków Zimbabwe – safari zorganizowane w Parku Narodowym Hwange jest niezapomnianym przeżyciem. I, pomimo, że najlepszym okresem na zwiedzanie Zimbabwe są miesiące deszczowe (od listopada do kwietnia), na safari w Parku Narodowym Hwange najlepiej jest wybrać się w miesiącach suchych i gorących, kiedy zwierzęta gromadzą się przy wodopojach. Ponad sto różnych gatunków zwierząt sprawia, że ten park narodowy może poszczycić się największą różnorodnością na świecie.

Zimbabwe jest wyjątkowo atrakcyjnym miejscem w Południowej Afryce, dokąd można się wybrać z Polski. Bogaty świat zwierzęcy, post-kolonialna historia i widoki, jakie zapewniają Dolina Zambezi oraz parki narodowe Zimbabwe zachęcają do przylotu i oddania się wypoczynkowi na łonie Czarnego Lądu.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWietnam – dziewicza przyroda i niezwykła historia
Następny artykułRusza plebiscyt “Pomorskie Sztormy”. Zaczynamy głosowanie, wskaż swoich faworytów!