A A+ A++

Naukowcy nie mają wątpliwości: Bałtyk jak kania dżdżu potrzebuje silnego sztormu, który spowoduje napływ słonej, dobrze natlenionej wody z Morza Północnego. Ostatni taki ożywczy zastrzyk miał miejsce pięć lat temu. Na szczęście pomorscy sportowcy, artyści i przedsiębiorcy są bardziej regularni. Swoimi sukcesami – pucharami, premierami, inwestycjami – w każdym roku powodują ożywczy ferment. O ich sukcesach dyskutuje się na Pomorzu, w kraju, a często także na świecie. Dlatego kapituły wyłaniające nominowanych w poszczególnych kategoriach zawsze mają pełne ręce roboty. Podobnie jest w tym roku.

Pomorskie Sztormy to plebiscyt „Gazety Wyborczej Trójmiasto” i Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego. Tegoroczna edycja jest jubileuszowa – tajemniczy dżentelmen, niewzruszony napierającym wiatrem, którego w formie statuetki uwieczniła rzeźbiarka Grażyna Tomaszewska-Sobko, obchodzi 15. urodziny.

„Sztorm” narodził się jako nagroda w dziedzinie kultury. W kolejnych latach idea ewoluowała, wypływając na coraz szersze wody. Dziś, oprócz artystów, prestiżowe trofea mogą zdobyć także sportowcy, przedstawiciele świata biznesu i autorzy najlepszych projektów z wykorzystaniem środków unijnych. Honorujemy wielkie inwestycje infrastrukturalne oraz te z pozoru mniej efektowne, trudniej dostrzegalne, bo inwestujące w człowieka i jego kompetencje.

Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk BARTOSZ BAŃKA

– Każdego roku jestem świadkiem wielkiej radości na scenie, kiedy zwycięzcy odbierają swoje statuetki. Podziwiam zarówno wygranych, jak i nominowanych do „Sztormów”, ponieważ już sama nominacja jest powodem do dumy. To również okazja dla mieszkańców Pomorza, by mogli nagrodzić te inicjatywy, które najbardziej przypadły im do gustu. Dlatego ponawiam coroczną prośbę i zachęcam wszystkich do udziału w głosowaniu

– mówi marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

TU MOŻESZ ZAGŁOSOWAĆ. WSKAŻ SWOICH FAWORYTÓW, POMÓŻ IM W WYGRANEJ!

11 kategorii

Formuła plebiscytu i podział na kategorie nie zmienia się od lat. Przyznajemy 11 statuetek w czterech kategoriach: w Biznesie będzie to Inwestycja Roku, Firma Roku i Młoda Firma Roku; w Kulturze – Wydarzenie Roku, Człowiek Roku i Odkrycie Roku; w Sporcie – Sportowiec Roku, Drużyna Roku i Odkrycie Roku. Czwarta kategoria to Pomorskie EUROinspiracje, w której honorujemy projekty współfinansowane z funduszy unijnych – oddzielnie w zakresie infrastruktury, oddzielnie w dziedzinie kapitału ludzkiego.

W każdej kategorii obradowały już kapituły złożone z dziennikarzy „Wyborczej”, przedstawicieli urzędu marszałkowskiego oraz niezależnych ekspertów. W ten sposób wyłoniono wszystkich nominowanych. Te same kapituły wybiorą też laureatów w kategoriach: Firma Roku i Młoda Firma Roku, Człowiek Roku i kulturalne Odkrycie Roku oraz Drużyna Roku i sportowe Odkrycie Roku.

Natomiast Czytelnicy wskażą zwycięzców w pięciu kategoriach: Inwestycja Roku, Sportowiec Roku, Wydarzenie Roku w kulturze i obie pomorskie EUROinspiracje.

Nominowanych prezentujemy poniżej. Pozostałe kategorie (te, w których laureatów wskazują kapituły) będziemy sukcesywnie odkrywać w przyszłym tygodniu, w codziennych publikacjach na naszych łamach.

Reni Jusis na gali

Głosowanie potrwa do piątku 13 marca. Tego dnia opublikujemy ostatni kupon do głosowania drogą pocztową (liczy się data wysłania kuponu na adres naszej redakcji). Także tego dnia, punktualnie o 23.59, zamkniemy możliwość głosowania internetowego przez panel na stronie www.pomorskiesztormy.pl.

Forma głosowania się nie zmienia. Prosimy Państwa o wskazanie maksymalnie trzech faworytów w każdej kategorii.

Laureatów „Pomorskich Sztormów” poznamy 24 marca podczas uroczystej gali w Operze Bałtyckiej w Gdańsku. Gwiazdą wieczoru będzie Reni Jusis, która przygotowuje wyjątkowe, akustyczne aranżacje swoich największych przebojów.

Reni JusisReni Jusis fot. Małgorzata Popinigis

Już dziś zapraszamy do obejrzenia transmisji z gali i koncertu, którą przeprowadzimy na stronie www.trojmiasto.wyborcza.pl i na naszym profilu facebookowym. Początek relacji na żywo 24 marca o godz. 19.05.

„Pomorskie Sztormy”, które organizujemy już po raz 15., to plebiscyt wyjątkowy, bo łączy w sobie największe osiągnięcia i najwybitniejsze postaci ze świata pomorskiego biznesu, kultury i sportu. Nominacje to forma podziękowania dla tych wszystkich osób czy instytucji, które przyczyniają się do rozkwitu i rozwoju naszego regionu. Ja również gorąco namawiam państwa do oddania głosów na swoich faworytów spośród naszych znakomitych nominowanych

– podkreśla Grzegorz Kubicki, redaktor naczelny „Gazety Wyborczej Trójmiasto”. 

TU MOŻESZ ZAGŁOSOWAĆ. WSKAŻ SWOICH FAWORYTÓW, POMÓŻ IM W WYGRANEJ!

Kultura: Wydarzenie Roku

Biały Spichlerz w Słupsku. Adaptowany na potrzeby wystawiennicze stary spichlerz po drugiej stronie rzeki Słupi jest nowym domem największej na świecie kolekcji prac Witkacego, która znajduje się w zbiorach słupskiego Muzeum Pomorza Środkowego.

„Cisza przed burzą. Lato 1939 roku w Sopocie”. Historyczna wystawa w Muzeum Sopotu pokazująca ostatnie lato przed wybuchem II wojny światowej w nadbałtyckim kurorcie. Kuratorką wystawy była Jagoda Załęska-Kaczko.

„Fedra” w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego w Teatrze Wybrzeże w Sopocie. Przeniesiona na sopocką scenę klasyka francuskiego dramatu oparta na motywach z mitologii greckiej. Na scenie w głównych rolach wystąpili Katarzyna Figura, Marek Tynda, Jakub Nosiadek i Katarzyna Dałek.

„Kupiec wenecki” w reżyserii Szymona Kaczmarka w Nowym Teatrze w Słupsku. Uwspółcześniona wersja komediodramatu Williama Szekspira o ludzkiej chciwości i dziwnych układach, która w słupskiej interpretacji nabiera nowego znaczenia. Spektakl nagrodzono Złotym Yorickiem na Festiwalu Szekspirowskim w 2019 r.

Narracje na Siedlcach. 11. edycja Narracji opowiedziała o dzielnicy z perspektywy lokalnych mieszkańców i ich historii. Duet kuratorski Sylwia Szymaniak i Sarmen Beglarian oraz zaproszeni przez nich artyści stworzyli prawdziwie nową narrację o jednej z centralnych gdańskich dzielnic.

„NOMUS. Kolekcja w budowie”. O kolekcji Nowego Muzeum Sztuki zrobiło się głośno za sprawą zakupionego do niej „Rydwanu” Joanny Rajkowskiej. W Zielonej Bramie można było oglądać prace nabyte do nowo powstającego muzeum. A są tam dzieła m.in. Doroty Nieznalskiej, Zuzanny Jabłońskiej, Julity Wójcik i Michała Szlagi. Kuratorkami wystawy były Aneta Szyłak i Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka.

Strefa kulturalno-społeczna z okazji rocznicy Czerwca ’89. Instytucje kultury i organizacje samorządowe współpracowały ze sobą, przedstawiając spójny program działań angażujących różne grupy wiekowe. Były to koncerty, warsztaty, spotkania wokół historii i sztuki.

„Śmierć komiwojażera” w reżyserii Radosława Stępnia w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Młody reżyser zmierzył się z klasycznym dramatem Artura Millera o społeczno-emocjonalnym wymiarze. Na scenie w głównych rolach wystąpili Mirosław Baka, Piotr Biedroń, Piotr Chys i Anna Kociarz.

Wystawa „Barbara Hoff. Polskie Projekty Polscy Projektanci” w Muzeum Miasta Gdyni. Pierwsza monograficzna wystawa poświęcona projektom Barbary Hoff, twórczyni marki Hoffland. Wystawa trwała siedem miesięcy i była pierwszą w ramach cyklu „Polskie Projekty Polscy Projektanci” poświęconą kobiecie. Kuratorką była Weronika Szerle.

Wystawa „Pałac sztuki. Młode malarstwo polskie” w Pałacu Opatów. Wystawa prezentująca najmłodsze polskie malarstwo stworzone po 2001 r. Na ekspozycji w Oddziale Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku można było oglądać 153 prace stworzone przez 109 twórców. Kuratorem wystawy był Wojciech Zmorzyński.

TU MOŻESZ ZAGŁOSOWAĆ. WSKAŻ SWOICH FAWORYTÓW, POMÓŻ IM W WYGRANEJ!

Biznes: Inwestycja Roku

Akademickie Centrum Sportowe Akademii Marynarki Wojennej. Basen sportowy z ośmioma torami o wymiarach 25 na 23 m, głęboki na 4,5 m basen dla nurków z ruchomym dnem, sauny i strefa relaksu – tak od lipca 2019 r. prezentuje się pływalnia dla studentów i wykładowców AMW. Jego budowa pochłonęła 26,5 mln zł.

Biurowiec Neon. Koniec wieńczy dzieło – znana maksyma jak ulał pasuje do biurowca Neon. Razem z ostatnim, czwartym pierwiastkiem kompleksu Alchemia kończy się budowa jednego z najbardziej odważnych biznesowych projektów w Gdańsku.

Centrum Opieki Geriatrycznej w Sopocie. Do tej pory pacjenci geriatryczni z Pomorza byli hospitalizowani głównie na oddziałach internistycznych. W wielu szpitalach pękały one w szwach. Brakowało także kompleksowej opieki. Pierwsze w województwie Centrum Opieki Geriatrycznej jest receptą na te problemy.

Deo Plaza. Kompleks wypełniający dużą część północnego cypla Wyspy Spichrzów powstał z inicjatywy pomorskiego biznesmena Zbigniewa Nowaka. I jak widać po frekwencji w knajpkach i lokalach usytuowanych przy motławskiej promenadzie, budynki przypadły do gustu gdańszczanom i turystom.

Droga rowerowa wzdłuż Wyspy Sobieszewskiej. Trasa ma prawie 4,5 km długości, biegnie od rogatek Sobieszewa przez ul. Turystyczną do skrzyżowania z Pohorockiego w Świbnie. Parametrami przypomina rowerostradę. Inwestycja pochłonęła ok. 5,5 mln zł. Część tej kwoty pokryła UE.

Granaria. Ktoś, kto ostatni raz widział północny cypel Wyspy Spichrzów pięć lat temu, dzisiaj podniesie brwi ze zdumienia. Zrealizowana przez Immobel Poland Granaria gruntownie zmieniła oblicze powojennej „dziury wstydu”. W miejsce chaszczy i nieużytków wyrosły budynki: restauracje i apartamentowce. Uwagę przykuwają charakterystyczne, białe spichlerze.

Kontrabuspas na ul. Chwarznieńskiej w Gdyni. Pomysł genialny w swojej prostocie. Autobusowy kontrapas to 1100-metrowy odcinek ul. Chwarznieńskiej, dzięki któremu pasażerowie komunikacji miejskiej oszczędzają kilka minut. Do tej pory tracili je, stojąc w korku. To pierwsze tego typu rozwiązanie w Polsce.

Modernizacja linii kolejowej Słupsk – Ustka. Zwijanie połączeń kolejowych to w Polsce chleb powszedni. Zdarzają się jednak przypadki odwrotne, czego przykładem są wznowione po latach regularne połączenia między pomorskim „dwumiastem”. Zmiany odczuły portfele i zegarki: pociąg jest nie tylko tańszy, ale też szybszy od samochodów.

Pomorskie Szlaki Kajakowe. Szlaki kajakowe oplatające Pomorze są oczkiem w głowie władz województwa, a dzięki funduszom RPO znacznie poprawiły się możliwości organizowania wycieczek. Na wodniaków czekają przystanie, punkty do wodowania i mała architektura. W 2019 r. ukończono inwestycje wzdłuż odcinków Brdy, Raduni, Słupi w okolicach Równiny Słupskiej, Białej, Czernicy i Górnej Słupi.

Rajska 8 w Gdańsku. Niezagospodarowane działki przy ul. Rajskiej i Heweliusza od lat straszyły mieszkańców Gdańska. Na szczęście to już historia. W centrum miasta deweloper Apollo Rida zbudował imponujący kompleks mieszkaniowo-biurowo-usługowy. Projekt przygotowała warszawska pracownia JEMS Architekci.

TU MOŻESZ ZAGŁOSOWAĆ. WSKAŻ SWOICH FAWORYTÓW, POMÓŻ IM W WYGRANEJ!

Sport: Sportowiec Roku

Barbora Balintova (koszykówka, Arka Gdynia). Liderka zespołu, który wywalczył brązowy medal mistrzostw Polski i świetnie spisuje się w obecnym sezonie Basket Ligi Kobiet. Po wielu latach gdyńska drużyna wróciła też do Euroligi.

Anna Kiełbasińska (lekkoatletyka, SKLA Sopot). Zdobyła aż trzy medale wielkich imprez: złoto halowych mistrzostw Europy, złoto mistrzostw świata sztafet oraz srebro mistrzostw świata na otwartym stadionie – biegła w półfinale (wszystko w sztafecie 4×400 m).

Cyprian Mrzygłód (lekkoatletyka, AZS AWFiS Gdańsk). Talent sportowego Odkrycia Roku „Pomorskich Sztormów 2017” rozwija się harmonijnie. W 2019 r. 22-letni oszczepnik został młodzieżowym mistrzem Europy, bijąc rekord życiowy.

Piotr Myszka (żeglarstwo, AZS AWFiS Gdańsk). Wciąż w światowej czołówce klasy RS:X. W 2019 r. zajął 5. miejsce na mistrzostwach świata i jest bardzo blisko wywalczenia kwalifikacji na igrzyska w Tokio, gdzie będzie walczył o spełnienie marzeń i zdobycie medalu olimpijskiego.

Flavio Paixao (piłka nożna, Lechia Gdańsk). Kapitan i najlepszy strzelec zespołu, który w 2019 r. wywalczył Puchar Polski, Superpuchar oraz 3. miejsce w Ekstraklasie.

Geworg Sahakjan (zapasy, Cartusia). Wywalczył srebrny medal mistrzostw Europy w stylu klasycznym, był też 7. na mistrzostwach świata. Jedna z nielicznych pomorskich nadziei na medal olimpijski w Tokio.

Michał Siess (szermierka, Gdańska Szkoła Floretu). Nadzieja na powrót gdańskiego floretu do czasów świetności. Zajął indywidualnie 6. miejsce podczas mistrzostw świata.

Pavels Steinbors (piłka nożna, Arka Gdynia). Ostoja zespołu, jeden z najlepszych bramkarzy ekstraklasy. Został też uznany za najlepszego łotewskiego piłkarza 2019 r.

Krzysztof Szubarga (koszykówka, Asseco Arka Gdynia). Niewielki ciałem, ale wielki duchem lider zespołu, który wywalczył brązowy medal mistrzostw Polski.

Piotr Zeszutek (rugby, Ogniwo Sopot). Kapitan Ogniwa Sopot, które po 16 latach ponownie wywalczyło tytuł mistrza Polski. Jest także kapitanem reprezentacji Polski.

TU MOŻESZ ZAGŁOSOWAĆ. WSKAŻ SWOICH FAWORYTÓW, POMÓŻ IM W WYGRANEJ!

Pomorskie EUROinspiracje: Infrastruktura

Gmina Kaliska za projekt „Budowa sieci kanalizacji sanitarnej, rozbudowa i przebudowa sieci wodociągowej dla miejscowości Cieciorka, Dąbrowa, Iwiczno wraz z rozbudową oczyszczalni ścieków w Kaliskach”. Projekt rozwiązuje problem oczyszczania ścieków na obszarze gminy Kaliska i jest największą inwestycją w jej historii. Wraz z dofinansowaniem unijnym wydatki na realizację projektu wyniosły ponad 22 mln zł.

Gmina miejska Starogard Gdański za projekt „Budowa i skomunikowanie węzła integracyjnego w Starogardzie Gdańskim”. W ramach projektu odnowiono i rozbudowano dworzec kolejowy. Powstały poczekalnie, kasy i punkty informacji oraz miejsca parkingowe. Zbudowano plac autobusowy, z którego odjeżdżają nowe, niskopodłogowe autobusy miejskie. Zreorganizowano ruch na al. Wojska Polskiego, dzięki czemu jedna z najstarszych ulic w mieście stała się najważniejszym ciągiem komunikacyjnym dla pieszych i rowerzystów.

Miasto Malbork za projekt „Malbork na plus – rewitalizacja historycznego śródmieścia miasta Malborka”. Koszt inwestycji to 15 mln zł. Dzięki niej wyremontowane zostaną części wspólne 40 wspólnot mieszkaniowych i 10 budynków komunalnych z podwórkami. Powstaną nowe elewacje, nawierzchnie ciągów komunikacyjnych, oświetlenie i tereny zielone. W wyremontowanej zabytkowej wieży ciśnień znalazł siedzibę punkt wsparcia dziennego dla młodzieży. Funkcjonuje tam też punkt widokowy oraz kawiarniogaleria.

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku za projekt „Witkacy w Słupskich Spichlerzach Sztuki – rewitalizacja i adaptacja dwóch XIX-wiecznych zabytkowych spichlerzy i ich otoczenia na cele kulturalne i społeczne”. Liczący ponad 200 lat Biały Spichlerz jest jednym z najcenniejszych zabytków budownictwa przemysłowego w Słupsku. Po rewitalizacji znajduje się w nim wystawa stała prezentująca zbiory z największej na świecie kolekcji prac Stanisława Ignacego Witkiewicza. Można tam też oglądać dzieła m.in.: Jana Matejki, Władysława Podkowińskiego, Jacka Malczewskiego, Olgi Boznańskiej, Franciszka Starowieyskiego, Edwarda Dwurnika i Magdaleny Abakanowicz.

Uniwersytet Gdański za projekt „Rozbudowa budynku Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki”. To jeden z najnowocześniejszych budynków w Polsce, wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt komputerowy, inteligentne rozwiązania, przystosowany do prowadzenia badań naukowych i dydaktyki na miarę XXI w. Budynek służy studentom nowego kierunku – informatyka o profilu praktycznym.

CZYTAJ TAKŻE: Wizz Air wykasował część połączeń z Polski do Włoch. Spadek zainteresowania z powodu koronawirusa

Pomorskie EUROinspiracje: Kapitał Ludzki

Centrum Inicjatyw Obywatelskich w Słupsku za projekt „Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej w subregionie słupskim. Celem projektu jest wzrost zatrudnienia w sektorze ekonomii społecznej, której podmioty oprócz celu gospodarczego realizują misję społeczną. Wspierane są placówki tworzące miejsca pracy dla osób zagrożonych wykluczeniem społeczno-zawodowym. Przedsięwzięcie realizowane jest na obszarze powiatów bytowskiego, lęborskiego i słupskiego oraz na terenie miasta Słupsk.

Copernicus Podmiot Leczniczy sp. z o.o. za projekt „Profilaktyka raka szyjki macicy szansą na wydłużenie aktywności zawodowej mieszkańców województwa pomorskiego”. „Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć – zrób cytologię” – to hasło kampanii realizowanej przez spółkę Copernicus. Projekt skierowany jest do 7056 mieszkanek województwa pomorskiego w wieku 25–59 lat, które w ciągu ostatnich trzech lat nie miały wykonywanej cytologii.

Flextronics International Poland sp. z o.o. za projekt „Żłobek FlexKids BIS”. Za ponad 1,1 mln zł w Tczewie powstał żłobek dla 40 dzieci. Placówka powstała z inicjatywy firmy Flex, która pozyskała na ten cel dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Miasto Malbork za projekt „Malbork na plus – działania społeczne”. Przedsięwzięcie ściśle powiązane jest z projektem inwestycyjnym, w ramach którego przeprowadzono rewitalizację historycznego Śródmieścia. Młodzież i rodziny z obszaru inwestycji objęto specjalistycznym wsparciem. Zajęcia odbywają się w dwóch obiektach wsparcia dziennego, zlokalizowanych w odnowionych budynkach z ponad 100-letnią historią.

Powiat Nowodworski za projekt „Warszawska – czas zawodowców”. Celem projektu jest zwiększenie zatrudniania absolwentów szkół zawodowych. Przewidziano praktyki i staże u pracodawców dla uczniów Zespołu Szkół w Nowym Dworze Gdańskim takich kierunków jak: turystyka, i rekreacja, transport, ICT i elektronika, meblarstwo, logistyka i motoryzacja. Kursy, studia podyplomowe i szkolenia przewidziano też dla nauczycieli.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWietnam – dziewicza przyroda i niezwykła historia
Następny artykułRosja nie rezygnuje z węgla