A A+ A++

W sobotę minister Błaszczak odwiedził Olecko w woj. warmińsko-mazurskim. Polityk złożył kwiaty pod pomnikiem św. Jan Pawła II, a potem spotkał się z mieszkańcami miasta.

Jak mówił, podstawowym warunkiem rozwoju ojczyzny jest bezpieczeństwo. Nie chcemy, żeby Olecko było drugą Buczą i do tego nie dopuścimy. Nie dopuścimy dlatego, że budujemy nowe jednostki wojskowe. Jeszcze w tym roku, tu w Olecku powstanie jednostka wojskowa – zapowiedział wicepremier.

Jego zdaniem, oznacza to bezpieczeństwo dla mieszkańców miasta i województwa oraz ważny impuls gospodarczy dla regionu. Jeszcze w tym roku, a nawet jeszcze w kwietniu, teren, który pozyskaliśmy (…) zostanie wykorzystany na budowę jednostki wojskowej. Najpierw zaczniemy od infrastruktury tymczasowej. Zaczniemy szybko, dlatego, że szybko chcemy uzyskać efekt w postaci jednostki wojskowej – mówił szef MON.

Jak dodał, chodzi o dywizjon, który będzie wchodził w skład I Warmińskiej Brygady Artylerii, której dowództwo mieści się w Węgorzewie. Doświadczenia z Ukrainy pokazują wprost, że artyleria sprawdza się – jeżeli chodzi o zdolności obronne Ukraińców (…) Dlatego, żeby do takiej napaści nie doszło, wzmacniamy artylerię, a I Mazurska Brygada z Węgorzewa jest jedną z najważniejszych jednostek Wojska Polskiego – powiedział Błaszczak.

Przypomniał słowa: “Chcesz pokoju, szykuj się do wojny”. Tłumaczył, że jako kraj szykujemy się do wojny, żeby odstraszać wroga. Życie w pokoju jest najważniejsze, ale żeby żyć w pokoju – przykład ukraiński to pokazuje – trzeba mieć silne wojsko. (…) To dlatego budujemy jednostki wojskowe, to dlatego wyposażamy wojsko w nowoczesną broń, dlatego żeby był pokój – powiedział. Zaznaczył, że rząd działa szybko i wyprzedzająco, że zapewnić Polsce bezpieczeństwo.

Błaszczak prosi o głosy

Wicepremier zwrócił się do olecczan o poparcie w wyborach parlamentarnych. Oświadczył, że jesienne wybory są niezwykle ważne, bo “będziemy wybierać między dumną, silną przepełnioną ambicjami bezpieczną Polską, której pozycja na arenie międzynarodowej wzrasta a Polską słabą, uzależnioną od innych Polską”.

Według Błaszczaka PiS gwarantuje, że nie będzie ulegał “ambicjom pseudoelit”, będzie reprezentować zwykłych ludzi i konsekwentnie walczyć, żeby Polska była niepodległa i bezpieczna. Minister zapowiedział, że PiS w przeciwieństwie do swoich konkurentów politycznych nie chce likwidować żadnych instytucji, oraz że będzie powoływać nowe jednostki wojskowe.

Jak mówił, często rozmawia z młodymi ludźmi, którzy zgłaszają się do wojska i wielu z nich wraca z emigracji, z czego on się bardzo cieszy. W Niemczech pewnie zbierali szparagi, pracowali na budowie, a młode panie pracowały w opiece społecznej, a teraz są w Wojsku Polskim – podkreślał Błaszczak.

Zaznaczył, że po wybudowaniu jednostki w Olecku, mieszkańcy będą mogli podjąć tam pracę. Podkreślił, że będzie to stabilna praca na miejscu, że nie będą musieli wyjeżdżać ze swego miasta.

Polska rozmieści HIMARS-y przy granicy z Rosją

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAdam Majewski: – Szacun dla moich zawodników
Następny artykułTłumy poszukują własnego “M” na poznańskich targach