A A+ A++

– Ze względu na pandemię wystawa może się odbyć jedynie online, choć planowaliśmy ją pokazywać w Studiu Bahnhoff w Poznaniu – mówi Szymon Szymankiewicz. Można ją oglądać online pod adresem wystawa.szszymankiewicz.pl.

Bezczelna prostota

Wystawa odbywa się w ramach trwającego II Poznańskiego Tygodnia Tolerancji. – To wystawa plakatów poświęconych prawom człowieka – opisuje autor.  – Ja lubię łapać paradoksy, rzeczy nieoczywiste. Wydaje mi się, że równość w takim potocznym rozumieniu często polega na równowadze. Ja myślę, że nie wszystko, co jest jednakowe, jest równe. Różnorodność może też być równa – mówi w rozmowie z Mikiem Urbaniakiem, która zapowiada wystawę. Mówi też o „bezczelnej prostocie”, którą daje forma plakatu. – Odbiorca jest wobec niej trochę bezsilny i jest zmuszony do analizy – dodaje.

Urbaniak, zapowiadając wystawę, pisze o Szymonie Szymankiewiczu jako „bezlitosnym komentatorze naszego życia społeczno-politycznego, które zdaje się być niewyczerpalnym źródłem inspiracji. Na swoje nieszczęście, jest owo życie pod czujną obserwacją Szymona Szymankiewicza, artysty nie tylko utalentowanego, ale także bezkompromisowego i odważnego, co powoduje, że obok jego plakatów nie da się przejść obojętnie. Ba, są one nieraz lepsze niż wiele słów”.

Obrazy, które obiegły Polskę

Szymon Szymankiewicz pracuje w II Pracowni Plakatu na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Jego prace komentujące naszą wspólną rzeczywistość publikujemy co tydzień w „Tygodniku Poznań”. Te plakaty także można zobaczyć teraz na wystawie.
Są też na niej obrazy, które obiegły już Polskę, jak wieszak w kształcie Polski – plakat, który stał się symbolem ostatnich protestów Strajku Kobiet.

Piekło kobiet Szymon Szymankiewicz

I  „Loading…” – praca nagrodzona Złotym Medalem na Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach. Medalem, za którym nie poszła jednak nagroda finansowa, bo fundatorowi – marszałkowi Jakubowi Chełstowskiemu z PiS – gdy przyjrzał się bliżej plakatowi i autorowi, nie spodobał się on już jednak tak bardzo.

Szymon Szymankiewicz za pracę 'Loading' otrzymał Złoty Medal Marszałka Województwa Śląskiego podczas 26. Biennale Plakatu Polskiego. Marszałek Jakub Chełstowski wycofał się jednak z 10 tys. zł nagrodySzymon Szymankiewicz za pracę ‘Loading’ otrzymał Złoty Medal Marszałka Województwa Śląskiego podczas 26. Biennale Plakatu Polskiego. Marszałek Jakub Chełstowski wycofał się jednak z 10 tys. zł nagrody Fot. SZYMON SZYMANKIEWICZ

Faszyzm odsłaniający się powoli. Jak w programie komputerowym, który na chwilę się zawiesił, ale zaraz się załaduje. – Historia tego plakatu to historia ostatnich kilkunastu miesięcy w Polsce – mówił Szymon Szymankiewicz.

Artysta uaktualnił też ten plakat podczas kampanii poprzedzającej wybory prezydenckie w Polsce, gdy prezydent Andrzej Duda w nazwał środowiska LGBT „ideologią”. – Nagonka na osoby LGBT stała się głównym wydarzeniem kampanii prezydenckiej i skutkuje radykalnym wzrostem słownych i fizycznych napaści na członków środowiska LGBT oraz ich sojuszników. Od tego czasu – jak zsumuję tylko sprawy, o których czytałem w mediach – dochodzi do co najmniej kilkudziesięciu pobić. Widać, że proces „ładowania się” swastyki przyśpieszył – komentował wtedy Szymankiewicz. Nowy „Loading” także do zobaczenia na wystawie.    

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPoseidony na Bermudach
Następny artykułSony PlayStation 5 – HDMI 2.1 pracuje z niepełną przepustowością