A A+ A++

Uczestnicy mistrzostw w ampfutbolu to prawdziwi herosi, którzy udowadniają, że żadne ograniczenia nie mogą stać na przeszkodzie w realizacji pasji – w tym przypadku jest nią gra w piłkę nożną.
Od 12 września w Krakowie rozgrywają się mecze pełne pozytywnej energii i zaangażowania. Wśród drużyn biorących udział w turnieju jest reprezentacja Polski, zdobywca brązowego medalu poprzedniego EURO. Biało-Czerwonych wspiera PZU, który jest także sponsorem wydarzenia.

Cieszę się, że PZU jest z nami przy tej wielkiej imprezie, ale jeszcze bardziej cieszę się, że dostrzega i wspiera też nasze projekty rozwojowe, dziecięce i młodzieżowe takie jak PZU Amp Futbol Ekstraklasa, Junior Amp Futbol czy Futbol Plus – mówił jeszcze przed startem Amp Futbol EURO Mateusz Widłak, prezes Amp Futbol Polska. – Liczymy, że to pomoże nam w dalszej popularyzacji i rozwoju ampfutbolu, w pozyskaniu nowych kibiców, ale i włączeniu kolejnych osób, w tym dzieci z niepełnosprawnościami, w sport i piłkę nożną – dodał.

Spełnienie marzeń

Nazwa ampfutbol pochodzi od angielskiego zwrotu Amputee Football. Jest to stosunkowo młoda dyscyplina, która powstała na początku lat 80. w Stanach Zjednoczonych. Na boisku grają piłkarze po jednostronnej amputacji lub z wadą wrodzoną nogi oraz bramkarze bez jednej ręki. Drużyna składa się z sześciu zawodników i golkipera. Mecz jest podzielony na dwie połowy, każda z nich trwa 25 minut. Gracze wspierają się kulami, które są przedłużeniem rąk i – tak samo jak w klasycznej piłce nożnej – nie mogą mieć kontaktu z piłką.

Podczas ostatnich Mistrzostw Europy w ampfutbolu rozgrywanych w Turcji, Polacy zajęli trzecie miejsce, a Bartosz Łastowski z 11 golami został królem strzelców imprezy. Dwudziestoczteroletni zawodnik, nazywany nie na wyrost “Messim Amp Futbolu”, stanowi filar także obecnej reprezentacji, która rywalizuje w krakowskim Amp Futbol EURO. Próbkę umiejętności Łastowski zaprezentował już w meczach z Ukrainą i Izraelem, wygranych przez Biało-Czerwonych 3:0 i 8:0, podczas których zdobył trzy bramki. Spotkanie otwierające EURO, rozgrywane na stadionie Cracovii, obserwowało na trybunach ponad sześć tysięcy widzów.

Futbol Plus dla najmłodszych

Od maja ampfutbolowców wspiera PZU. Wśród wielu inicjatyw stowarzyszenia są także projekty umożliwiające grę w piłkę nożną dzieciom. To Junior Amp Futbol (inicjatywa dla dzieci po amputacji lub z wadą wrodzoną nogi lub ręki) i Futbolowa Banda (warszawska akademia piłkarska dla dzieci z różnymi rodzajami niepełnosprawności) oraz projekt Futbol Plus.

To ogólnopolski program zrzeszający akademie dla dzieci z niepełnosprawnościami. Najmłodsi biorą udział w treningach, wyjeżdżają na obozy, rywalizują w turniejach, ale przede wszystkim realizują pasję i czują się pełnoprawnymi sportowcami. Wsparcie dla ampfutbolowych programów dziecięcych jest częścią większej akcji ubezpieczyciela o nazwie Dobra Drużyna PZU, której ambasadorką i kapitanką jest Iga Świątek.

To wyjątkowy, trzyletni program, który skierowany jest do wszystkich dzieci i młodych chcących uprawiać ulubioną dyscyplinę sportu. Zapewnia pomoc finansową klubom i drużynom, które mogą im to ułatwić – mówiła podczas inauguracji Dobrej Drużyny PZU Beata Kozłowska–Chyła, prezes PZU – Dzięki Dobrej Drużynie pokazujemy, że każde dziecko może uprawiać aktywność fizyczną i cieszyć się nią – dodał Przemysław Świercz, reprezentant Polski oraz uczestnik rozgrywanego w Krakowie Amp Futbol EURO.

W Dobrej Drużynie PZU są już dziś akademie piłkarskie takie jak SMS Resovia z Rzeszowa, Płońska Akademia Futbolu i Akademia Stali Mielec, Stowarzyszenie „Nadzieja na Mundial”, a także siedem akademii z projektu Futbol Plus: Futbolowa Banda z Warszawy, Akademia Piłkarska Pełnosprytni z Poznania, Megamocni Kielce, Akademia Futbolu Wroclove Eagles, Kuloodporni Bielsko-Biała, Jaguar Kids i Piłkarska Akademia Stomilek Olsztyn.

Wspierając program zachęcamy również dzieci i młodzież do aktywnego i zdrowego stylu życia. Mamy nadzieję, że już niedługo kolejne akademie dołączą do programu Dobra Drużyna PZU – mówi Robert Lubański, dyrektor ds. prewencji w PZU.

Mata w każdej szkole

Dobra Drużyna PZU wspiera nie tylko szkółki piłkarskie. Dołączyły do niej także Akademicki Związek Sportowy, realizujący programy „Od Młodzika do Olimpijczyka” i „Od SKS do AZS” oraz organizujący testy Coopera dla wszystkich, a także lekkoatletyczny KKS Victoria ze Stalowej Woli.

Do Dobrej Drużyny należy również Polski Związek Zapaśniczy z programem “Mata w każdej szkole”. Jest on skierowany do szkół podstawowych. Uczniowie z 128 placówek, które zgłosiły się do programu, będą ćwiczyć podstawy zapasów, a następnie rywalizować o profesjonalną matę zapaśniczą. Jak podkreśla prezes związku Andrzej Supron, zapasy to wyjątkowo cenna inwestycja w przyszłość małego sportowca.

One pozytywnie wpływają na ogólny rozwój fizyczny dzieci i koordynację ruchową. Dzięki regularnym treningom dziecko nabiera siły, kondycji i pewności siebie – tłumaczy srebrny medalista igrzysk w Moskwie z 1980 roku.

Materiał powstał przy współpracy z PZU

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułByły hotel „Astoria” w Kłodzku sprzedany. Właśnie trwa w nim remont
Następny artykułOświęcim. Zmarł społecznik i miłośnik historii Oświęcimia Bogusław Sobala