Tajwan nawiedziło niezwykle silne trzęsienie ziemi – o sile ponad 7 stopni w skali Richtera. Zniszczone budynki, ludzie pod gruzami i ofiary śmiertelne. To nie koniec, bo wstrząsy zapowiadane są do końca tygodnia. Wyjaśniamy dlaczego.
W środę o godzinie 7:58 czasu lokalnego (1:58 w Polsce), na położonym na wschód od Chin Tajwanie zatrzęsła się ziemia. Według tajwańskich służb meteorologicznych trzęsienie miało magnitudę 7,2, zagraniczne służby geologiczne oceniły ja na 7,4 do 7,7 w skali Richtera.
Świadkowie wydarzenia opisywali, jak wokół samochodów jadących w pobliżu gór spadały skały, inni w mediach społecznościowych udostępnili przerażające nagrania trzęsącej się ziemi i uszkodzonych budynków, media informowały o osobach uwięzionych pod gruzami i w tunelu, którego wejścia uległy zawaleniu. Co najmniej cztery osoby zginęły, a ponad 700 zostało rannych.
W południowej Japonii i na Filipinach, gdzie wzdłuż niektórych wybrzeży zaobserwowano fale o długości poniżej pół metra, wydano ostrzeżenia przed falą tsunami. Linie lotnicze zawiesiły loty. Wszystkie ostrzeżenia zostały jednak później zniesione.
Tajwan regularnie nawiedzany jest przez trzęsienia ziemi w związku ze specyficznym położeniem na obszarze Pacyficznego Pierścienia Ognia, czyli strefy subdukcji płyt tektonicznych – miejsca, gdzie cięższa płyta oceaniczna zagłębia się i wchodzi pod lżejszą płytę kontynentalną. Biegnie on wzdłuż granicy Oceanu Spokojnego i powoduje dużą aktywność sejsmiczną i wulkaniczną od Indonezji po Chile. Dzisiejsze trzęsienie ziemi było najsilniejsze od 25 lat. Jego epicentrum miało miejsce 18 kilometrów na południe od miasta Hualian, a hipocentrum znajdowało się na głębokości 34,8 km.
Warto przypomnieć, że skala Richtera jest skalą logarytmiczną mierzącą wstrząsy na podstawie amplitudy drgań. Każdy kolejny stopień oznacza 10-krotny wzrost amplitudy drgań. Skala Richtera nie ma górnej granicy, ale w praktyce wstrząsy o magnitudzie powyżej 9 są tak rzadko spotykane. Najmniejsze wstrząsy o magnitudzie poniżej 2,0 są rejestrowane tylko przez sejsmografy. Choć … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS