A A+ A++

31 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym Ministra Obrony Narodowej została zamieszczona DECYZJA Nr 52/MON MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z dnia 29 maja 2024 r. w sprawie wprowadzenia odznaki pamiątkowej 20. Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. dyw. Stefana Roweckiego ps. „Grot”.

Odznaka pamiątkowa jest honorowym wyróżnieniem nadawanym za szczególne osiągnięcia w służbie, pracy wychowawczej i społecznej oraz działalności na rzecz jednostki wojskowej. Odznaka pamiątkowa będzie czynnikiem podnoszącym prestiż jednostki na zewnątrz i dumą pełnienia służby w 20. Przemyskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.

Odznaka pamiątkowa 20. Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. dyw. Stefana Roweckiego ps. „Grot” jest znakiem przynależności do 20 PBOT i więzi z regionem. Stanowi istotną formę wyróżnienia żołnierzy i pracowników 20 PBOT za nienaganną służbę i pracę oraz uhonorowania innych osób i instytucji szczególnie zasłużonych dla 20 PBOT. Odznaka jest zmodyfikowaną wersją historycznego znaku Gwiazda Przemyśla – odznaki pamiątkowej przyznawanej uczestnikom walk o oswobodzenie Przemyśla w okresie od listopada 1918 r. do maja 1919 r. podczas wojny Polsko-Ukraińskiej, zatwierdzonej rozkazem Ministra Spraw Wojskowych z dnia 13 grudnia 1921 r. (Dz. Rozk. MSWojsk. Nr 49, poz. 872). Odznaka ma kształt sześcioramiennej gwiazdy, mieszczącej się w kole o średnicy 45 mm, na którą nałożony jest wieniec laurowy, będący symbolem zwycięstwa. Na górnym ramieniu gwiazdy, pomiędzy labrami, umieszczono herb Przemyśla – miejsca stacjonowania 20 PBOT. Na dolnym ramieniu gwiazdy, pomiędzy wstęgami, znajduje się wizerunek słupa granicznego, symbolizujący tradycje Brygady Korpusu Ochrony Pogranicza Podole, której dowódcą był gen. dyw. Stefan Rowecki ps. „Grot” – patron 20 PBOT. Środek wieńca wypełnia wizerunek panoramy Przemyśla, na który nałożono liczbę „20” – numer taktyczny 20 PBOT. Odznaka jest barwy srebrzystej.

Prawo do otrzymania odznaki przysługuje:

1) Dowódcy 20 PBOT, z tytułu objęcia stanowiska służbowego;
2) żołnierzom zawodowym po przesłużeniu w 20 PBOT co najmniej roku;
3) byłym i obecnym żołnierzom obrony terytorialnej, pełniącym terytorialną służbę wojskową, po minimum trzech latach nienagannie pełnionej służby w 20 PBOT;
4) pracownikom resortu obrony narodowej po przepracowaniu w 20 PBOT co najmniej dwóch lat;
5) żołnierzom rezerwy będącym na przydziałach mobilizacyjnych w 20 PBOT przez okres co najmniej trzech lat oraz po odbyciu ćwiczeń wojskowych;
6) innym osobom fizycznym i prawnym szczególnie zasłużonym dla 20 PBOT.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPieniądze lubią… sport. Sponsorzy chcą się ogrzać w blasku gwiazd
Następny artykułTo był najsłabszy moment Igi Świątek w Roland Garros. Wiktorowski mówi wprost