A A+ A++

Zespół CSIRT (Computer Security Incident Response Team) Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej poinformował, że obserwuje nową kampanię wiadomości e-mail, mającą na celu dystrybucję szkodliwego oprogramowania.

Potencjalna ofiara otrzymuje na swój adres e-mail wiadomość, rzekomo od Głównego Urzędu Statystycznego, o objęciu jej obowiązkiem sprawozdawczym, zgodnie z którym musi wypełnić elektroniczny formularz zgłoszenia, zamieszczony w załączniku wiadomości. W celu uwiarygodnienia wiadomości nadawca powołuje się na szereg przepisów prawnych i zamieszcza linki prowadzące do rzeczywistej strony Biuletynu Informacji Publicznej – czytamy w informacji.

Waloryzacja rent i emerytur od 1 marca. O ile wzrosną świadczenia?

Waloryzacja rent i emerytur od 1 marca. O ile wzrosną świadczenia?

Eksperci zwracają uwagę, że oszuści podszywają się pod adres GUS-[email protected] i dodają, że w załączniku wiadomości znajduje się plik wykonywalny w postaci archiwum o nazwie “Elektroniczny formularz zgłoszenia.exe”.” W rzeczywistości mamy do czynienia ze szkodliwym oprogramowaniem GuLoader/CloudEyE” – informuje NASK.

Dodaje, że jego zadaniem jest jedynie zweryfikowanie, czy program nie został uruchomiony w środowisku wirtualnym, a następnie pobranie właściwego pliku ze złośliwym oprogramowaniem z zewnętrznej strony i uruchomienie go.

Szkodliwe oprogramowanie, które jest pobierane w ostatniej fazie infekcji, pochodzi z rodziny Agent Tesla/OriginLogger. Charakteryzuje się ona wykradaniem danych wrażliwych z komputera ofiary m.in. zapisanych haseł i ciasteczek z przeglądarki, informacji o systemie, a także haseł z najpopularniejszych aplikacji. W kolejnym etapie dane te są eksfiltrowane za pomocą jednej z wielu dostępnych metod takich jak wysyłanie maili (SMTP), serwer FTP albo nawet korzystając z możliwości API takich platform jak Telegram czy Discord”- wskazuje NASK.

Co zrobić, jeśli pobierzemy złośliwe oprogramowanie?

W przypadku zainfekowania komputera szkodliwym oprogramowaniem NASK radzi, by w pierwszej kolejności odłączyć urządzenie od sieci, zarówno tej przewodowej, jak i bezprzewodowej. Następnie, wykorzystując inne niezainfekowane urządzenie, należy zmienić wszystkie hasła, które były zapisane w przeglądarce i innych aplikacjach, a także tych, które były podawane już po infekcji szkodliwym oprogramowaniem.

Sugerujemy wykonanie kopii zapasowej danych, następnie przeinstalowanie systemu operacyjnego i przywrócenie najważniejszych danych ze wspomnianej kopii zapasowej – zaznaczają eksperci. Dodają, że alternatywnie zainfekowane urządzenie można przeskanować za pomocą programu antywirusego. W systemie Windows można wykorzystać do tego wbudowany program Windows Defender. Jednak warto pamiętać, że nie daje to gwarancji pełnego usunięcia szkodliwego oprogramowania – wskazano.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł„Najpiękniejsza  Pisanka Wielkanocna”- Konkurs w SDK
Następny artykułBędzie jedna lista wyborcza opozycji do Senatu