A A+ A++

Proteza stworzona przez studentów biomechaniki inżynierskiej na Politechnice Wrocławskiej zdobyła właśnie dwie nagrody w międzynarodowym konkursie Make:Able Challenge, w którym rywalizował z wynalazkami innych zespołów z całego świata. Największym wygranym jest jednak pan Adam, który żyje z nieodwracalnym paraliżem czterech kończyn. Dzięki stworzonej techniką druku 3D protezie może bez niczyjej pomocy usmażyć jajecznicę, pokroić warzywa czy ugotować makaron…

Studenci z Politechniki Wrocławskiej stworzyli wyjątkową protezę ręki – chwytak zastępujący funkcję chwytu dłoni. To ona pozwoliła Adamowi, pacjentowi z tetraplegią (nieodwracalny paraliż czterech kończyn), odzyskać samodzielnośc w kuchni. “Nareszcie może bez niczyjej pomocy usmażyć jajecznicę, pokroić warzywa czy ugotować makaron. Prototyp samodzielnie zaprojektowali i skonstruowali Maja, Gosia, Piotr, Robert i Krzesimir, studenci biomechaniki inżynierskiej na PWr, członkowie koła naukowego Rapid Troopers” – czytamy w komunikacie Politechniki Wrocławskiej.

Chwytak zdobył właśnie dwie nagrody w międzynarodowym konkursie Make:Able Challenge, w którym rywalizował z wynalazkami innych zespołów z całego świata.  Konstrukcja studentów i studentek z Politechniki Wrocławskiej została uznana za najlepszą w kategoriach „Best Use of 3D Printing” oraz „Best Use of Autodesk Software”.

– Jesteśmy oczywiście bardzo zadowoleni i szczęśliwi, że nas doceniono. Ale tak szczerze? Najważniejszą nagrodą był dla nas moment, gdy Adam założył chwytak, przetestował go i zobaczyliśmy wzruszenie w jego oczach, bo wreszcie mógł samodzielnie przygotować proste posiłki. My też się wzruszyliśmy. Jesteśmy ogromnie dumni, że udało nam się stworzyć rozwiązanie, które realnie ułatwia mu codzienne funkcjonowanie. To znaczy dla nas dużo więcej niż nagrody – opowiada Maja Stachowicz, liderka zespołu. 

Druk 3D na pomoc osobom z niepełnosprawnością

Pan Adam chorujący na tetraplegię porusza się na wózku a jedyny ruch dłoni jaki kontroluje, to jej podnoszenie w nadgarstku (czyli ruch prostownika nadgarstka). Do tej pory, by coś przenieść czy podnieść, korzystał z dostępnego na rynku chwytaka działającego w oparciu o chwyt pęsetowy. Takie urządzenie zaciska się na przedmiocie, ale nie gwarantuje dużej stabilności i nie jest uniwersalne.

– Oznacza to, że Adam nie mógł np. przy jego pomocy podnieść żeliwnej patelni z przyrządzaną kolacją (ryzyko, że naczynie się przekręci i gorąca zawartość wypadnie na niego lub na podłogę, było zbyt duże). Niemożliwe było także dla niego np. korzystanie z noża czy wielu innych kuchennych przyrządów i narzędzi – czytamy w komunikacie PW.

Proteza zaprojektowana i skonstruowana przez młodych inżynierów powstała „na wymiar” do ręki pacjenta gwarantując tym samym pełen komfort w użyciu. Co najważniejsze – pozwala na chwytanie dowolnych przedmiotów podłużnych lub z rączką, której średnica może mieć do 40 mm (lub dużo mniej). Umożliwia więc nie tylko korzystanie z noża czy patelni, ale także rondli z rączką, łopatek do smażenia czy przyrządów od odcedzania.

– Działa w ten sposób, że kiedy Adam wsunie w chwytak np. rączkę patelni i uniesie dłoń w nadgarstku, to automatycznie trzy tuleje będące częścią chwytaka zacisną się na przedmiocie w środku. Kiedy chce zwolnić ten chwyt, wystarczy, że opuści dłoń. To wygodne dla niego i nie wiąże się z dużym wysiłkiem ani bólem. Jest też bezpieczne, bo chwyt jest stabilny, rączka w środku nie może się wyślizgnąć – opowiada studentka.

Projekt zajął studentom i studentkom kilkanaście dni, ale samo tworzenie urządzenia (druk na drukarce 3D)  to zaledwie 12 godzin.

Choć projekt chwytaka powstał, by odpowiadać na konkretne potrzeby Pana Adama, to zarazem może pomóc także innym osobom. Studenci i studentki zapewniają, że zmiana parametrów – np. dla osoby o krótszym przedramieniu czy mniejszej ręce – zajmie tylko kilka minut. Do tego udostępnili go na wolnej licencji – co oznacza, że każdy może z niego skorzystać. Studenci i studentki zapewniają też, że są otwarci na pomoc innym osobom z tetraplegią, które mogą mieć inną charakterystykę ruchu ręki niż Adam.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPaweł Okrasa bez absolutorium i wotum zaufania ze strony Rady Miejskiej w Wieluniu. Mamy komentarz burmistrza
Następny artykułPoprawa Bezpieczeństwa na Ulicy Rolnej w Opocznie