A A+ A++

Liczba wyświetleń: 632

Amerykański gigant branży technologicznej IBM przechodzi przez znaczącą restrukturyzację, w ramach której zapowiedziano redukcję etatów. Prezes firmy, Arvind Krishna, już w zeszłym roku sygnalizował, że część pracowników może zostać zastąpiona przez sztuczną inteligencję. Teraz jego zapowiedzi zdają się przybierać realny kształt.

Według doniesień CNBC, IBM przeprowadza grupowe zwolnienia w działach, które uznano za „łatwo zastępowalne przez AI”. Informację tę przekazał pracownikom Jonathan Adashek, dyrektor ds. komunikacji IBM. Spotkanie z pracownikami miało trwać zaledwie około siedmiu minut. Telewizja nie podaje jednak szczegółów dotyczących skali tych redukcji.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć w wypowiedzi dyrektora finansowego Jamesa Kavanaugha dla Bloomberga z końca stycznia. Mówił on, że w 2024 roku IBM planuje redukcję około 1,5 proc. etatów, co oznaczałoby zwolnienie około 3900 pracowników. Proces ten ma kosztować firmę około 300 milionów dolarów.

Liczba pracowników IBM rzeczywiście maleje już od jakiegoś czasu. Pod koniec zeszłego roku zatrudnionych w firmie miało być ponad 280 tysięcy osób, a obecnie jest to około 260 tysięcy. Jednak, jak zastrzegał James Kavanaugh, IBM prowadzi również rekrutacje do innych działów i spodziewa się, że na koniec roku liczba zatrudnionych pracowników będzie mniej więcej taka sama jak obecnie.

Warto podkreślić, że plany redukcji zatrudnienia w IBM są ściśle związane z rozwojem sztucznej inteligencji w firmie. Już w rozmowie z Bloombergiem w maju zeszłego roku Arvind Krishna mówił, że w ciągu najbliższych pięciu lat około 30 proc. działu marketingu i komunikacji może zostać zastąpione przez AI i zautomatyzowane rozwiązania. Oznaczałoby to redukcję około 7800 etatów.

W najnowszym wywiadzie dla Bloomberga Arvind Krishna poinformował, że zatrudnianie w działach marketingu i komunikacji w IBM zostanie spowolnione, a wkrótce zupełnie zawieszone. Firma stawia na rozwój sztucznej inteligencji, która ma odciążać pracowników od najbardziej powtarzalnych i przyziemnych zadań.

IBM to amerykańska firma z sektora IT, oferująca technologiczne rozwiązania doradcze i informatyczne oraz oprogramowanie i sprzęt. Na stronie firmy można przeczytać, że „rozwiązaniem z komputerów IBM są cyfrowi pracownicy ze sztuczną inteligencją, którzy mogą odciążyć pracowników od najbardziej powtarzalnych, przyziemnych zadań […]”.

Plany IBM wpisują się w szerszy trend automatyzacji i wykorzystania AI w różnych branżach. Wiele firm, w obliczu rosnących kosztów i presji na efektywność, decyduje się na zastępowanie pracowników technologiami opartymi na sztucznej inteligencji. Choć z jednej strony może to prowadzić do redukcji etatów, to z drugiej strony otwiera nowe możliwości i perspektywy rozwoju.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

TAGI: IBM, Sztuczna inteligencja, Zwolnienia

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć “Wolne Media” finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji “Wolnych Mediów”. Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBudowa infrastruktury miejskiej – wyzwania i rozwiązania
Następny artykułNasze Miasto: Niedźwiedź szuka pożywienia w koszu na odpadki. Groźne drapieżniki