A A+ A++

Zaczął się karnawał. Aby w pełni cieszyć się życiem warto skorzystać z “Lekcji tańca w Zakładzie Weselno-Pogrzebowym Pana Bamby” w Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy.

Pierwsza rekomendacja jest taka, że to spektakl oparty na prozie Czechów, Bohumila Hrabala i Jaroslava Haška – niezrównanych w sztuce życia i snuciu anegdot, które bawią, ale też mają drugie, czasem trzecie dno. Drugą zachętą mogą być nazwiska twórców zaangażowanych w to przedsięwzięcie: Łukasza Czuja, który “Lekcję” wyreżyserował, i Łukasza Matuszyka, który napisał do niej muzykę; Michała Chludzińskiego i Jaromira Nohavicy jako autora songów, poutykanych pomiędzy anegdoty niczym rodzynki. No i – last but not least – wspaniały zespół Teatru Modrzejewskiej na scenie. Polecamy!

Henryk Mazurkiewicz, Teatralny.pl: „Lekcja tańca…” to kolejny dowód na to, że gdyby Czesi nie istnieli, Polakom należałoby ich wymyślić. Po co? Ano po to, żebyśmy mogli z siebie się pośmiać, udając, że pokpiwamy z Czechów. Żeby gogolowskie: „Z czego się śmiejecie? Z samych siebie się śmiejecie!” miało dla nas gorzki posmak, lecz żeby był to gorzki posmak czeskiego piwa. Tak, nabijamy się z samych siebie! Z własnej czeskości. Lecz nie chichraniem jedynie żyje człowiek. Bowiem sztuka, którą uprawiają Hašek z Hrabalem, to taka metafizyka na opak. Metafizyczna ucieczka od metafizyki za pomocą groteski, karykatury, parodii i trawestacji. Sprowadzająca nas na ziemię w taki sposób, że niewytłumaczalnie blisko znajdujemy się nieba i spraw nadksiężycowych. 

Grzegorz Żurawiński, Legnicka Gazeta Teatralna @kt: Rytm, tempo i purnonsensowe kontrapunkty nadają spektaklowi songi (Michał Chludziński) i oprawa muzyczna (Łukasz Matuszyk). Choć – przyznajmy – wszystko zaczyna się od przewrotnej i nie pozbawionej czarnego humoru ballady Jaromira Nohawicy (z frazą “Pięknie, ach będzie pięknie, gdy kustucha cię definitywnie sieknie”), a kończy psychodelicznym cytatem z czeskiej kapeli rockowej The Plastic People of the Universe. Klamra jest zatem czeska, ale muzyczno-wokalny wsad już krajowy, choć stylizowany. Efekt jest kapitalny, bo songi skrzą się bezczelnie ironicznym humorem i podbijają groteskowy charakter opowieści.

Piotr Bogdański, Tygodnik Wałbrzyski: Muszę przyznać, że ekipa pod przewodnictwem reżysera Łukasza Czuja, skonstruowała prawdziwą bombę. To, co się dzieje na niewielkiej scenie, to prawdziwe szaleństwo.

 ”Lekcja tańca w Zakładzie Weselno-Pogrzebowym Pana Bamby” w reż. Łukasza Czuja, Scena Gadzieckiego, 5 i 6 stycznia o 19.00 oraz 7 stycznia o 18.00. Bilety w kasie Teatru i 

FOT. KAROL BUDREWICZ

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNie dla zakładu magazynowania i przetwarzania odpadów
Następny artykułKlub ekstraklasy idzie na całość. Totalna rewolucja