A A+ A++

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył coroczną akcję udostępniania klientom informacji o stanie ich kont i prognozowanych emeryturach. Zakład wygenerował ponad 23,9 mln IOSKU za 2023 r. Informacje te są prezentowane na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Każdy ubezpieczony może już sprawdzić na swoim profilu, jaki zgromadził kapitał. Warto mieć profil na PUE ZUS, tym bardziej, że od 2020 r., ZUS nie wysyła już papierowych listów z informacją o stanie konta, chyba że klient sam  o to poprosi.

– Jak co roku, ZUS zwaloryzował stan kont i subkont osób ubezpieczonych w ZUS-ie, aby skompensować inflację i inne procesy gospodarcze za ubiegły rok. Kwoty tam zapisane są podstawą obliczenia wysokości emerytury po osiągnięciu wieku emerytalnego – wyjaśnia Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa łódzkiego. Tegoroczna  waloryzacja była jedną z najwyższych, również  wyższa od ubiegłorocznej. Składki i kapitał początkowy wzrosły o 14,87 proc., a środki na subkontach – o 9,91 proc. W wyniku rocznej waloryzacji stan kont i subkont ubezpieczonych zwiększył się o 521,7 mld zł – dodaje rzeczniczka.

Informację o stanie konta ubezpieczonego przygotowano dla każdej osoby urodzonej po 1948 r., której  ZUS nie ustalił wysokości emerytury, a która kiedykolwiek była objęta ubezpieczeniami społecznymi i na jej koncie w ZUS-ie została zapisana choćby jedna składka. Dodatkowo ubezpieczeni, którzy w 2023 r. mieli ukończone 35 lat, w IOSKU znajdą również symulację hipotetycznej emerytury w czterech wariantach.

Aby znaleźć informację o stanie swojego konta emerytalnego, wystarczy wejść na PUE ZUS w panel „Ubezpieczonego”, w menu po lewej stronie wybrać zakładkę „Informacje o stanie konta”, zaznaczyć 2023 rok, wejść w szczegóły, a następnie w podgląd. Po wykonaniu tych czynności widoczny będzie plik pdf, który można pobrać lub wydrukować.

Monika Kiełczyńska

Regionalna rzeczniczka prasowa ZUS 

województwa łódzkiego

Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWiedzą co robić gdy wybuchnie pożar
Następny artykułSobotni wieczór z operetką