Wszyscy wiemy, że w obecnej sytuacji powinniśmy zostać w domach. Niezwykle ważnym jest, aby w tym trudnym czasie odpowiednio o siebie dbać – istotna jest higiena, zbilansowana dieta oraz baczna obserwacja stanu zdrowia. Monitorowanie objawów, parametrów życiowych i samopoczucia może pomóc w szybkim wykryciu choroby, także zarażenia koronawirusem.
Równocześnie dostęp do służby zdrowia i kontakt z personelem medycznym jest teraz bardzo utrudniony. Comarch HealthNote to aplikacja, która w bezpieczny sposób usprawnia wymianę informacji pomiędzy pacjentami a lekarzami.
Aplikacja Comarch HealthNote dostępna jest bezpłatnie w Google Play i App Store. To nowoczesna, mobilna wersja książeczki zdrowia. Możemy w niej gromadzić całą dokumentację medyczną, wprowadzać pomiary parametrów zdrowotnych (np. glikemia, ciśnienie tętnicze, puls, temperatura ciała) i notować niepokojące symptomy.Wszystkie te funkcje są bardzo przydatne w czasie pandemii koronawirusa. Przy wprowadzaniu każdego pomiaru parametru dowiadujemy się, czy jest on prawidłowy. System automatycznie tworzy intuicyjne wykresy, dzięki czemu natychmiast widać, jak zmienia się stan zdrowia.
W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną w aplikacji pojawiła się nowa funkcja – ankieta do oceny ryzyka zarażenia koronawirusem. Użytkownik odpowiada na kilka prostych pytań dotyczących symptomów i otoczenia, a system na podstawie odpowiedzi estymuje stopień zagrożenia, przedstawia zalecenia i informuje o dalszych krokach. Ankieta została stworzona według aktualnych wytycznych WHO, Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoriatu Sanitarnego.
Wśród parametrów zdrowotnych i objawów związanych z koronawirusem, które można monitorować w aplikacji Comarch HealthNote, są m.in.:
· Temperatura ciała
Regularna kontrola temperatury ciała pomaga obserwować rozwój procesów chorobowych i reakcji odpornościowej organizmu. Przy infekcjach wirusowych, takich jak COVID-19, temperatura ciała najczęściej wzrasta. Zazwyczaj podnosi się nieznacznie i występuje tzw. stan podgorączkowy (37,0-37,9°C), czasem jednak pojawia się wysoka gorączka. Jest to stan wyjątkowo niebezpieczny dla organizmu, który może wymagać hospitalizacji.
· Puls
Puls, czyli częstotliwość bicia serca, może przyspieszać w czasie infekcji, zwłaszcza przy gorączce i trudnościach z oddychaniem. Do jego pomiaru można używać ciśnieniomierza elektronicznego, pulsoksymetru lub zmierzyć go ręcznie, przykładając palce po wewnętrznej stronie nadgarstka. Po wyczuciu tętna należy liczyć uderzenia serca w ciągu minuty (lub przez 30 sekund, a następnie pomnożyć tę ilość przez 2).
· Kaszel i ból gardła
Ból gardła i suchy kaszel są jednymi z pierwszych objawów, które występują u osób zarażonych koronawirusem. Warto pamiętać, że regularna kontrola tych dolegliwości pomoże w diagnostyce m.in. alergii czy innych chorób górnych dróg oddechowych.
· Ból w klatce piersiowej i duszność
Oba symptomy są ściśle związane z ciężkim przebiegiem COVID-19. Ból występuje najczęściej w trakcie oddychania i kaszlu, w niektórych przypadkach pojawia się także krew (tzw. krwioplucie). Pacjenci z tymi symptomami najczęściej wymagają opieki specjalistycznej.
· Osłabienie i ból stawów/mięśni
Osłabienie, zmęczenie oraz ból mięśni i stawów to dolegliwości typowe dla infekcji wirusowych i bakteryjnych. Występują u większości osób zarażonych koronawirusem. Z kolei przewlekłe osłabienie i bóle stawów mogą świadczyć np. o anemii i chorobach autoimmunologicznych, dlatego warto obserwować te objawy.
· Katar
Katar nie jest najczęstszym objawem COVID-19, ale występuje przy części zakażeń. Uciążliwy nieżyt nosa może być także objawem alergii i zapalenia zatok.
· Objawy ze strony układu pokarmowego
Wiemy, że część chorych na COVID-19 nie ma typowych objawów zarażenia koronawirusem, ale pojawiają się u nich dolegliwości takie jak biegunka i wymioty. One także mogą być niebezpieczne dla organizmu, dlatego należy je monitorować.
Aplikacja Comarch HealthNote umożliwia bezpieczne i proste udostępnianie danych lekarzom. Wprowadzone dokumenty można przesłać e-mailem lub wystawiając je na dysk (np. Google Drive). Użytkownik może także zrobić zrzuty ekranu dotyczące wprowadzonych parametrów zdrowotnych i objawów, a następnie wysłać je lekarzowi np. SMSem lub e-mailem. Lekarz z łatwością zobaczy rozwój choroby, pomiary poza normą i występujące objawy. Wszystkie informacje można udostępnić także w trzech prostych krokach w trakcie wizyty lekarskiej:
1. W trakcie wizyty u lekarza poproś o otwarcie strony healthnote.pl/dla-lekarza
2. Otwórz aplikację Comarch HealthNote i przejdź do zakładki “Udostępnij”
3. Zeskanuj kod QR widoczny na stronie internetowej
Z Comarch HealthNote cała historia zdrowia jest zawsze pod ręką – w smartfonie. Nie ma możliwości zgubienia lub zapomnienia ważnych informacji medycznych. Aplikacja jest całkowicie darmowa, zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy.
Co ważne, aplikacja Comarch HealthNote jest cały czas rozwijana i już niedługo wprowadzone będą kolejne, bardzo przydatne funkcje.
Weź udział w bezpłatnym webinarze i dowiedz się więcej na temat nowych technologii medycznych w czasie pandemii koronawirusa.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS