A A+ A++

Żółwie, żaby, węże czy krokodyle – wszystkie te zwierzęta starzeją się tak wolno, że od dawna im tego zazdrościmy, ale wygląda na to, że naukowcy w końcu zaczynają rozumieć, jakie mechanizmy za to odpowiadają. Czy to oznacza, że w przyszłości i my będzie w stanie żyć znacznie dłużej?

Żółwie odkryły “wyłącznik” starzenia. Czy mogą nas tego nauczyć?
/123RF/PICSEL

Część zmiennocieplnych zwierząt tak skutecznie spowalnia swój proces starzenia, że w gruncie rzeczy nie starzeją się w ogóle – to właśnie poprzez badania tych gatunków naukowcy chcą się dowiedzieć, czy istnieje cień szansy, by wykorzystać te mechanizmy w terapiach dla ludzi. Co ciekawe, chodzi nie tylko o “zatrzymanie młodości”, ale przede wszystkich leki na związane ze starzeniem się choroby.  Najbardziej kompleksowe badanie w temacie starzenia się zwierząt zmiennocieplnych przygotowali naukowcy Uniwersytetu Stanu Pensylwania i Northeastern Illinois University, którzy przeanalizowali 77 gatunków gadów i płazów.

Te zwierzęta zatrzymały mechanizm starzenia. My też możemy?

W czasie jego trwania zauważyli, że żółwie, krokodyle i spokrewnione z tymi ostatnimi płazy ogoniaste starzeją się tak wolno, że długość ich życia jest dużo dłuższa niż można oczekiwać po zwierzętach ich rozmiaru. Ba, część żółwi osiągnęła wręcz stan zaniedbywalnego starzenia się, w którym ciała praktycznie nie starzeją się z wiekiem – oczywiście nie oznacza to, że są nieśmiertelne, ale ryzyko zgonu nie jest tu związane z wiekiem.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUkryte za murami połacie zieleni. Problem klasztornych ogrodów w Krakowie
Następny artykułBratobójczy pojedynek w finale mistrzostw Polski. Bracia zagrają o złoto po raz szósty z rzędu