A A+ A++
Od 10 października w całym kraju zaczyna obowiązywać żółta strefa. Oznacza to dodatkowe obostrzenia, między innymi zasłanianie ust i nosa w przestrzeni publicznej, mniej osób będzie mogło zasiąść na widowni w kinie czy teatrze, mniej wziąć udział w imprezach rodzinnych.

Jak poinformował 8 października premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, obowiązkowe będzie zasłanianie ust i nosa w przestrzeni publicznej. Będzie ono obowiązywać w autobusach i tramwajach, sklepach, zakładach usługowych, kościołach, zakładach pracy i urzędach, a także na cmentarzach. Nie będzie obowiązywać na terenie lasów, ale także na terenie parku, zieleńca, ogrodu botanicznego, ogrodu zabytkowego albo plaży. Z tego obowiązku wyłączone będą tylko osoby posiadające zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający niepełnosprawność.

Ograniczony będzie limit publiczności w kinach i na wydarzeniach sportowych – w strefie żółtej zajętych może być tylko 25 proc. miejsc na widowni. To samo dotyczy spektakli teatralnych i innych wydarzeń kulturalnych, chyba że odbywają się one na otwartej przestrzeni – wtedy może wziąć w nich udział maksymalnie 100 osób, a odległość między poszczególnymi zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 metrów. Dodatkowo ich uczestnicy powinny być co najmniej 1,5 m od siebie i zakrywać usta i nos.

Liczba uczestników imprez rodzinnych nie może przekroczyć 75 osób – ale na razie z tej zmiany są wyłączone wesela. Tu zmiany zaczną obowiązywać od 17 października. W innych imprezach i spotkaniach może wziąć udział do 100 osób. Lokale gastronomiczne mogą być czynne tylko od 6.00 do 22.00 i może w nich przebywać maksymalnie jedna osoba na 4 metry kwadratowe (wyłączając obsługę). Nie mogą się odbywać imprezy taneczne, a lokale mają zakaz udostępniania sal na ten cel. Nie mogą działać kluby nocne i dyskoteki.

Tyle samo – 4 m – musi przypadać na osobę na kongresach i targach. Jeszcze mniej klientów może równocześnie wejść na siłownię – tu dopuszczalna jest jedna osoba na 7 metrów – oraz do wesołych miasteczek, parków rekreacyjnych i parków rozrywki, gdzie limit to 1 osoba na 10 metrów kwadratowych. Na basenach i aquaparkach dopuszczalne jest maksymalne 75-procentowe obłożenie.

W autobusach i tramwajach nadal można przewozić tyle osób, ile jest miejsc siedzących – albo tyle, ile wynosi połowa wszystkich miejsc. Bezwzględnie należy zasłaniać usta i nos. W przypadku najmniejszego choćby podejrzenia, że autobusem lub tramwajem mogła podróżować osoba zakażona koronawirusem – kurs jest natychmiast przerywany, a pojazd zjeżdża do zajezdni, gdzie jest wietrzony, a następnie kilkakrotnie odkażany. Dodatkowo wszystkie tramwaje i autobusy wyposażono w automatyczne, bezdotykowe urządzenia do dezynfekcji rąk.

Klienci sklepów nadal mają obowiązek noszenia rękawiczek jednorazowych lub dezynfekcji rąk. Ciągle dopuszczalna jest działalność hotelarska.

UMP, el

Oceń artykuł
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPowiat Gniezno: 650 sztuk kuropatw dla kół łowieckich
Następny artykułKwarantanna w “Tańcu z Gwiazdami”. Kto nie pojawił się na parkiecie, a kto wróci do programu?