A A+ A++

We wtorek ogłoszono filmy nominowane do Oscara. Wśród nominacji dla najlepszego pełnometrażowego filmu międzynarodowego znalazł się m. in. “IO” Jerzego Skolimowskiego. Inne dzieła nominowane do nagrody w tej kategorii to m. in. “Blisko” Lucasa Dhonta i “Na Zachodzie bez zmian” Edwarda Bergera. Uroczysta gala rozdania Oscarów odbędzie się 12 marca w hollywoodzkim Dolby Theatre.

Film polskiego reżysera nominowany do Oscara

We wtorek ogłoszono nominację do 95. Oscarów. Nazwiska finalistów odczytane zostały przez aktorów: Allison Williams i Riza Ahmeda.

Wśród tytułów nominowanych w kategorii najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy znalazł się “IO” Jerzego Skolimowskiego. Dzieło to zostało docenione nagrodą jury podczas ubiegłorocznego festiwalu w Cannes. Film nawiązuje do “Na los szczęścia, Baltazarze!” Roberta Bressona.

“IO” Skolimowskiego – o czym opowiada?

Głównym bohaterem “IO” jest osiołek, który występuje w cyrku z młodą artystką o pseudonimie Kasandra (Sandra Drzymalska). Dziewczyna opiekuje się zwierzęciem, a IO darzy ją bezwarunkową miłością. Niestety, kiedy po demonstracji przeciwników wykorzystywania zwierząt do cyrku wkraczają komornicy, Kasandra musi rozstać się z osiołkiem, który następnie trafia do stajni, a później jeszcze kilkakrotnie zmienia właścicieli. Opiekę nad nim sprawują m.in. kierowca tira (Mateusz Kościukiewicz) i włoski ksiądz (Lorenzo Zurzolo), który zabiera zwierzę do posiadłości hrabiny (Isabelle Huppert).

Współscenarzystką i współproducentką “IO” jest Ewa Piaskowska. Za zdjęcia odpowiedzialny jest Michał Dymek (część z nich zrealizowali Michał Englert i Paweł Edelman), a za montaż – Agnieszka Glińska.

Inne nominacje w tej kategorii

Szansę na statuetkę w tej kategorii otrzymały również: “Blisko” Lucasa Dhonta (Belgia), “Na Zachodzie bez zmian” Edwarda Bergera (Niemcy), “Cicha dziewczyna” Colma Baireada (Irlandia) oraz “Argentyna, 1985” Santiago Mitrego (Argentyna).

Nominacje do Oscara za najlepszy film

Z kolei do Oscara za najlepszy film nominowano: “Duchy Inisherin” Martina McDonagha, ” Fabelmanów” Stevena Spielberga, “Top Gun: Maverick” Josepha Kosinskiego, “Wszystko wszędzie naraz” Daniela Kwana i Daniela Scheinerta, “Tar” Todda Fielda, “Elvisa” Baza Luhrmanna, “Avatara: Istoty wody” Jamesa Camerona, “Women Talking” Sarah Polley, “Na Zachodzie bez zmian” Edwarda Bergera lub “W trójkącie” Rubena Ostlunda.

Gala rozdania Oscarów

Gala rozdania Oscarów odbędzie się w niedzielę 12 marca, w hollywoodzkim Dolby Theatre. Gospodarzem uroczystości będzie Jimmy Kimmel, który wcześniej pełnił już tę funkcję w 2017 i 2018 roku.

— Propozycja poprowadzenia gali oscarowej po raz trzeci to albo wielki zaszczyt albo pułapka. Tak czy inaczej, jestem wdzięczny Akademii za to, że zaprosiła mnie zaraz po tym, jak wszyscy mocni kandydaci powiedzieli “nie” — zażartował artysta, cytowany przez portal US Magazine.

RB

Czytaj dalej:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGroził zabiciem prezydenta Portugalii. Ujęła go policja
Następny artykułКадрові зміни в уряді: новопризначений заступник міністра оголосив завдання