A A+ A++

Łodzi nie można odzyskać w jednym kawałku, więc jej wydobycie z jeziora ma zająć służbom konserwatorskim nawet kilka tygodni. Czółno ma ponad 8 m długości, a drewno lipowe jest zbyt kruche i miękkie. Dlatego archeolodzy ostrożnie posługują się m.in. małymi łopatkami.

Eksperci nadal zastanawiają się, dlaczego łódź zatonęła akurat w tamtym miejscu Jeziora Bodeńskiego. W okolicy nigdy nie odnaleziono śladów osadnictwa.

Przewodniczący okręgu Stuttgart Wolfgang Reimer podkreśla jednak, że dzięki temu odkryciu można po raz pierwszy wykazać wykorzystanie Jeziora Bodeńskiego jako drogi wodnej lub akwenu do połowu ryb w okresie między XXIV a XXIII w. przed Chrystusem.

Odnalezienie łodzi zostało zgłoszone do państwowego urzędu ochrony zabytków już jesienią 2018 r. Jak dotąd prowadzono wstępne rozpoznanie sprawy. Prehistoryczne czółno zostanie po wydobyciu przekazane do pracowni konserwatorskiej urzędu ochrony zabytków. Tam zostanie odrestaurowane i poddane procesowi wieloletniej konserwacji.

Zaskakujące odkrycie na budowie drogi w woj. kujawsko-pomorskim

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTężnia solankowa w Tychach już działa
Następny artykułZaprojektowanie, dostawa oraz wykonanie robót instalacyjnych związanych z dostawą i montażem instalacji do wytwarzania energii z OZE