A A+ A++

Prawie 3 mln zł zapłacił Orlen za inwigilację dwóch ważnych biznesmenów, którą prowadziły dwie firmy detektywistyczne założone przez byłych funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Służby Kontrwywiadu Wojskowego – podało Radio Zet. 

Znalazły się faktury w Orlenie. Wiemy, ile spółka wydała na detektywów
Znalazły się faktury w Orlenie. Wiemy, ile spółka wydała na detektywów
fot. Aleksiej Witwicki / / FORUM

Pierwsze informacje o tym, że koncern paliwowy finansował działania firm detektywistycznych, podał w marcu sam premier Donald Tusk. Jak ujawnił m.in. we wpisie na X (dawniej Twitter): “Mamy dokumentację, która pokazuje czym zajmował się detektyw wynajęty przez pana prezesa Daniela Obajtka, czyli głównie nieustannym śledzeniem posłów opozycji”. Padła także wówczas kwota 1 mln zł. 

Jednak wymienieni politycy nie byli jedyni – wynika z ustaleń medialnych. Oczywiście na odpowiedź byłego prezesa Orlenu nie trzeba było długo czekać – jak można się było spodziewać,  kategorycznie zaprzeczył on wszelkim takim doniesieniom.  

Zgodnie jednak z informacjami to był dopiero początek, a raczej “wierzchołek góry lodowej”, jak określił to wiceszef MAP Robert Kropiwnicki. – Przyprowadził Ż. i B. [detektywów – przyp. red.] do Orlenu były wiceminister finansów. Zatrudniali około 10 byłych funkcjonariuszy ABW. Śledzili, szukali haków i słabych stron na wyznaczone osoby. Na pewno „robiono” Zdzikota i Soszyńskiego – mówi informator Radia Zet. Na KGHM miały być naciski w sprawie budowy SMR-ów. Z kolei były wiceprezydent Warszawy, a obecnie wiceprezes Orlenu Robert Soszyński był wymieniany jako potencjalny kandydat do fotela prezesa Orlenu.

Faktury z firmamy detektywistycznymi podpisały spółki z grupy Orlen – Orlen Ochrona i Orlen Południe. Opiewają na w sumie prawie 3 mln zł. 

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!
Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

25 lat za kratkami. Taki wyrok może usłyszeć Daniel Obajtek

Słynna “ćwiara” jak określił ją poseł KO Witold Zembaczyński. Nad byłym szefem Orlenu wisi bowiem m.in. promocja ceny paliw kosztem spółki, która zadaniem zawiadamiających prokuraturę miała pomóc partii rządzącej w kampanii wyborczej czy fuzję spółki z Lotosem. Tak wysoki wyrok zgotował Obajtkowi sam PiS.

opr. aw

Źródło:
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZ Jasionki na Majorkę. Nowy kierunek z podkarpackiego lotniska
Następny artykułPorsche przegrywa proces