A A+ A++

Język programowania Rust zajmuje obecnie 13-te miejsce w publikowanym co miesiąc indeksie popularności Tiobe. To najlepszy do tej pory wynik tego narzędzia w tym prestiżowym rankingu, w którym ma szansę wskoczyć wkrótce do pierwszej dziesiątki.

Jak widać Rust wcale nie rdzewieje, a wręcz przeciwnie: lśni (Rust to w języku angielskim rdza). W poprzedniej, czerwcowej edycji rankingu, język programowania Rust zajął 17-te miejsce. W opinii analityków Rust pnie się tak szybko w górę również tego powodu, że opublikowany na początku tego roku przez Biały Dom raport zaleca deweloperom, aby ze względów bezpieczeństwa zastępowali języki C i C+ właśnie tym narzędziem. Rust jest bowiem szybki i mało podatny na ataki, jak również może być z powodzeniem używany do projektowania krytycznych usług i aplikacji, nie mówiąc już o tym iż dobrze się integruje z innymi językami.

Przypominamy iż Tiobe mierzy popularność narzędzi tego typu na podstawie liczby deweloperów na całym świecie, którzy pytają się o konkretny język odwiedzając witryny Google, Bing, Wikipedia oraz ponad 20 innych stron internetowych. A oto pierwsza dziesiątką języków programowania według najnowszego, lipcowego indeksu Tiobe:

1. Python z oceną 16,12%

2. C++, 10,34%

3. C, 9,48%

4. Jawa, 8,59%

5. C kratka, 6,72%

6. JavaScript, 3,79%

7. Go (golang), 2,19%

8. Visual Basic, 2,08%

9. Fortran, 2,05%

10. SQL, 2,04%

W konkurencyjnym indeksie popularności języków programowania noszącym nazwę Pypl (w którym kryteria oceny są nieco inne), pierwsza dziesiątka przedstawia się następująco (tu Rust wskoczył już do pierwszej dziesiątki) :

1. Python, 29.35%

2. Java, 15.6%

3. JavaScript, 8.49%

4. C kratka, 6.9%

5. C/C++, 6.37%

6. R, 4.73%

7. PHP, 4.49%

8. TypeScript, 2.96%

9. Swift, 2.78%

10. Rust, 2.55%

Zobacz również:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułАтака на Київ: Рятувальники закінчили пошуки у Шевченківському районі, деблокували тіло дівчини
Następny artykułРятувальники дістали з-під завалів київської багатоповерхівки тіло юної дівчини