A A+ A++

Według nowego raportu Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) zmiany klimatyczne wyjątkowo zagrażają mieszkańcom Ameryki Łacińskiej oraz Karaibów.

Autorzy raportu podkreślają, że zagrożenie dotyczy nie tylko zdrowia i bezpieczeństwa mieszkańców tych regionów, ale też bezpieczeństwa żywności, wody i energii oraz środowiska. Jak wynika z raportu, możliwe ekstremalne warunki pogodowe stanowią niebezpieczeństwo dla całego regionu, zwłaszcza w kontekście możliwych pożarów lasów, będących istotnymi pochłaniaczami CO2.


Opublikowany niedawno raport zatytułowany „Stan klimatu w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach 2020” obejmuje szereg analiz transgranicznych. Zawiera również analizę skutków rosnących temperatur, zmieniających się wzorców opadów, burz i cofających się lodowców. Wskazuje na zagrożenie dla ekosystemów morskich i społeczności przybrzeżnych, płynących z zagrożeń związanych z zakwaszeniem oceanów, upałem i podnoszeniem się poziomu mórz.

Jak można przeczytać w raporcie, ubiegły rok był jednym z trzech najcieplejszych lat w Ameryce Środkowej i na Karaibach – i drugim najcieplejszym rokiem w Ameryce Południowej. Średnie temperatury wynosiły kolejno 1, 0,8°C i 0,6°C powyżej długoterminowej średniej z okresu odniesienia 1981-2010. Był to również rok z najwyższymi pozytywnymi anomaliami odnotowanymi na Karaibach. Według raportu, temperatura powierzchni morza w Tropikalnym Północnym Oceanie Atlantyckim była znacznie wyższa niż normalnie przez cały rok.

Sekretarz generalny WMO prof. Petteri Taalas komentując raport, podkreślił wyjątkową podatność regionu na skutki zmian klimatycznych:
„Ameryka Łacińska i Karaiby to jeden z regionów najbardziej narażonych na ekstremalne zjawiska hydrometeorologiczne. Dowodem tego były wydarzenia z 2020 roku, spowodowane huraganami Eta i Iota w Gwatemali, Hondurasie, Nikaragui i Kostaryce oraz intensywną suszą i nietypowym sezonem pożarów w regionie Pantanal w Brazylii, Boliwii, Paragwaju i Argentynie. Godne uwagi skutki obejmowały niedobory wody i energii, straty w rolnictwie, przesiedlenia oraz zagrożone zdrowie i bezpieczeństwo, wszystkie złożone wyzwania związane z pandemią COVID-19. Mając prawie połowę swojego obszaru pokrytego lasami, Ameryka Łacińska i Karaiby stanowią około 57 proc. pozostałych lasów pierwotnych na świec … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułFrancja. Wojna gangów w Marsylii. Trzy osoby zastrzelone, jedna spalona
Następny artykułKoronawirus w Łódzkiem. 5 nowych zakażeń koronawirusem w Łódzkiem. Ponad 4,2 tys. mieszkańców ma kwarantannę [raport 23.08.21]