A A+ A++

W nocy z soboty na niedzielę, 25/26 marca, musimy po raz kolejny przesunąć wskazówki zegara o godzinę do przodu. Będziemy spać krócej. „Wydłuży się” za to dzień.

W Unii Europejskiej na czas letni przechodzi się w ostatnią niedzielę marca. Mówi o tym obowiązująca bezterminowo dyrektywa z 2001 roku. W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie premiera.

Ustalenie czasu letniego zostało wprowadzone przez państwa europejskie w ubiegłym wieku. Jego celem było m.in. oszczędzanie energii, w szczególności w czasie wojny i podczas kryzysu naftowego w latach 70. Od 1980 roku stopniowo przyjmowano przepisy znoszące rozbieżne harmonogramy krajowych zmian czasu. W Polsce zmiana czasu została wprowadzona pierwszy raz w międzywojniu, a następnie w latach 1946-1949 i 1957-1964. Od 1977 roku stosuje się ją nieprzerwanie.

Od wielu lat trwa dyskusja nad zniesieniem zmiany czasu. W 2019 opowiedział się za tym Parlament Europejski. Postulowano, by zmiana czasu w marcu 2021 była ostatnią zmianą w tych krajach UE, które wybiorą na stałe czas letni. Unijne stolice, w tym Warszawa, nie podzieliły jednak tego stanowiska. Projekt trafił do prac na poziomie grup roboczych. Od marca 2020 roku, gdy na świecie zapanowała pandemia koronawirusa, ustała korespondencja między krajami w tej sprawie. W 2021 wszystkie działania praktycznie wstrzymano. W 2022 – wybuchła wojna.

Kiedy doczekamy się zaprzestania zmiany czasu? Tego chyba nie wie nikt…

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGrupa legniczan napisała uchwałę w obronie papieża
Następny artykułRuszył nabór projektów do Budżetu Obywatelskiego na 2024 rok!