A A+ A++

W Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu trwa wystawa zorganizowana w ramach projektu „Artefakty”, który polega na tym, że kuratorem kolejnych edycji jest zaproszony artysta i on – zapraszając do udziału wybranych przez siebie twórców – decyduje o ostatecznym przesłaniu i kształcie wystawy. Kuratorem 23. edycji „Artefaktów” jest profesor dr hab. Tadeusz Błoński, a swoje prace zaprezentowali: Tomáš Agat Błoński, Tadeusz Błoński, Piotr Bożyk, Zbigniew Czyż, Ewa Jezienicka Nowak, Tadeusz Nuckowski, Henryk Ożóg, Władysław Pluta, Andrzej Rułka oraz Stanisław Świeca.

O idei 23. edycji „Artefaktów” rozmawiałem z ich kuratorem, Tadeuszem Błońskim. Wróciłeś do Przemyśla z zupełnie nowym projektem, myślę o „Artefaktach”.

– Nie musiałem tu wracać, bo to moje rodzinne miasto, z którym związane są emocje i zawsze tutaj byłem blisko duchem. Często tu bywam, bo wykładam w Instytucie Sztuk Projektowych w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Przemyślu.

Jaki miałeś pomysł na wystawę, kiedy dostałeś propozycję bycia kuratorem „Artefaktów”?

– Chciałem, żeby pojawiły się na niej prace, które być może są dla niektórych kontrowersyjne, wychodzące poza opatrzone malarstwo czy grafikę, poza znane od lat formy, które są na pewno interesujące, ale istnieją też inne formy kreacji, które zaproponowałem. Do udziału w wystawie zaprosiłem artystów, których cechuje kreatywność w twórczości. Całej wystawie nadałem tytuł „Zmiana”, bo uważałem, że to może być dla nich impulsem, wyzwaniem na miarę ich doświadczeń i technik, w jakich tworzą. Nie chciałem, żeby zakłócać ich osobistą integralność. Pozostawiłem zupełną swobodę twórczą.

Jak myślisz, czy „Zmiana” zawarta w tytule będzie również dotyczyła odbiorców? Czy zmienią sposób patrzenia na sztukę współczesną?

– Na pewno ta ekspozycja wywoła jakieś zaintrygowanie, choćby przez różnorodność form plastycznych. Pojawią się pytania, co się dzieje w sztuce? Dlaczego tak? Czy kinetyczna konstrukcja, która niczemu nie służy, jest sztuką? To już będzie plus, bo nie istniejemy bez zmian, które są kwintesencją rozwoju.

Kurator „Artefaktów” profesor dr hab. Tadeusz Błoński.

J.S

Autor: Życie Podkarpackie

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZnamy laureatów Konkursu Matematycznego AZ 2024
Następny artykułKolagen na stawy – sprawdź Duolife Collagen