A A+ A++

Aktualnie nie są prowadzone prace, by lekarz podstawowej opieki zdrowotnej mógł wystawiać skierowanie na refundowane badanie w kierunku boreliozy – przekazało Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi na pytania PAP.

Lekarz POZ nie wystawi skierowania na badania w kierunku boreliozy

Pełny pakiet badań w kierunku diagnozowania przeciwciał boreliozy dla każdego ubezpieczonego jest dostępny na podstawie skierowania wystawionego przez lekarza specjalistę ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Dlatego też lekarz POZ, nawet przy widocznym rumieniu lub podejrzeniu boreliozy, w oparciu o zaobserwowane u pacjenta objawy, nie może obecnie wystawić mu skierowania na refundowane badania wykrywające boreliozę.

PAP zapytała resort o ewentualną zmianę przepisów w tym zakresie.

– Aktualnie nie są prowadzone prace dotyczące udostępnienia lekarzom podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) badań do diagnozowania boreliozy – przekazało biuro komunikacji MZ.

W odpowiedzi wskazano, że powiększenie katalogu badań wykonywanych na zlecenie lekarza POZ o badania wykrywające przeciwciała boreliozy było przedmiotem analizy w Ministerstwie Zdrowia oraz Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT). Jak tłumaczył resort, eksperci do których zwróciła się AOTMiT, w większości negatywnie odnieśli się do proponowanej zmiany i możliwości wykonywania badań w POZ.

Ministerstwo zdrowia poinformowało, że eksperci uznali, że nie ma uzasadnienia wykonywania takich oznaczeń w przypadku braku objawów klinicznych (nawet w grupach ryzyka) oraz wskazywali na konieczność prowadzenia dwustopniowej diagnostyki u osób z objawami klinicznymi lub potwierdzoną ekspozycją na kleszcze (podejrzeniem boreliozy).

Resort dodał jednocześnie, że zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych wystąpienie typowego rumienia wędrującego po pokłuciu przez kleszcza nie wymaga diagnostyki laboratoryjnej (wykonywania badań serologicznych). Jest ono natomiast wskazaniem do natychmiastowej antybiotykoterapii.

Czym jest borelioza?

 

Boreliozę, zwaną też chorobą z Lyme, wywołują krętki z rodzaju Borrelia. W pierwszym okresie u większości zakażonych pojawia się niebolesny rumień, w którego środku widać przejaśnienie. Zmianom skórnym czasem towarzyszą objawy grypopodobne, takie jak: gorączka lub stany podgorączkowe, uczucie rozbicia, zmęczenie, bóle głowy, mięśni i stawów. Wśród późnych objawów boreliozy u osób dorosłych wymieniane jest np. zanikowe zapalenie skóry kończyn. Zmianom towarzyszy zapalenie stawów i zmiany neurologiczne.

Nie wszystkie kleszcze są nosicielami bakterii boreliozy, jednak podczas ukąszenia mogą przenosić do krwi także inne bakterie i wirusy wywołujące m.in. kleszczowe zapalenie mózgu.

Od 1 stycznia do 15 maja br. – zgodnie z danymi o zachorowaniach na wybrane choroby – potwierdzono w Polsce 3878 przypadków boreliozy; w ubiegłym roku w tym samym czasie było ich 1979.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNIE PRZEŻYŁ SPACERU PO LUBARTOWIE
Następny artykułPrzystanek – Czas na Podkarpacką Młodzież!