A A+ A++

W środę 7 kwietnia odbył się pogrzeb Szczepana Świątka, długoletniego kierownika chrzanowskiego archiwum. Zmarł w wieku 75 lat.

Szczepan Świątek, fot. ank.gov.pl

Szczepan Świątek urodził się w Gołonogu, w powiecie będzińskim. Uczęszczał do II Liceum Ogólnokształcącego w Dąbrowie Górniczej. W latach 1964-1969 studiował historię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

W lipcu 1969 r. został młodszym archiwistą i p.o. kierownika w Powiatowym Archiwum Państwowym w Chrzanowie. Pięć lat później otrzymał awans na stanowisko starszego archiwisty i kierownika PAP w Chrzanowie. W 1975 r. po reorganizacji sieci archiwalnej został kierownikiem Wojewódzkiego Archiwum Państwowego w Katowicach Oddziału w Chrzanowie, gdzie pracował do 31 sierpnia 1982 r. Potem przeniósł się do Archiwum Państwowego w Krakowie na stanowisko adiunkta, a potem starszego kustosza. Od dziesięciu lat przebywał na emeryturze.

Regionalista, społecznik, popularyzator wiedzy o materiałach archiwalnych. Wygłosił wiele odczytów, prelekcji i wykładów popularyzując materiały archiwalne, zwłaszcza akta gospodarcze i bankowe. Był autorem wielu publikacji naukowych i popularyzatorskich. Interesowała go przede wszystkim historia gospodarcza i bankowości.

Za swoją działalność był odznaczony m.in. Srebrną Odznaką Zasłużony w Rozwoju Województwa Katowickiego (1979) i Brązowym Krzyżem Zasługi (1979). Otrzymał też dyplom od Chrzanowskiej Rady Kultury (1994).
Jego pogrzeb odbył się 7 kwietnia na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDiablo 2 Resurrected na nowych ujęciach. Blizzard pokazuje najnowszą wersję odświeżonego klasyka
Następny artykułTo jest napad: Największa kradzież dzieł sztuki w historii (2021) – recenzja serialu (Netflix). Poszukiwanie