A A+ A++

Zmarł Juan Vicente Pérez Mora, najstarszy mężczyzna na świecie. Miał 114 lat i 339 dni

Juan Vicente Pérez Mora z Wenezueli w maju świętowałby 115 urodziny. Zmarł 2 kwietnia 2024 roku w San José de Bolívar. Był najstarszym mężczyzną na świecie po śmierci Saturnino de la Fuente Garcii w 2022 roku.

Urodził się 27 maja 1909 roku w El Cobre w Wenezueli. Był najmłodszym z ośmiorga dzieci Edelmiry Mora i Eutiquio del Rosario Pérez Mora. W 1914 roku przeniósł się z rodziną do Los Paujiles de San José de Bolívar, gdzie zajął się rolnictwem, zwłaszcza uprawą trzciny cukrowej i kawy. Zdobył umiejętność czytania i pisania dzięki książce podarowanej mu przez nauczyciela, który zachorował wkrótce po zapisaniu się Péreza do szkoły.

W 1938 roku poznał Ediofinę del Rosario Garcíę (1916-1997), którą poślubił dwa miesiące później. Mieli sześciu synów i pięć córek oraz 41 wnuków, 18 prawnuków i 12 praprawnuków.

Przez dziesięć lat był szeryfem w Caricuena i osobą odpowiedzialną za rozwiązywanie sporów rodzinnych i spraw związanych z ziemią.

W 2020 roku został „najstarszym mężczyzną w Wenezueli”, o czym poinformowała prasa i media, gdzie pokazano jego dowód osobisty o numerze V-1.900.871.17​ Dane w Superstulatkowie z Ameryki Łacińskiej (LAS) i Gerontology Research Group (GRG) zostały zaktualizowane w styczniu w 2022 roku i ogłoszono, że Vicente Pérez jest „najstarszym żyjącym mężczyzną na świecie”.

Proces ten zlecił jego bratanek Freddy Abreu.​ Wydarzenie to wywarło duży wpływ na region; po raz pierwszy potwierdzono przypadek Superstulatka w Wenezueli.​ W lutym 2022 roku Rada Legislacyjna stanu Táchira ogłosiła Juana Vicente Péreza jako żywe dziedzictwo regionu.

W maju tego samego roku Księga Rekordów Guinnessa uznała go za najstarszego żyjącego człowieka na świecie. 27 maja 2022 roku obchodził swoje 113. urodziny. Wydarzenie obejmujące paradę z udziałem Boliwariańskiej Gwardii Narodowej i imprezę z mszą w kościele San José de Bolívar.

25 maja 2023 roku, dwa dni przed jego urodzinami, do jego domu przybył zespół muzyki ludowej, aby złożyć mu hołd, podczas którego Tío Vicente grał na marakasach. 27 maja 2023 roku skończył 114 lat. Gubernator Táchira, Freddy Bernal, ogłosił dzień świętowania.

Później prezydent Wenezueli Nicolás Maduro wyraził na Twitterze swoją dumę i uznanie dla Tío Vicente. Urodziny obchodzono w kościele San José de Bolívar podczas mszy św. Ten dzień upłynął pod znakiem różnorodnych wyrazów uczuć, prezentów i niespodzianek. Na wydarzeniu obecne były także międzynarodowe delegacje z Meksyku i Urugwaju.

Fabrizio Villatoro i Ben Meyers (założyciele LongeviQuest) oświadczyli, że przyjechali ze swoich krajów, aby życzyć dziadkowi jak najlepszej przyszłości. Kiedy skończył 114 lat, został siódmym mężczyzną w historii świata (udokumentowanym), który osiągnął ten wiek.

Dni Vicente mijały spokojnie w jego domu w San José de Bolívar, a jego rutyną było dobre jedzenie, modlitwa, picie wody i wczesne kładzenie się spać. W ostatnich dniach Juan Vicente Pérez Mora był leczony przez zespół medyczny, który na bieżąco monitorował jego stan zdrowia.

 Niestety, pewne komplikacje ze strony układu oddechowego pogorszyły jego stan. Bez wątpienia odejście Péreza Mory pozostawia pustkę w populacji gminy Francisco de Miranda, San José de Bolívar i stanu Táchira.


Źródło: Murió a los 114 años el venezolano Juan Vicente Pérez Mora, el hombre más longevo del Mundo, El Nacional [dostęp: 03.04.2024].

Fot. Juan Vicente Pérez Mora w dniu swoich 113. urodzin, źródło: Wikimedia Commons

Czytaj również:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGrożą cegłami kierowcom na przejściach dla pieszych