A A+ A++

Lubianka ze strefą ciszy na wodzie i mnóstwem atrakcji  na lądzie, po rewitalizacji to będzie miejsce do wypoczynku dla wszystkich na miarę XXI wieku, o czym mówił podczas kolejnego spaceru prezydent miasta Marek Materek.

Wiele się dzieje na placu budowy wokół Lubianki, a jak informuje wykonawca prace przebiegają zgodnie z harmonogramem, a może nawet ciut szybciej. Włodarz Starachowic dodaje, że na sezon 2023 Lubianka w nowej odsłonie zostanie oddana do dyspozycji starachowiczan. – W przyszłym roku plażing, smażing na Lubiance – mówi prezydent Materek. 

W Starachowicach brakuje miejsc do spędzania czasu dla dzieci młodszych i starszych. Atrakcje, jakie zostaną oddane do użytku nad Lubianką powinny nadgonić zaległości  i spowodować, że starachowiczanie nie będą mieli potrzeby wyjazdu do ościennych gmin czy miast w poszukiwaniu miejsc do spędzania czasu dla swoich pociech, jak się to dzieje obecnie. 

– To będą jedne z najbardziej rozbudowanych placów zabaw w regionie. Będą duże urządzenia ze zjeżdżalniami. Skatepark. To będzie naprawdę ciekawe miejsce – mówi wykonawca. 

Projekt zagospodarowania terenu wokół zalewu Lubianka przewiduje powstanie wielu atrakcji, zarówno dla tych młodszych jak i starszych. Będą: dwa boiska do siatkówki plażowej, dwa boiska do badmintona, boisko wielofunkcyjne, plac zabaw dla dzieci młodszych, gdzie zlokalizowane zostaną: zestaw zabawowy – statek, huśtawka wagowa, huśtawka potrójna, dwa bujaki, trampolina terenowa; plac zabaw dla dzieci starszych – główne urządzenia na placu stanowią: zestaw sprawnościowy, dwie huśtawki podwójne, karuzela, dwie trampoliny terenowe, tyrolka,  skatepark ze ścianką wspinaczkową, w obrębie skateparku przewidziano montaż urządzeń do uprawiania skateboarding, w tym: podwójna rampa, rampa do skoków (jump ramp) – 2 szt., olly box top, poręcz (rail); siłownia plenerowa – wyposażenie siłowni plenerowej stanowi trzynaście urządzeń do ćwiczeń: stepper, orbitrek, wahadło, wioślarz, wyciskacz, prasa nożna, wyciąg górny, twister, ławka, rower, poręcze, biegacz, drążek; ścieżka zdrowia – przy ścieżce żwirowej rozmieszczone są urządzenia do ćwiczeń: drabinka pionowa, most linowo – łańcuchowy, równoważnia, belka balansująca, drabinka pozioma, szczudła, słupki sprawnościowe, grzybki sprawnościowe, drążek.

W artykułach dotyczących rewitalizacji wielokrotnie informowaliśmy o obiektach, które są tam szykowane. Poczynając od nowej „woprówki”, przez dwa mola z obiektem gastronomicznym, szatnie z szafkami, amfiteatr z wyprofilowanym schodkowo terenem po wyasfaltowaną ścieżkę rowerową i wybrukowany trakt dla spacerowiczów. Cieszy fakt, że drzewa zostały praktycznie nie tknięte, a projekt wpisał się w przyrodę. Widoczne obiekty betonowe zostaną wykończone deskami z modrzewia syberyjskiego, by wkomponować się w naturalne otocznie. Po zachodniej stronie za mostkiem część zbiornika zostanie pozostawiona w swojej dzikiej odsłonie. Powiększona zostanie plaża. 

Budynek gastronomiczny

W drugim przetargu na dzierżawę budynku pod gastronomię udział wzięło 6 podmiotów. Ostateczna cena w trakcie licytacji zakończyła się na kwocie 43 zł. Jeśli umowa zostanie podpisana i oferent się nie wycofa, nakłady poniesione przez miasto na przygotowanie obiektu do stanu deweloperskiego, powinny zwrócić się w ciągu 17 lat. Koszt budowy samego obiektu gastronomicznego, jeśli miasto także w swoim zakresie wykona tynki, wyniesie około 4 miliony złotych. Firma, która wygrała licytację jest spoza Starachowic.

Strefa ciszy – zakaz silników spalinowych na wodzie 

– Ten zbiornik jest na tyle mały, że są przestrzenie wkoło Starachowic, jak zbiornik Wióry czy Brody, gdzie takie sporty wodne można uprawiać, które powodują hałas. Natomiast Lubianka powinna być takim miejscem do wypoczynku, do spokojnej rekreacji. Ten pomysł będziemy chcieli wdrożyć w życie – odpowiada na pytania Redakcji prezydent Materek. 

Dwa mostki

Dokoła Lubianki będzie można zrobić pętlę, czy to spacerując czy na rowerze. Na rolkach czy hulajnogach nie będzie to możliwe, ponieważ część terenu leży po stronie leśnej i póki co, nie będzie przystosowana dla „małych kółek”. 

Napis LUBIANKA

Każdy kto odwiedzi Lubiankę będzie mógł wykonać pamiątkowe zdjęcie z napisem LUBIANKA w tle. 

Koszty

Obecnie koszty rewitalizacji szacowane są na około 24 miliony złotych, z czego dofinansowanie wynosi około 18 milionów złotych. Jednak, jak informuje prezydent Marek Materek, mogę one wzrosnąć do około 27 milionów złotych. 

– Dofinansowanie jest i z Unii Europejskiej i ze środków rządowych. Początkowo mieliśmy kilka milionów złotych środków europejskich, ale po to żeby zmniejszyć nakłady ze strony gminy, dołożyliśmy dofinansowanie ze środków rządowych i dzięki temu mamy tak dużą kwotę dofinansowania na tę inwestycję – dodaje włodarz miasta. 

Zobacz NAGRANIE [kliknij]

Reklama 

Lubianka w Starachowicach

Lubianka w Starachowicach

Lubianka w Starachowicach

Lubianka w Starachowicach

Lubianka w Starachowicach

Lubianka w Starachowicach

Lubianka w Starachowicach

Lubianka w Starachowicach

Lubianka w Starachowicach

Lubianka w Starachowicach

Lubianka w Starachowicach

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWork-life balance w Polsce. Kubisiak: Zmiany trudne dla firm, ułatwiające życie rodzicom
Następny artykułWśród skutków COVID-19 wypadanie włosów i spadek libido. Badania potwierdzają