A A+ A++

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro zapowiedział, że wystąpi do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niezgodności z polską konstytucją rozporządzenia Komisji Europejskiej dotyczącego stosowania mechanizmu praworządności.

Minister sprawiedliwości i lider wchodzącej w skład obozu rządzącego Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro od początku krytycznie ocenia wynegocjowane 9 grudnia przez premiera Mateusza Morawieckiego w Brukseli porozumienie w sprawie unijnego budżetu. Chodzi o akceptację przez szefów rządów rozporządzenia warunkującego wypłaty funduszy unijnych od przestrzegania praworządności. Zaraz po ogłoszeniu porozumienia Ziobro napisał, że “decyzja o przyjęciu rozporządzenia w pakiecie budżetowym bez prawnie wiążących zabezpieczeń jest błędem”.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Ziobro: wystąpię do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie unijnego rozporządzenia

W poniedziałek po południu Ziobro poinformował w mediach społecznościowych, że wystąpi do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niezgodności tego rozporządzenia z polską konstytucją.

“Jako prokurator generalny wystąpię do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niezgodności z polską konstytucją rozporządzenia Komisji Europejskiej dotyczącego stosowania mechanizmu praworządności” – napisał na Twitterze.

Twitter/@ZiobroPL

Konkluzje do rozporządzenia

Tymczasem premier Mateusz Morawiecki tłumaczył, że do rozporządzenia zostały sformułowane konkluzje, które interpretują jego przepisy.

– Te konkluzje są trwałym aktem prawa europejskiego, są bliskie prawu pierwotnemu, są bliskie traktatom w tym sensie – oświadczył, wskazując, że są one “ponad rozporządzeniami”.

– Rozporządzenie można zmienić praktycznie za trzy miesiące, za sześć miesięcy, ale rozporządzenie, które musi być zgodne z tymi konkluzjami, które dzisiaj przyjęliśmy, nie jest proste do zmiany. Takie rozporządzenie można zmienić tylko wtedy, kiedy zmienią się w przyszłości konkluzje, a konkluzje wymagają jednomyślności – więc tak długo jak my nie zgodzimy się na zmianę tych konkluzji, które dzisiaj przyjęliśmy, to również rozporządzenie, które musi być w zgodzie z tymi konkluzjami, nie może być zmienione – tłumaczył wówczas premier.

Jednak Konkret24 w swojej analizie wykazał, że konkluzje mają znaczenie polityczne, nie prawne.

Konkluzje unijnego szczytu. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Morawiecki: negocjacje budżetowe przyniosły nam bardzo dobry rezultat, bardzo dobry budżetTVN24

Autor:mjz/kg

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Gzell/PAP

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWandaVision z 9 odcinkami!
Następny artykułPLATYNOWE INWESTYCJE S.E.: Podpisanie listu intencyinego z PlayWay SA. z siedzibą w Warszawie(wraz z podmiotami z Grupy Kapitałowej).