A A+ A++

„Piecza toruńska” – taką nazwę nosi projekt muralu, który ozdobi ścianę kamienicy zlokalizowanej przy ul. Św. Katarzyny 4. Autorem jest Jakub Brodzik. Umowę na projekt i wykonanie muralu podpisano 7 czerwca 2024 r.

– Każde miasto jest bardzo zróżnicowaną tkanką. Mamy miejsca piękne i estetyczne, ale też takie, które są mniej estetyczne i poturbowane zębem czasu. Jednak wszyscy chcemy, aby nasze miasto było ładne. Wszystkim nam na tym zależy i podpisanie dzisiejszej umowy jest dowodem, że wspólnymi siłami możemy sprawić, aby Toruń był ciekawszy i bardziej estetyczny – podkreśla zastępca Prezydenta Miasta Torunia Adam Szponka i dodaje, że mural w sąsiedztwie przystanku tramwajowego Plac Św. Katarzyny będzie skłaniał mieszkańców oraz turystów do przemyśleń.

Konkurs na mural cieszył się dużym zainteresowaniem – wpłynęło 19 prac od 15 artystów:

– Niektóre osoby przesłały więcej niż jeden projekt. Spośród wszystkich propozycji, dwie szczególnie zwróciły uwagę komisji. Jeden z nich, ten który dzisiaj prezentujemy, został wybrany jednogłośnie. Jest to „Piecza toruńska”. Mamy tu anioła i gotyckie budynki na drzewie, które nawiązują do początków miasta. W projekcie wyraźnie widzimy drzewo, że którego wyrasta Toruń. Założeniem muralu było też zachowanie rosnącego przy budynku drzewa i ono także jest integralną częścią projektu – mówi Aleksandra Iżycka, dyrektor Biura Toruńskiego Centrum Miasta i przewodnicząca komisji konkursowej.

Spodobał mi się konkurs i postanowiłem się zmierzyć z tym zadaniem – wyjaśnia autor zwycięskiego projektu Jakub Brodzik:

– Jestem entuzjastą malowania charakterów, czyli postaci i stwierdziłem, że muszę zwizualizować ładną, delikatną postać, co najbardziej lubię w swoim malarstwie. A nie zawsze człowiek może się wykazać na tej przestrzeni. W projekcie udało się połączyć wiele elementów tożsamości miasta z czego jestem bardzo zadowolony.

Nagroda finansowa za projekt muralu to 10 tys. złotych. Koszt wykonania projektu to 52 tys. złotych. Podczas dzisiejszego spotkania podpisano trójstronną umowę na wykonanie muralu w wyniku, której Gmina Miasta Toruń przekazuje 12 tys. złotych. Pozostałą kwotę pokrywa sponsor i właściciel lokalu gastronomicznego, przy którym znajduje się ściana, firma ZEIKO s.c.

Mural powinien powstać do listopada 2024 r. Miejsca, w którym zostanie umieszczony najpierw przejdzie termomodernizację.

Zanim zobaczymy mural w pełnej krasie, jego wizualizacja w formie elektronicznej zostanie wyświetlona podczas tegorocznej edycji Bella Skyway Festival.

Warto dodać, że to kolejna praca Jakuba Brodzika, która ozdobi budynek w Toruniu. W 2022 r. jego projekt wygrał konkurs na mural upamiętniający 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika.  „Synteza nauk Koopernika” znajduje się na elewacji Specjalistycznego Szpitala Miejskiego.

Fot. Agnieszka Bielecka

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZaprezentowano bolid Formuły 1 na rok 2026. Auta będą mniejsze, lżejsze i mocniejsze
Następny artykułNietuzinkowa noc muzeów w Muzeum Regionalnym w Pilźnie