A A+ A++

Miasto Zielonka przystępuje do opracowania Gminnego Programu Rewitalizacji na lata 2023 – 2030. Prace rozpoczęły się od wyznaczenia obszaru zdegradowanego oraz obszaru rewitalizacji, czyli terenu na którym będą  się koncentrować działania zmierzające do poprawy sytuacji.

W pierwszych krokach została wykonana diagnoza zakończona raportem na podstawie którego wyznaczono oba wspomniane wyżej obszary.

Konsultacje projektu uchwały potrwają do 16 grudnia 2022 r.  i zostaną przeprowadzone w kilku formach.

Propozycje zmian można zgłaszać na kilka sposobów:

  • Na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Zielonka dostępny jest do pobrania formularz konsultacyjny. Wypełniony należy złożyć w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Miasta lub przesłać pocztą na adres Urzędu.
  • Formularz wypełniony oraz podpisany imieniem i nazwiskiem można również przesłać za pomocą poczty elektronicznej na adres [email protected].

Spotkania konsultacyjne odbędą się:  30 listopada,  o godz. 18.00 na Kolejowej 11  debata z udziałem Burmistrza Miasta Zielonka o obszarze rewitalizacji połączoną z wykładem o zasadach planowania i prowadzenia rewitalizacji. 1 grudnia,. o godz. 18.00 w Klubu Senior+ przy ulicy Przemysłowej 4 otwarte spotkanie konsultacyjne z udziałem Burmistrza Miasta Zielonka.

Czym jednak jest rewitalizacja?

W ostatnich latach pojęcie rewitalizacji było mocno nadużywane i finalnie zatraciło swoje właściwe znaczenie. Czym więc jest rewitalizacja, jako proces, do którego Zielonka właśnie przystępuje?

Choć pierwsze skojarzenia krążą wokół odbudowy rynków i centralnych placów miast, to zgodnie z definicją rewitalizacja to kompleksowy proces wyprowadzania ze stanu kryzysowego wybranych obszarów poprzez powiązane działania, które wykorzystują lokalny potencjał. Zakłada więc połączenie różnych dziedzin, w tym również kultury i wieloletniej współpracy z przedsiębiorcami, organizacjami pozarządowymi, właścicielami posesji na tym obszarze, etc.

Aby móc przeprowadzić takie działania, konieczne jest stworzenie programu rewitalizacji. Musi on sprostać wielu wymaganiom i połączyć wiele wątków.

Zielonka rozpoczyna pracę nad nowym Gminnym Programem Rewitalizacji Miasta Zielonka. Najpierw jednak konieczne jest określenie, na jakim obszarze miasta prowadzone będą działania. Dlatego też ratusz chce wyznaczyć obszar zdegradowany oraz obszar, który objęty zostanie rewitalizacją.

Oprócz działań związanych z infrastrukturą, rewitalizacja to przede wszystkim tzw. projekty miękkie. Nastawione one są na problemy społeczne i pomoc w wychodzeniu z kryzysu. W ramach rewitalizacji UM Zielonka chce aktywizować grupy wykluczone, choć równie duży nacisk kładzie na miejską dostępność i klimat.

Na potrzeby całego procesu wykonana została wspomniana wcześniej diagnoza. Podzielono w niej Zielonkę na kilkanaście mniejszych obszarów. Te obszary poddane zostały badaniu skali występowania wielu problemów, m.in.  bezrobocia, niedostosowania dla osób z niepełnosprawnościami, przestępczości, problemów środowiskowych, etc. Diagnoza wstępnie wykazała obszar zdegradowany w skali całego miasta.

Za nami pierwsze spotkania warsztatowe i wypracowany projekt wyznaczający obszary zdegradowany i rewitalizacji. Dziś rozpoczynamy jego konsultacje. Bardzo nam zależy, by w ten proces licznie włączyli się mieszkańcy. Każdy Państwa głos ma dla nas istotne znaczenie, gdyż jest to moment w którym  określamy kierunki przyszłych działań oraz obszary, które najbardziej potrzebują pomocy i zmian – informuje ratusz

Więcej informacji z Zielonki

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW Zadusznikach odsłonięte zostało popiersie Ignacego Łukasiewicza [FOTO, VIDEO]
Następny artykułRusza weekend za pół ceny. Można zaoszczędzić 3 złote albo 3600 złotych