A A+ A++

50 KILOWATÓW NA START Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa mogą otrzymać dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach na budowę mikroinstalacji fotowoltaicznej. Nabór wniosków w Programie 50 kW na start ruszył 1 października. – Dofinansowanie w formie dotacji i niskooprocentowanej pożyczki wyniesie do 100 procent kosztów kwalifikowanych. Łącznie przeznaczyliśmy na ten cel 10 mln zł, z czego milion na same dotacje – wyjaśnia Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach. Nabór będzie odbywał się w trzech rzutach: do 30 października, w dniach 2-30 listopada i 1-31 grudnia. Fundusz zastrzega sobie prawo do wstrzymania naboru w trakcie rundy w przypadku wyczerpania środków. – Dla inwestorów ważny jest dostęp do zielonej energii, a fotowoltaika się opłaca – przekonuje Janusz Michałek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która szczególnie aktywnie działa w Zabrzu. – Panele fotowoltaiczne działają przez cały rok, a nasze zapotrzebowanie energetyczne w tym czasie stale się zmienia. Generujemy więc spore nadwyżki prądu. Te, które wyprodukuje fotowoltaika, można przekazać do zewnętrznej sieci, by odebrać je w późniejszym okresie. To rozwiązane jest szczególnie korzystne dla firm, które mogą oszczędzić na samodzielnej produkcji prądu, dodatkowo budując ekologiczny wizerunek marki. To idealny sposób na podniesienie atrakcyjności i wartości biznesu.

PIĄTKA ZA SEGREACJĘ Ministerstwo Klimatu kontynuuje kampanię informacyjno-edukacyjną o prawidłowej segregacji odpadów komunalnych. Akcja w dalszym ciągu nawiązuje do wprowadzonego w kraju jednolitego systemu segregacji odpadów, zgodnie z którym należy oddzielać surowce od odpadów, które nie nadają się do powtórnego przetworzenia. – Unijnym celem w obszarze gospodarki odpadami do 2030 roku jest podniesieniem poziomu recyklingu odpadów komunalnych do poziomu 60 procent, zaś opakowaniowych do 70 procent. Odzyskiwanie surowców do recyklingu to niezwykle istotny etap w budowaniu gospodarki o obiegu zamkniętym. Sama segregacja odpadów jest niezwykle ważna, jednak zależy nam na wskazaniu społeczeństwu realnych korzyści, jakie z niej wynikają. Na przykład ze zużytych torebek foliowych może powstać wypełnienie syntetyczne stosowane m.in. do izolacji w kurtkach zimowych oraz śpiworach. Efektywna segregacja odpadów pozwoli nam nie tylko na ich ograniczenie, ale również racjonalne wykorzystanie posiadanych zasobów oraz zredukowanie negatywnego oddziaływania na środowisko – komentuje Michał Kurtyka, minister klimatu. Na potrzeby kampanii powstała strona internetowa (naszesmieci.pl). Główne działania w ramach akcji będą realizowane do 13 listopada.

ANTYSMOG W TOKU Władze regionu podsumowały wdrażanie uchwały antysmogowej w województwie śląskim i działania związane z ochroną powietrza. Przypomnijmy, iż w czerwcu Sejmik przyjął Program ochrony powietrza dla województwa śląskiego, a we wrześniu zaktualizowano strategię rozwoju regionu do 2030 r. pod nazwą Zielone Śląskie. W ramach analizy podejmowanych już działań do wszystkich gmin województwa została wysłana ankieta badająca ich potrzeby. Jej wyniki mogą zaowocować wprowadzeniem zmian w uchwale, ale też pozwolą tak zaprogramować środki finansowe, aby w województwie śląskim nie zabrakło funduszy na proces poprawy jakości powietrza. A podsumowanie wyników ankiet zostanie przedstawione 6 listopada podczas debaty z udziałem ekspertów i przedstawicieli samorządów w sali Sejmu Śląskiego. Warto przypomnieć, że obowiązująca uchwała antysmogowa zawiera szereg ograniczeń w stosowaniu paliw i nakazuje (w określonym terminie) wymianę źródeł ciepła. 

Tekst ukazał się w Głosie Zabrza i Rudy Śląskiej (nr 41 z 8 października 2020 roku) na kolumnie W STRONĘ NATURY, która jest współfinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“Życie”. Premiera wystawy w przestrzeni wirtualnej
Następny artykułNie było ich tu ponad ćwierć wieku. Trzy dni z Witkacym