A A+ A++


Własność nieruchomości gruntowej spotyka się czasami z pewnymi ograniczeniami. Ziemia bowiem jest nośnikiem różnych mediów, w tym przyłączy elektrycznych. Z tego względu właściciele działek i dane przedsiębiorstwa nieraz muszą dochodzić do pewnych kompromisów. Jak jest zatem w przypadku planu przeprowadzenia kabla przez działkę? Czy właściciel musi się na to godzić? Jakie ma prawa i jak je egzekwować? Temat jest w obecnych czasach bardzo popularny, więc tym bardziej zapraszamy do lektury artykułu.

Przyłącze energetyczne na prywatnej działce

Na początek warto odróżnić przyłącze energetyczne od sieci. Jeśli mowa o przyłączy, dotyczy to przyłącza służącego tylko jednemu odbiorcy. Jeśli z doprowadzającego prąd przewodu korzystać ma kilka nieruchomości, mamy do czynienia z siecią.
Sytuację wykonania przyłącza reguluje ustawa Prawo energetyczne. Na podstawie art. 7 ust. 1 „przedsiębiorstwo energetyczne zajmujące się przesyłaniem lub dystrybucją energii zostało zobowiązane do zawarcia umowy o przyłączenie do sieci z podmiotami ubiegającymi się o przyłączenie, jeżeli istnieją techniczne i ekonomiczne warunki przyłączenia do sieci i dostarczania energii, a żądający zawarcia umowy spełnia warunki przyłączenia do sieci i odbioru”.
Można więc zawrzeć z przedsiębiorstwem umowę o przyłącze. Jednak osoba, która ubiega się o to, musi posiadać zgodę na przeprowadzenie kabla przez działki sąsiednie. Jest to trudna sytuacja, w której dana osoba dąży do osiągnięcia pewnej korzyści, jednak ograniczając prawa innych sąsiadów. Warto mimo wszystko dążyć do rozwiązań polubownych.

Służebność gruntowa

Osoba zainteresowana dokonaniem przyłącza z zaangażowaniem terenu działki sąsiedniej powinna dążyć do ustanowienia służebności gruntowej. Jest ona zawierana na takiej zasadzie jak służebność drogi koniecznej – co określa art. 145 Kodeksu cywilnego.
Ustanowienie służebności pod przeprowadzenie kabla polega na obciążeniu gruntów sąsiednich – tych, wobec których zachodzi taka potrzeba. Służebność co do zasady powinna jak najmniej obciążać działki prywatne. Określenie służebności może nastąpić na dwa sposoby:

  1. Na podstawie porozumienia między sąsiadami, a więc zgodnie i dobrowolnie. Konieczne jest złożenie oświadczenia woli właściciela nieruchomości obciążonej w formie aktu notarialnego. Ten akt stanowi podstawę dokonania wpisów do księgi wieczystej – co się tyczy obu nieruchomości. W takiej umowie strony określają dokładny przebieg służebności (tu: przeprowadzenia kabla po prywatnej działce). Co ważne, ustanawia się także określone wynagrodzenie za służebność Może być płatne jednorazowo lub okresowo.
  2. Na podstawie wyroku sądowego. Do takiego postępowania dochodzi, jeśli między dwiema stronami nie ma porozumienia. Wówczas sąsiad, który chce posiadać przyłącze z kablami przechodzącymi przez inną działkę, składa wniosek do sądu o ustanowienie służebności.

Jeśli chodzi o ścieżkę sądową, to należy wybrać sąd rejonowy, wydział cywilny, w którego okręgu położona jest nieruchomość osoby dążącej do uzyskania dostępu do mediów (dopięcia do sieci). Także w orzeczeniu sądowym określa się wysokość wynagrodzenia za tę czynność. Można się go zrzec, jednak rzadko kto korzysta z tej opcji, skoro jego działka ma być wykorzystana na korzyść innych osób.

Źródło: Sluzebnosc.info

Artykuł zewnętrzny

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułStraż Graniczna znalazła ciało w Puszczy Białowieskiej
Następny artykułDołożą do parku