A A+ A++

Trudna sytuacja w Mariupolu. Według batalionu Azow rosyjskie wojsko użyło bomb fosforowych. Z kolei lokalne władze twierdzą, że Rosjanie uruchomili mobilne krematoria, by pozbywać się ciał zamordowanych cywilów. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekazał z kolei, że żołnierze agresora palili ciała cywilów w obwodzie kijowskim. Wielka Brytania i Stany Zjednoczone nałożyły na Rosję pakiet nowych sankcji. USA zdecydowały się objąć obostrzeniami Dmitrija Miedwiediewa, byłego prezydenta i premiera Rosji. Najważniejsze informacje z 42. rosyjskiej znajdziecie w naszej relacji.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE W SKRÓCIE: 

  • Rosyjskie wojska uruchomiły w Mariupolu mobilne krematoria. Jak informuje rada miejska – okupanci pozbywają się ciał zamordowanych cywilów. Mogło zginąć nawet kilkadziesiąt tys. osób.
  • Rosjanie ostrzelali punkt rozdawania pomocy humanitarnej w Wuhłedarze w obwodzie donieckim. Dwie osoby zginęły, a pięć zostało rannych.
  • Co najmniej 167 dzieci zginęło, a 279 zostało rannych wskutek agresji Rosji w Ukrainie – informuje biuro prokuratora generalnego Ukrainy.
  • Za trzy, cztery dni Rosjanie rozpoczną wielką ofensywę na Ługańszczyźnie – twierdzi szef miejscowej administracji Serhij Hajdaj.
  • Stany Zjednoczone i Wielka Brytania ogłosiły nowe sankcje wymierzone w Rosję. 
  • Nie ma za to spodziewanej dzisiaj decyzji ambasadorów Unii Europejskiej o kolejnym pakiecie sankcji na Rosję. 
  • Kolejne kraje wyrzucają rosyjskich dyplomatów. Dziś na taki krok zdecydowały się Grecja i Norwegia.
  • Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że w rozmowach o gwarancjach bezpieczeństwa dla jego kraju są gotowi brać udział przedstawiciele siedmiu państw – Polski, USA, Wielkiej Brytanii, Niemców, Francji, Turcji oraz Izraela. 

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w środę wieczorem w wideo na Facebooku, że nowe sankcje wobec Rosji nie wystarczą, by Moskwa zaczęła poważnie myśleć o pokoju z Ukrainą. Zełenski wzywa do embarga na dostawy rosyjskiej ropy.

Jeśli nie będzie naprawdę bolesnego pakietu sankcji wobec Rosji i realnych dostaw broni, o które prosiliśmy wielokrotnie, Rosja uzna to za przyzwolenie na to, aby pójść dalej. Jako przyzwolenie na rozpoczęcie nowej krwawej ofensywy w Donbasie – powiedział Zełenski.

Dopóki nie zbudujemy muru, który powinien być prawdziwą fortyfikacją, wzdłuż całej granicy Ukrainy z Mordorem (Rosją), nigdy nie będziemy czuli się bezpieczni, zwłaszcza w rejonach przygranicznych. Podobnie jak kraj jako całość – powiedział gubernator obwodu sumskiego Dmytro Żywycki.

W wystąpieniach klubowych podczas wieczornej sejmowej debaty ws. zamrażania majątków osób i podmiotów wspierających reżimy Rosji i Białorusi dominowały argumenty wskazujące na natychmiastową konieczność odcięcia reżimu Putina od pieniędzy, za które prowadzi inwazję na Ukrainę.

W Sejmie trwają prace nad rządowym projektem tzw. ustawy sankcyjnej o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego. Projekt zakłada m.in. wprowadzenie embarga na import węgla z Rosji, a także możliwość zamrażania majątków podmiotów i osób wspierających agresję Rosji na Ukrainę oraz reżimy Rosji i Białorusi.

Sejmowe komisje jednomyślnie zarekomendowały w środę przyjęcie ustawy sankcyjnej. Do jej projektu wprowadzono także poprawkę zakazującą używania i propagowania symboli wspierających rosyjską inwazję na Ukrainę.

Wszędzie, gdzie było rosyjskie wojsko, znajdujemy cywilne ofiary – powiedział w środę minister spraw wewnętrznych Ukrainy Denys Monastyrski. Wezwał ukraińskich obywateli do pomocy przy identyfikacji zabitych w rosyjskich atakach.

Gdziekolwiek było rosyjskie wojsko, uwieczniamy ten sam obraz: nie ma miasta, w którym nie ma ofiar; nie ma wsi, w której nie ma zniszczeń. To świadczy o ogólnym podejściu armii rosyjskiej do prowadzenia działań wojennych, stosunku do ludności cywilnej i grabieży… Liczymy setki zaginionych osób – mówił minister, cytowany przez “Ukraińską Prawdę”.

Pirotechnicy w obwodzie kijowskim odnajdują i neutralizują każdego dnia 4-5 tys. ładunków wybuchowych, pozostawionych przez rosyjskie wojska. Szacunkowo, jeden dzień działań wojennych w danym miejscu oznacza później miesiąc rozminowywania – przekazał minister spraw wewnętrznych Ukrainy Denys Monastyrski.

Przykładowo, jeśli mówimy o miesiącu walk w Borodziance (miasteczko w obwodzie kijowskim – PAP), to wyobraźmy sobie, jak długo potrwa rozminowanie terenu, aby można było całkowicie bezpiecznie tam przebywać – powiedział Monastyrski, cytowany przez agencję UNIAN.

Trzy osoby cywilne poniosły śmierć w rezultacie rosyjskiego ostrzału artyleryjskiego w mieście Bałaklija w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy – przekazała miejscowa prokuratura obwodowa.

Poprzednio rosyjskie wojska ostrzeliwały Bałakliję w dniach 2-3 kwietnia. Poinformowano wówczas o jednej ofierze śmiertelnej.

Pod koniec marca pojawiły się doniesienia o zatrzymaniu przez siły rosyjskie trzech przedstawicieli urzędu miasta w Bałaklii – mera Iwana Stołbowego, jego zastępcy i naczelnika jednego z wydziałów. Według administracji prezydenta Ukrainy, wszystkie te osoby miały zgodzić się na współpracę z okupantem.

Wojska rosyjskie przeprowadziły atak rakietowy na miasto Łozowa w obwodzie charkowskim – poinformował mer Serhij Zełenski. Podkreślił, że nie ma ofiar. 

6 kwietnia korytarzami humanitarnymi w Ukrainie ewakuowano 4892 osoby – przekazała wicepremier Iryna Wereszczuk. Najwięcej osób – z Mariupola i Berdiańska. Zostali zawiezieni do Zaporoża. 

Tysiące osób w ramach protestu przeciwko rosyjskiej inwazji na Ukrainę położyło się na ziemi w berlińskiej dzielnicy rządowej, tworząc tzw. dywan z ludzi. Protestujący chcieli upamiętnić w ten sposób zamordowanych przez Rosjan w podkijowskiej Buczy.

Ukraińskie stowarzyszenia, organizujące wiec przez parlamentem Niemiec, poinformowały, że udział w nim zapowiedziało 5 tys. ludzi.

Uczestnicy skandowali hasła z żądaniem wprowadzenia embarga na rosyjski gaz i ropę. Odczytywano także relacje ludzi ze strefy działań wojennych na Ukrainie.

Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział, że morderstwa popełnione w podkijowskiej Buczy to najprawdopodobniej zbrodnie wojenne, a ich sprawcom musi zostać wymierzona sprawiedliwość.

Jest bardzo prawdopodobne, że zostały tam popełnione zbrodnie wojenne – oznajmił francuski prezydent.

“Władze ukraińskie nie mogą pomóc ludziom w ewakuacji z Iziumu na froncie wschodnim ani wysłać pomocy humanitarnej, ponieważ miasto jest całkowicie pod kontrolą Rosji” – powiedział gubernator obwodu charkowskiego Ołeh Synehubow. cytowany przez agencję Reutera. 

W oblężonym przez wojska rosyjskie Mariupolu spłonęło żywcem prawie 50 osób – powiedział mer Mariupola Wadym Bojczenko. Nie sprecyzował, kiedy do tego doszło. Zaapelował o wzmocnienie sankcji wobec Rosji i embargo na ropę i gaz z tego kraju.

Każdego dnia do centrum pomocy zlokalizowanym na jednym z lwowskich osiedli przychodzi około setki potrzebujących – relacjonuje dziennikarz RMF FM Mateusz Chłystun, który jest we Lwowie. Dary docierają tu m.in. z Polski czy Szwecji i są wydawane na bieżąco.Potrzebują różnych rzeczy, np. odzieży, ale są też ludzie, którzy zostali zupełnie bez niczego. Oni potrzebują wszystkiego – żywności, ale też miejsca pobytu – mówi pracująca tu wolontariuszka Olena. 

Około 200 osób prawdopodobnie zostało pogrzebanych żywcem pod gruzami bloków mieszkalnych, zbombardowanych w początkowej fazie rosyjskiej inwazji w Borodziance w obwodzie kijowskim – przekazał doradca mera Borodzianki Anatolij Rudniczenko.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział,  że toczą się obecnie rozmowy na temat roli Turcji jako pośredniczki w sprawie ewakuacji rannych z oblężonego Mariupola. Wyjaśnił, że chodziłoby o ewakuację drogą morską z wykorzystaniem tureckich statków.

W ciągu ostatniej doby pięć osób zginęło, a osiem zostało rannych w wyniku rosyjskich ostrzałów w obwodzie donieckim. Cztery osoby poniosły śmierć po ataku na punkt rozdawania pomocy humanitarnej w Wuhłedarze – poinformował na Facebooku szef donieckiej administracji obwodowej Pawło Kyryłenko.

Skupiamy się na trzech głównych celach NATO: wspieraniu Ukrainy, ciągłej presji na Rosję i wzmacnianiu zdolności obronnych Sojuszu. Będziemy dążyć do dalszych postępów we wszystkich tych obszarach.

powiedział sekretarz stanu USA Antony Blinken przed rozmowami ministrów spraw zagranicznych NATO w Brukseli.

Nie ma potrzeby scentralizowanej ewakuacji z Charkowa – powiedział mer miasta Ihor Terechow w oświadczeniu wideo opublikowanym w komunikatorze Telegram. Charków jest dobrze uzbrojonym miastem gotowym do obrony. Ani administracja wojskowo-cywilna, ani wojsko, ani ja, jako mer Charkowa, nie widzimy potrzeby scentralizowanej ewakuacji z Charkowa – ocenił Terechow. 

Od 24 lutego, początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, w efekcie działań wojennych zginęło w tym kraju 1563 cywilów, a 2213 zostało rannych – poinformowało Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (OHCHR).

Ukraińskie Państwowe Koleje poinformowały o trzech rakietach, które uderzyły w stację kolejową. Są ofiary. Nie podano jednak ich liczby, nie sprecyzowano także na jakie miasto spadły rakiety Mowa jedynie o wschodniej Ukrainie, a także o zniszczonych budynkach, taborze kolejowym oraz  torach.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w telewizji tureckiej Haberturk, że w obwodzie kijowskim żołnierze rosyjscy palili ciała cywilów. “Spalili całe rodziny” – oświadczył Zełenski, wymieniając przypadek odnalezionych szczątków rodziny z dwojgiem dzieci.

To, do czego dochodzi na Ukrainie to wielkie zbrodnie wojenne, a odpowiedzialne narody muszą pociągnąć ich sprawców do odpowiedzialności.

powiedział prezydent USA Joe Biden, odnosząc się w przemówieniu do zbrodni w Buczy.

Przeczytaj więcej:

Biden: Sankcje wymazały 15 lat wzrostu gospodarczego Rosji

Biden: Sankcje wymazały 15 lat wzrostu gospodarczego Rosji

Biuro Bezpieczeństwa Gospodarczego (BEB) Ukrainy zainicjowało nacjonalizację 1552 wagonów kolejowych należących do firm rosyjskich i białoruskich. BEB poinformowało o tym na swojej stronie internetowej.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że w rozmowach o gwarancjach bezpieczeństwa dla jego kraju są gotowi brać udział przedstawiciele siedmiu państw. Wymienił wśród nich Polskę, a obok niej także USA, W. Brytanię, Niemcy, Francję, Turcję i Izrael.

Piszemy o szczegółach:

Kto będzie gwarantem bezpieczeństwa dla Ukrainy? Zełenski wymienił 7 państw

Kto będzie gwarantem bezpieczeństwa dla Ukrainy? Zełenski wymienił 7 państw

Wojska rosyjskie kontynuują przygotowania do ofensywnej operacji na wschodzie Ukrainy – ocenił Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w komunikacie opublikowanym na Facebooku.

Rosjanie całkowicie wycofali się z okolic Kijowa – poinformowała agencja Reutera, powołując się na amerykańskiego urzędnika z departamentu obrony.

Znajdujący się już w Stanach Zjednoczonych żołnierze ukraińscy są szkoleni z obsługi dronów Switchblade – przekazała agencja Reutera, cytując urzędnika amerykańskiego departamentu obrony.

Przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA generał Mark Milley powiedział komisji sił zbrojnych Kongresu, że wojna na Ukrainie, która jest zagrożeniem dla pokoju na świecie, potrwa lata – pisze dziennik “The Hill”.

Rosyjskie wojska zaczęły używać w atakach na Mariupol bomb fosforowych – poinformował zastępca dowódcy broniącego miasta pułku Azow Swiatosław Pałamar. “Nie wiem, co jeszcze mogą wymyślić” – dodał Pałamar przypominając, że Rosjanie wykorzystują już lotnictwo, czołgi oraz artylerię naziemną i okrętową.

Wielka Brytania nałożyła następny pakiet sankcji na Rosję obejmujący zamrożenie aktywów kolejnych dwóch banków oraz ośmiu oligarchów, zakaz inwestycji w tym kraju, zaprzestanie do końca tego roku importu węgla i ropy.

Szczegóły znajdziesz tutaj:

Wielka Brytania nałożyła kolejne sankcje na Rosję. Dotyczą banków i oligarchów

Wielka Brytania nałożyła kolejne sankcje na Rosję. Dotyczą banków i oligarchów

Mam nadzieję, że za dwa tygodnie przedstawimy w Sejmie pakiet rozwiązań w edukacji, które pozwolą na normalne funkcjonowanie szkół od 1 września wobec napływu dzieci z Ukrainy – podkreślił wiceszef MSWiA, pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy Paweł Szefernaker.

Za obecną strategią medialną w Rosji i nawoływaniem do zniszczenia Ukrainy stoi wiceszef administracji (kancelarii) prezydenta Władimira Putina, Aleksiej Gromow – oświadczył w środę Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Podolak w komentarzu na swoim kanale na komunikatorze Telegramie ocenił, że propaganda w Rosji “weszła w fazę najbardziej toksyczną”.

 

Dwa dni temu byłem z prezydentem w Buczy, nie mam wątpliwości, że to było po prostu ludobójstwo – powiedział na konferencji prasowej we Lwowie przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk. Spotkanie, na którym obecny był także specjalny wysłannik RMF FM w Ukrainie Mateusz Chłystun, w dużej mierze poświęcone było niedawnemu wykluczeniu Rosji z Rady Europy. Było też apelem o bardziej zdecydowane reakcje Zachodu wobec Rosji.

Prokurator generalny USA Merrick Garland zapowiedział, że Stany Zjednoczone wezmą udział w zabiegach wspólnoty międzynarodowej o udokumentowanie zbrodni wojennych popełnionych przez siły rosyjskie na Ukrainie. Garland poinformował też, że wysokiej rangi prokurator z resortu sprawiedliwości USA spotkał się już w tym tygodniu ze swym francuskim odpowiednikiem w Paryżu, aby omówić współpracę w tej sprawie.

Polscy europosłowie wezwali w Parlamencie Europejskim do zwołania nadzwyczajnego szczytu UE ws. trwającej wojny na Ukrainie i wzmocnienia sankcji UE. Ukraina nie ma czasu, bo na jej terytorium toczy się wojna – mówił prof. Ryszard Legutko (PiS). Europoseł Andrzej Halicki (PO) podkreślał, że potrzebne jest pełne embargo na węgiel, ropę, ale też i gaz.

Kolejny “Mocny Konwój” dotarł z Polski na Ukrainę; przekazana została m.in. woda dla najbardziej potrzebujących miast, takich jak Mariupol, Żytomierz, Charków i Irpień – poinformował szef konwoju Marek Mocny.

“To nieprawda, że Rosja chce zabić prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego” – powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow w rozmowie z francuską telewizją. Stwierdził także, że strona rosyjska nigdy nie była zainteresowana okupacją Ukrainy.

Zobacz również:

Pieskow zapytany, czy Rosja chce zabić Zełenskiego: To nieprawda

Pieskow zapytany, czy Rosja chce zabić Zełenskiego: To nieprawda

Rosja oficjalnie potwierdziła, że w Ukrainie zginęło dotychczas tylko 1083 żołnierzy. Te dane są znacząco zaniżone, ale zwraca uwagę wysoki odsetek oficerów wśród poległych – aż 217 osób, co stanowi 20 proc. – poinformowano w raporcie opublikowanym przez rosyjskojęzyczny serwis BBC.

Zważywszy na ciągłe groźby i “propozycje” ze strony rosyjskich okupantów, byłem zmuszony opuścić miasto. Powiedzieli mi wprost – albo z nami współpracujesz, albo znajdziesz się w piwnicy – poinformował na Facebooku Ołeksandr Jakowlew, mer miasta Skadowsk w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy.

16 marca, trzy dni po zajęciu Skadowska przez rosyjskie wojska, mer i jeden z jego zastępców zostali uprowadzeni. Jeszcze w tym samym dniu Jakowlewa uwolniono.

Wojska rosyjskie dokonały w ciągu doby 118 ostrzałów lotniczych oblężonego Mariupola – poinformowała ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa na swoim kanale na komunikatorze Telegram. 

Biały Dom ogłosił nowe sankcje przeciwko Rosji, w tym pełne restrykcje blokujące przeciwko największemu rosyjskiemu bankowi, Sbierbankowi, prywatnemu Alfa Bankowi oraz zakaz nowych inwestycji w Rosji. Do listy sankcji dodane zostaną także m.in. dorosłe córki Władimira Putina.

Poznaj szczegóły:

Nowe sankcje USA przeciwko Rosji. Obejmą też córki Putina

Nowe sankcje USA przeciwko Rosji. Obejmą też córki Putina

Nagranie z drona ukazujące zniszczenia w podkijowskiej Borodziance. 

Bułgarski rząd postanowił wysłać na Ukrainę 2000 hełmów i tyleż kamizelek kuloodpornych. Rzeczniczka rządu Lena Borisławowa poinformowała, że środki ochrony będą przeznaczone dla cywilnej ludności.

Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk wezwała do ewakuacji mieszkańców obwodu charkowskiego, donieckiego i ługańskiego. Jest to konieczne teraz, bo potem ludzie znajdą się pod ostrzałem i będą narażeni na ryzyko utraty życia. Nie będą mogli nic na to poradzić, a my nie będziemy mogli pomóc. Ponieważ wstrzymanie ognia będzie prawie niemożliwe. Należy się ewakuować, dopóki jest to jeszcze możliwe – zaapelowała Wereszczuk, którą cytuje portal informacyjny Ukrainska Prawda. 

W marcu prawie 50 specjalnych pociągów, przygotowanych dla uchodźców wojennych z Ukrainy, przejechało przez Niemcy – poinformował federalny Urząd Transportu Towarowego (BAG). Z początkiem kwietnia uruchomiono nowe specjalne połączenie kolejowe Przemyśl – Hanower.

Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk powiedziała, że wojsko rosyjskie masowo bierze do niewoli cywilów ukraińskich, w tym dziennikarzy, wolontariuszy, duchownych. Wereszczuk powiedziała, że ludzie są teraz zakładnikami.

Czeska Izba Poselska przyjęła rezolucję uznającą klęskę głodu na Ukrainie w latach 1932-1933 za ludobójstwo na narodzie ukraińskim. W kontekście obecnej agresji na Ukrainę posłowie uznali, że ujawnienie sprawców przestępstw, w przyszłości może zabronić podobnym tragediom.

Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (MKCK) zorganizował konwój autobusów i prywatnych samochodów, którym 500 osobom udało się wydostać z oblężonego przez Rosjan Mariupola i bezpiecznie dojechać do Zaporoża w południowo-wschodniej części Ukrainy.

Wkraczamy w krytyczną fazę wojny, Rosja wysyła wszystkie siły na wschód. Musimy przygotować się na długotrwały konflikt na Ukrainie. W strategii NATO musimy uwzględnić skutki rosyjskiej agresji i nową rolę Chin.

powiedział Jens Stoltenberg, szef NATO

Przeczytaj więcej:

Stoltenberg: Wkraczamy w kluczową fazę wojny

Stoltenberg: Wkraczamy w kluczową fazę wojny

W Zgromadzeniu Ogólnym Organizacji Narodów Zjednoczonych odbędzie się w czwartek głosowanie w sprawie zawieszenia Rosji w Radzie Praw Człowieka NZ – podaje Reuters, powołując się na źródła dyplomatyczne.

Ukraiński rząd wzywa mieszkańców najbardziej zapalnych punktów na ukraińskim froncie do ewakuowania się. “Jeśli jest taka możliwość – wyjeżdżajcie” – mówi wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk. 

Rząd Holandii wezwał firmy do “maksymalnego” ograniczenia zakupu rosyjskiego węgla i ropy. Minister energii i klimatu Rob Jetten powiedział, że import tych surowców z Rosji już spada.

Pożar dziesięciu wielopiętrowych budynków mieszkalnych w Siewierodoniecku – informuje szef ługańskiej administracji obwodowej. Serhij Hajdaj donosi o rosyjskim ostrzale dzielnic mieszkalnych w tym mieście. Płomienie objęły dziesięć wielopiętrowych bloków, centrum handlowe, garaże – i żadnego obiektu strategicznego, wojskowego – podkreślił. Na razie trwa ustalanie czy w ataku są zabici i ranni. 

Za trzy, cztery dni Rosjanie rozpoczną wielką ofensywę na Ługańszczyźnie – twierdzi szef miejscowej administracji Serhij Hajdaj. Jak dodał, od kilku dni wojska wroga ściągają w rejon walk dodatkowe siły i sprzęt. Prowadzą też działania mające na celu zabezpieczenie rezerw. Jednocześnie gubernator oświadczył, że ukraińskie siły są gotowe – jak to ujął – na spotkanie nieproszonych gości w obwodzie ługańskim.

Wstrzymanie zakupów ropy, gazu i węgla z Rosji zapobiegnie kolejnym “Buczom” – przekonywał we wpisie opublikowanym w serwisie Twitter minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

Brytyjski premier Boris Johnson potępił działania rosyjskich sił w ukraińskiej Buczy, choć nie nazwał ich wprost ludobójstwem, lecz powiedział, że “nie są od niego dalekie” .

W Kijowie od początku rosyjskiej inwazji zginęło 89 cywilów, ok. 400 zostało rannych – poinformowały w środę władze ukraińskiej stolicy. Wśród zabitych jest czworo dzieci.

Nie ma spodziewanej dzisiaj decyzji ambasadorów Unii Europejskiej o sankcjach – dowiedziała się nasza dziennikarka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon. 

Ambasadorowie wrócą do tematu sankcji jutro. Pierwotnie zapowiadano, że dzisiaj UE przyjmie kolejny, piąty pakiet sankcji, który obejmie między innymi embargo na węgiel.

Przeczytaj o szczegółach:

Nie ma decyzji o sankcjach UE. Część krajów ma pytania i wątpliwości

Nie ma decyzji o sankcjach UE. Część krajów ma pytania i wątpliwości

Zmarł lider nacjonalistycznej, prokremlowskiej Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji Władimir Żyrinowski. Taką informację przekazał przewodniczący Dumy Państwowej Wiaczesław Wołodin.

Przeczytaj więcej:

Władimir Żyrinowski nie żyje. Był znany z głoszenia szokujących tez

Władimir Żyrinowski nie żyje. Był znany z głoszenia szokujących tez

Norwegia to kolejny kraj, który wyrzuca rosyjskich dyplomatów. Władze w Oslo poinformowały, że uznają za persona non gratach trzech Rosjan.

Więcej szczegółów:

Norwegia i Grecja. To kolejne państwa, które wyrzuciły dyplomatów z Rosji

Norwegia i Grecja. To kolejne państwa, które wyrzuciły dyplomatów z Rosji

Fragmenty rosyjskiej rakiety zestrzelonej przez siły ukraińskie uszkodziły wieczorem skład nawozów w Krzemieńcu w obwodzie tarnopolskim Ukrainy – przekazała agencja Interfax-Ukraina. Dodano, że wskutek wycieku amoniaku, woda w studniach jest zanieczyszczona i niezdatna do picia.

Rosyjskie wojska uruchomiły w Mariupolu mobilne krematoria. Jak informuje rada miejska Mariupola – okupanci pozbywają się ciał zamordowanych cywilów. Robią to, bo ich ludobójstwo w Buczy odbiło się wielkim echem na całym świecie. 

Rada miejska dodaje, że wstępne szacunki ofiar wśród cywilnej ludności Mariupola mówiły o 5 tysiącach zabitych. Ta liczba może być jednak o wiele wyższa, a ofiarami najeźdźców – jak podano w komunikacie – może być nawet kilkadziesiąt tysięcy ludzi. 

Dowiedz się więcej:

Przenośne krematoria w Mariupolu. Rosjanie pozbywają się ciał cywilów

Przenośne krematoria w Mariupolu. Rosjanie pozbywają się ciał cywilów

Ma pseudonim Ugoliok, czyli “Węgielek”. Ta ukraińska snajperka jest postrachem Rosjan. “Musimy wybić tych orków” – miała powiedzieć.

Zobacz również:

Ugoliok. Ukraińska snajperka postrachem Rosjan

Ugoliok. Ukraińska snajperka postrachem Rosjan

Posłowie Lewicy Maciej Kopiec i Marek Rutka zapowiedzieli złożenie poprawki do rządowego projektu ustawy ws. przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę. Chodzi o zakaz używania w przestrzeni publicznej symbolu “Z”.

Zobacz również:

Symbol “Z” zostanie zakazany w Polsce? “To neoswastyka”

Symbol "Z" zostanie zakazany w Polsce? "To neoswastyka"

Putin będzie dążył do opanowania Ukrainy, ale nie opanuje społeczeństwa. Zapewne nie pogodzi się z tym, aby Ukraina była krajem niezależnym – mówił w Rozmowie w południe w RMF FM gen. rezerwy Janusz Bronowicz, były Inspektor Wojsk Lądowych.

Zobacz również:

Gen. Janusz Bronowicz: Nie wyobrażam sobie, by Putin nie chciał walczyć o Kijów

Gen. Janusz Bronowicz: Nie wyobrażam sobie, by Putin nie chciał walczyć o Kijów

Rosyjscy żołnierze zmusili męża, by klęknął, a następnie zabili go strzałem w głowę – powiedziała stacji BBC mieszkanka Buczy. Jak dziś poinformował mer tego miasta Rosjanie zabili tam ok. 320 mieszkańców. Anatolij Fedoruk dodał, że żołnierze specjalnie “polowali” na miejscowych polityków.

Zobacz również:

“Kazali mu zdjąć koszulę, klęknąć, a potem strzelili w głowę”. Relacja z Buczy

"Kazali mu zdjąć koszulę, klęknąć, a potem strzelili w głowę". Relacja z Buczy

Dziś mówi się o aktywności wojsk rosyjskich w Naddniestrzu na lotnisku w Tyraspolu. Czy Rosja planuje z tej strony zaatakować Odessę? I jak wygląda sytuacja w okolicach Chersonia na południu Ukrainy? O to Tomasz Weryński pytał w Radiu RMF24 niezależnego analityka ds. wojskowości Rosji i Białorusi, Konrada Muzykę z firmy Rochan Consulting.

Chersoń pozwala kontrolować prawobrzeżną część Dniepru i sądzę, że Rosjanie będą starali się za wszelką cenę utrzymać tę miejscowość po to, żeby móc potem utrzymać oczywiście most lądowy pomiędzy Krymem a Rosją. Kilka dni temu pojawiły się zdjęcia – co prawda niepotwierdzone – ale mimo wszystko pokazujące najprawdopodobniej rosyjskie próby minowania mostów, które przechodzą przez Dniepr w okolicach Chersonia. Sądzę, że Rosjanie będą bardzo mocno bronili tego miasta – mówił Muzyka.

Czechy przekazały Ukrainie kilkadziesiąt czołgów T-72 oraz bojowych wozów piechoty (BWP) jeszcze produkcji sowieckiej – podały czeskie media. 

Kilkadziesiąt starszych czołgów T-72 i BWP pochodzących z magazynów wysłano w poniedziałek pociągiem z Czech na Ukrainę. Zdjęcia ciężkiego uzbrojenia na platformach kolejowych pokazała czeska telewizja publiczna.

Rosjanie ostrzelali punkt rozdawania pomocy humanitarnej w Wuhłedarze w obwodzie donieckim. Dwie osoby zginęły, a pięć zostało rannych – poinformował szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko.

Na Ukrainę dotarł sprzęt wojskowy, w tym systemy przeciwpancerne i haubice z Estonii; łączna wartość pomocy tego państwa dla Ukrainy to 220 milionów euro – informuje estoński portal ERR News, powołując się na dane estońskiej ambasady na Ukrainie.

Nie ma osób poszkodowanych w rosyjskim ataku rakietowym na bazę paliwową w obwodzie dniepropietrowskim – poinformował szef miejscowej administracji Walention Razniczenko. Gubernator dodał, że magazyny paliwa w Nowomoskowsku zostały całkowicie zniszczone. Spłonęło 6 wielkich zbiorników z mazutem. 

Tajne mapy, rosyjskie plany wojskowe i spisy osobowe rosyjskich jednostek przejęła Służba Bezpieczeństwa Ukrainy. Te dokumenty wpadły w ręce służb specjalnych po rozbiciu jednego z rosyjskich oddziałów w okolicach Doniecka.

Zobacz również:

Putin wysłał na wojnę studentów. Ukraińskie służby zdobyły tajne akta

Putin wysłał na wojnę studentów. Ukraińskie służby zdobyły tajne akta

Władze Grecji uznały 12 akredytowanych w tym kraju rosyjskich dyplomatów za osoby niepożądane – podało greckie ministerstwo spraw zagranicznych. Zaznaczyło, że o decyzji najpierw poinformowano ambasadora Rosji.

Grecja jest kolejnym państwem europejskim, które zdecydowało się na wydalenie rosyjskich dyplomatów w reakcji na rozpętaną przez Rosję wojnę z Ukrainą.

Rosja celowo wywołuje na Ukrainie kryzys żywnościowy, bo dla Rosji głodzenie ludzi również jest środkiem prowadzenia wojny – powiedział  zwracając się do parlamentu Irlandii prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Niszczą naszą infrastrukturę i celowo prowokują kryzys żywnościowy. Pół miliona mieszkańców jest oblężonych. Blokują transporty humanitarne i nie przepuszczają niczego, ani wody, ani lekarstw – mówił Zełenski w przemówieniu transmitowanym za pośrednictwem łączy wideo z Kijowa. 

Dziś w Ukrainie działać będzie 11 korytarzy humanitarnych – ogłosiła wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.

Mieszkańcy będą mogli ewakuować się prywatnymi samochodami do Zaporoża z Mariupola w obwodzie donieckim oraz z Berdiańska, Tokmaku, Enerhodaru, Hulajpoła i Melitopola w obwodzie zaporoskim w południowo wschodniej Ukrainie – poinformowała Wereszczuk.

Były mer miasta Rubiżne w obwodzie ługańskim Serhij Hortiw nie tylko przeszedł na stronę Rosjan, ale też przekazuje im informacje o osobach o proukraińskich poglądach – powiedział szef władz tego regionu Serhij Hajdaj, cytowany przez portal Ukrainska Prawda.

Po prostu ich wydaje. Taki 100-procentowy zdrajca, który wydaje okupantom ludzi o proukraińskich poglądach – przekazał Hajdaj.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poprosił byłą kanclerz Niemiec Angelę Merkel, aby na własne oczy zobaczyła okrucieństwa w Buczy. Ale Merkel podróżuje obecnie w zupełnie innym kierunku. Teraz cieszy się wiosennym słońcem we Florencji; od soboty przebywa prywatnie w Toskanii – pisze dziennik “Bild”.

Zobacz również:

“Bild”: Merkel została zaproszona do Buczy, pojechała do Florencji

"Bild": Merkel została zaproszona do Buczy, pojechała do Florencji

“Dziś ważą się losy bezpieczeństwa Ukrainy i całego wolnego świata” – stwierdził w opublikowanych w mediach społecznościowych nagraniu premier Mateusz Morawiecki. “Nie może zabraknąć nam odwagi. Mierzymy się z bestialstwem, którego Europa nie widziała od zbrodni Hitlera i Stalina. Jeżeli nie zaczniemy działać teraz – masakra w Buczy będzie tylko prologiem. Jeżeli nie zaczniemy działać teraz – Europa spłynie krwią niewinnych ofiar” – ostrzegł.

Zobacz również:

Morawiecki: Jeżeli nie zaczniemy działać – masakra w Buczy będzie tylko prologiem

Morawiecki: Jeżeli nie zaczniemy działać – masakra w Buczy będzie tylko prologiem

Musimy ponownie zwiększyć presję na Putina i rząd rosyjski, dlatego proponujemy jeszcze bardziej zaostrzyć nasze sankcje, które ograniczają polityczne i ekonomiczne opcje Kremla – powiedziała w Parlamencie Europejskim przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Dodała, że “sankcje wpływają na Rosję znacznie mocniej niż na nas” i nie będą to ostatnie sankcje UE.

Rosyjski atak rakietowy na terytorium obwodu winnickiego na zachodzie Ukrainy. Miejscowe władze nie informują, gdzie konkretnie spadły pociski i co było ich celem. Gubernator Sierhij Borzow podał jedynie, że na miejscu pracują ekipy ratunkowe. Nie ma na razie doniesień o poszkodowanych. 

Tragiczny finał poszukiwań 4-letniego Saszy z okolic Kijowa. Chłopiec zaginął w połowie marca. Łódź, którą uciekał razem z bliskimi przed Rosjanami, przewróciła się na Dnieprze. Teraz jego matka poinformowała o znalezieniu ciała syna. 

Zobacz również:

“Znaleźliśmy ciało Saszeńki”. Tragiczny finał poszukiwań 4-latka

"Znaleźliśmy ciało Saszeńki". Tragiczny finał poszukiwań 4-latka

Podczas audiencji w Auli Pawła VI w Watykanie papież pokazał flagę ukraińską przywiezioną z miejsca masakry cywilów w Buczy i ją ucałował. Mówił, że na Ukrainie dochodzi do coraz większych okrucieństw. Na audiencji były ukraińskie dzieci, które dostały prezenty od Franciszka. 

Papież Franciszek po raz kolejny wyraził uznanie dla Polaków za – jak to ujął – “niezwykłą i przykładną życzliwość dla naszych braci Ukraińców”.

Zobacz również:

Papież ucałował ukraińską flagę przywiezioną z Buczy

Papież ucałował ukraińską flagę przywiezioną z Buczy

Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już około 18,6 tys. żołnierzy, a także 684 czołgi, 332 systemy artyleryjskie, 150 samolotów i 135 śmigłowców – ogłosił w komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Od 24 lutego do 6 kwietnia Rosja straciła również 1861 pojazdów opancerzonych, 107 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 55 systemów przeciwlotniczych, 1324 samochody, siedem jednostek pływających, 76 cystern z paliwem, 96 bezzałogowych statków powietrznych i cztery mobilne systemy rakiet balistycznych krótkiego zasięgu – poinformował sztab.

Podczas okupacji okolic Iwankowa w obwodzie kijowskim rosyjscy żołnierze zgwałcili dwie siostry w wieku 15-16 lat; miejski szpital jest pełen rannych, a bomba kasetowa zabiła 12-letniego chłopca – podała stacja ITV, powołując się na mieszkańców wyzwolonego po 35 dniach rosyjskiej okupacji miasta.

Zobacz również:

Okupacja Iwankowa: 12-latek zginął od bomby kasetowej, zgwałcone nastoletnie siostry

Okupacja Iwankowa: 12-latek zginął od bomby kasetowej, zgwałcone nastoletnie siostry

96 procent osób, które się zarejestrowały jako uchodźcy w rejestrze PESEL to kobiety z dziećmi – zauważył w rozmowie z TVP Info wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker, mówiąc o uchodźcach z Ukrainy, którzy dotarli do Polski. Jak zaznaczył, na pierwszym etapie udzielania pomoc dla Ukraińców była spontanicznym ruchem serca, a “dziś państwo polskie musi te sprawy usystematyzować”.

Zobacz również:

Szefernaker o uchodźcach zarejestrowanych w systemie PESEL: 96 proc. to kobiety z dziećmi

Szefernaker o uchodźcach zarejestrowanych w systemie PESEL: 96 proc. to kobiety z dziećmi

Minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó poinformował, że wezwał do resortu ambasador Ukrainy w Budapeszcie. “Czas, aby ukraińscy przywódcy przestali obrażać Węgry i uwzględnili wolę węgierskiego ludu” – stwierdził szef węgierskiej dyplomacji. W niedzielę koalicja rządząca Fideszu i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej zdobyła 2/3 głosów w wyborach do węgierskiego parlamentu.

Zobacz również:

Węgierski MSZ wzywa ambasador Ukrainy. “Czas, by przestali nas obrażać”

Węgierski MSZ wzywa ambasador Ukrainy. "Czas, by przestali nas obrażać"

Zabawkowy samochód, karton z sokiem – to wszystko może stanowić śmiertelne niebezpieczeństwo. Tego właśnie uczą się kilkuletnie dzieci, które ukrywają się w jednym ze schronów w Charkowie. W tych z pozoru niewinnych przedmiotach Rosjanie mogli bowiem ukryć ładunki wybuchowe.

Zobacz również:

Kolorowanki z granatami i dynamitem. Kilkulatki uczą się, jak uniknąć śmierci

Kolorowanki z granatami i dynamitem. Kilkulatki uczą się, jak uniknąć śmierci

W Mariupolu w południowo-wschodniej Ukrainie trwają ciężkie walki, a sytuacja humanitarna się pogarsza – poinformowało  rano brytyjskie ministerstwo obrony.

“Większość z 160 tys. mieszkańców nie ma światła, łączności, lekarstw, ogrzewania ani wody. Siły rosyjskie uniemożliwiły dostarczenie pomocy humanitarnej, prawdopodobnie w celu wywarcia presji na obrońców, aby się poddali” – napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

Eksplozje słyszane wczoraj wieczorem w okolicach Radziechowa w zachodniej Ukrainie, blisko polskiej granicy, były efektem zestrzelenia dwóch rosyjskich rakiet. Poinformowały o tym władze obwodu lwowskiego. Odłamki zestrzelonych rakiet spadły na cywilny obiekt w okolicach Radziechowa, w wyniku czego budynek stanął w płomieniach. Konieczna była interwencja straży pożarnej. Jak wynika z krótkiego komunikatu administracji obwodu – na szczęście nikt nie ucierpiał.

Co najmniej 167 dzieci zginęło, a 279 zostało rannych wskutek agresji Rosji na Ukrainie – podało biuro prokuratora generalnego Ukrainy.

Te szacunki nie są ostateczne – trwa uściślanie danych w miejscach aktywnych działań bojowych. Biuro prokuratora generalnego podkreśla, że najwięcej dzieci ucierpiało w wyniku rosyjskiej agresji w obwodzie kijowskim, donieckim i charkowskim.

Trwa przymusowe wywożenie dzieci z Ukrainy do Rosji – zaalarmowano w komunikacie. Z jednej z placówek medycznych w Mariupolu rosyjscy żołnierze przymusowo wywieźli 12 dzieci, które były tam leczone. Do Sarańska w Rosji z Mariupola na siłę wywieziono matkę z domu zastępczego wraz z ośmiorgiem dzieci będącymi pod jej opieką, trojgiem własnych dzieci i trojgiem dzieci zaadoptowanych.

Od 24 lutego do Polski wjechało z Ukrainy ponad 2,5 mln osób – poinformowała rano Straż Graniczna. We wtorek funkcjonariusze odprawili 21 tys. podróżnych, a w środę do godziny 7 rano – 4,7 tys osób.

Rosja zrezygnowała z próby zdobycia Kijowa i przemieszcza wojska, by wzmocnić atak na południu i wschodzie Ukrainy; jej głównym celem jest zajęcie obwodów ługańskiego i donieckiego, w tym Mariupola, gdzie Ukraińcy wciąż stawiają opór – ocenił amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Ceny żywności rosną, czy za chleb będziemy płacić 10 zł? Trudno przewidzieć, czy będzie kosztował 10 czy 7 zł, ale na pewno nie będzie tańszy – mówił w Porannej rozmowie w RMF FM Henryk Kowalczyk, wicepremier oraz minister rolnictwa i rozwoju wsi. 

Susza, pandemia, a teraz wojna w Ukrainie spowodowały ogromny wzrost cen żywności. Nie musimy obawiać się, że żywności w Polsce zabraknie, ale ceny wciąż rosną. Możemy się czuć bezpiecznie, że u nas zboża nie zabraknie, natomiast to wcale nie znaczy, że cena zbóż nie wzrośnie, bo tutaj jednak ceną rządzą światowe rynki. To nie jest tak, że my możemy się wyizolować i zrobić sobie jakąś swoją cenę – mówił Kowalczyk.

Zobacz również:

Henryk Kowalczyk: U nas zboża nie zabraknie, ale chleb na pewno nie będzie tańszy

Henryk Kowalczyk: U nas zboża nie zabraknie, ale chleb na pewno nie będzie tańszy

W Borodziance w obwodzie kijowskim żołnierze rosyjscy strzelali do ludzi, chcących ratować sąsiadów spod gruzów ostrzelanych budynków – poinformował Heorhij Jerko z lokalnych władz. W wyniku ostrzałów bloków mieszkalnych ludzie zostali żywcem pogrzebani w piwnicach – dodał.

Zobacz również:

Ludzie pochowani żywcem w ruinach, ciała na ulicach. Borodzianka podzieliła los Buczy

Ludzie pochowani żywcem w ruinach, ciała na ulicach. Borodzianka podzieliła los Buczy

Katerina Tichonowa i Maria Woroncowa mają znaleźć się na liście osób objętych sankcjami, jaką dziś ma ogłosić Unia Europejska w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę. Sankcjami, oprócz córek Putina, mają zostać objęci kolejni oligarchowie i politycy.

Zobacz również:

Córki Putina na celowniku Unii Europejskiej

Córki Putina na celowniku Unii Europejskiej

Samochód osobowy wbił się w ogrodzenie rosyjskiej ambasady w Bukareszcie. Pojazd stanął w ogniu. Kierowcy nie udało się uratować. Trwa wyjaśnienia okoliczności tego zdarzenia, a według lokalnych mediów to mógł nie być zwykły wypadek komunikacyjny. Dziennikarze donoszą, że kierowca krzyczał coś do ochrony placówki dyplomatycznej, zanim uderzył w ogrodzenie.

Zobacz również:

Rozpędzone auto wjechało w ogrodzenie rosyjskiej ambasady w Bukareszcie

Rozpędzone auto wjechało w ogrodzenie rosyjskiej ambasady w Bukareszcie

Rosyjskie wojska, które wycofały się z północnej Ukrainy na Białoruś, w części pozostają i pozostaną przy granicy. Nie będą przerzucane na front na Donbasie – informuje sztab generalny ukraińskiej armii. Według dowództwa, te oddziały mają sprawić, że Ukraina nie przegrupuje z swojego wojska z tych regionów na wschód i południe kraju. Kolejnym cele – jak dodaje sztab jest pomoc Białorusinom w zabezpieczeniu ich granicy.

Rosyjscy żołnierze chodzili od drzwi do drzwi konfiskując mieszkańcom broń myśliwską, telefony komórkowe, a czasem nawet zajmując domy i szukali “ubranych na czarno nazistów” – tak mieszkańcy wsi w obwodzie mikołajowskim, na południu Ukrainy, opisują dziennikarzom “Washington Post”, jak byli terroryzowani przez wojska okupanta.

Zobacz również:

Ciało było tak zmasakrowane, że żonie nie pozwolono go zobaczyć. Tak Rosjanie szukają “nazistów”

Ciało było tak zmasakrowane, że żonie nie pozwolono go zobaczyć. Tak Rosjanie szukają "nazistów"

Jedna osoba zginęła, a pięć zostało rannych podczas rosyjskiego ostrzału Rubiżnego w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy – poinformowałszef władz tego regionu Serhij Hajdaj.

Gubernator przekazał, że wczoraj wskutek rosyjskich ostrzałów zostało zniszczonych 11 budynków w obwodzie ługańskim: dwa bloki mieszkalne i dziewięć domów jednorodzinnych.

Ostrzeliwano osiedla mieszkaniowe w miastach: Rubiżne, Lisiczańsk, Popasna, Siewierodonieck i w miejscowości Toszkiwka.
W Rubiżnem wskutek ostrzału zapaliła się cysterna z kwasem azotowym. Ze wstępnych ustaleń wynika, że nikt nie został poszkodowany.

Rosjanie przygotowują samozwańczą Mołdawską Republikę Naddniestrza do tego, by była bazą wsparcia ofensywy na Ukrainę – informuje w najnowszym komunikacie sztab generalny ukraińskiej armii. Z komunikatu wynika też, że wciąż głównym celem Rosjan jest wielka ofensywa na Donbasie.

Rosyjski atak z powietrza na skład paliw w obwodzie dniepropietrowskim. Lokalne władze informują, że pociski całkowicie zniszczyły bazę paliwową. Dodatkowo zaatakowany został jeden z zakładów przemysłowych – tam trwa pożar. Na razie nie ma potwierdzonych danych o osobach poszkodowanych.

Co trzeci rosyjski wojskowy z tak zwanej brygady “katów Buczy” walczył wcześniej w Syrii po stronie reżimu Baszara Assada – informują ukraińskie media. Ukraiński wywiad poinformował wcześniej, że rosyjscy żołnierze, którzy mieli się dopuścić zbrodni na ludności cywilnej w Buczy, po wycofaniu na Białoruś wracają na front na Ukrainie.

Zobacz również:

Członkowie brygady “katów Buczy” walczyli wcześniej w Syrii

Członkowie brygady "katów Buczy" walczyli wcześniej w Syrii

Andrzej Duda, Mateusz Morawiecki i Rafał Trzaskowski – to trójka polityków najczęściej wymieniana, jako ci, którzy najbardziej sprawdzili się w sytuacji ataku Rosji na Ukrainie. Ankietowani byli o to pytani w sondażu dla RMF FM i “Dziennika Gazety Prawnej”.

Zobacz również:

Polscy politycy w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę. Sondaż dla RMF FM i “DGP”

Polscy politycy w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę. Sondaż dla RMF FM i "DGP"

Rosyjscy żołnierze wysyłają z Białorusi ogromne paczki – pisze niezależny portal Meduza, podsumowując dostępne informacje na temat grabieży, dokonywanych przez rosyjskich wojskowych na Ukrainie. Meduza powołuje się m.in. na doniesienia profilu Biełaruski Hajun w Telegramie. To projekt białoruskich opozycyjnych blogerów, którzy monitorują ruchy i działania rosyjskich wojsk na terytorium Białorusi.

Zobacz również:

Przesyłki ważące nawet 450 kg. Oto, co wysyłają do kraju rosyjscy żołnierze

Przesyłki ważące nawet 450 kg. Oto, co wysyłają do kraju rosyjscy żołnierze

Brytyjski premier Boris Johnson zwrócił się bezpośrednio do Rosjan, mówiąc im, że zasługują na to, by znać prawdę o toczonej na Ukrainie wojnie. Fragmenty zamieszczonego na Twitterze nagrania wideo wypowiedział po rosyjsku.

Okrucieństwa popełnione przez wojska rosyjskie w Buczy, Irpieniu i w innych miejscach na Ukrainie przeraziły świat. Cywile masakrowani – rozstrzeliwani ze związanymi rękami. Kobiety gwałcone na oczach swoich małych dzieci. Ciała ordynarnie palone, wrzucane do masowych grobów lub po prostu pozostawiane na ulicy. Doniesienia są tak wstrząsające i obrzydliwe, że nic dziwnego, iż rząd stara się je przed wami ukryć – opisywał Johnson.

Zobacz również:

Johnson do Rosjan: Nie mogę uwierzyć, że Putin działa w waszym imieniu

Johnson do Rosjan: Nie mogę uwierzyć, że Putin działa w waszym imieniu

Jak informuje agencja Reuters, amerykański gigant technologiczny Intel zawiesza wszystkie operacje biznesowe w Rosji ze skutkiem natychmiastowym. Intel poinformował, że wdrożył środki zapewniające ciągłość biznesową w celu zminimalizowania zakłóceń w działalności globalnej.

Po 35 dniach rosyjskiej okupacji kijowskiego przedmieścia Hostomel nadal nie odnaleziono około 400 mieszkańców – oświadczył szef miejscowej administracji wojskowej Taras Dumenko w lokalnej stacji radiowej. Władze obecnie sprawdzają piwnice w mieście. Wiemy o ludziach, że zostali zabici, mamy potwierdzenia, zdjęcia i nagrania wideo, ale wciąż nie możemy ich znaleźć – oświadczył Dumenko.

Zobacz również:

“Wiemy, że zostali zabici, ale nie możemy ich znaleźć”. Nieznany los 400 osób z Hostomla

"Wiemy, że zostali zabici, ale nie możemy ich znaleźć". Nieznany los 400 osób z Hostomla

Naszą relację z 42. wojny w Ukrainie rozpoczynamy od podsumowania najważniejszych wydarzeń z nocy:

– Portal “Ukraińska prawda” poinformował o eksplozjach w rejonie Lwowa i w Dniepropietrowsku na południowym wschodzie kraju. Szef lwowskiej administracji wojskowej, Maksym Kozycki potwierdził eksplozje w pobliżu miasta Radaczów, na północny wschód od Lwowa. Nie ma informacji o ofiarach śmiertelnych. Również w obwodzie dniepropietrowskim naoczni świadkowie donoszą o eksplozjach w przemysłowym mieście Nowomoskowsk.

W ciągu ostatnich 24 godzin ukraińskie siły powietrzne zniszczyły osiem pocisków rakietowych typu cruise, poinformowało Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy na portalu Telegram. Według ukraińskich wojskowych nieprzyjaciel zmienił taktykę walki w powietrzu. Obecnie rosyjskie siły starają się nie wchodzić w obszar oddziaływania ukraińskich systemów obrony przeciwlotniczej i unikać bezpośredniego kontaktu z myśliwcami.

– Sankcje wobec Federacji Rosyjskiej muszą być współmierne do wagi zbrodni wojennych popełnionych przez wojska rosyjskie na Ukrainie – oświadczył prezydent Wołodymyr Zełenski w swoim wystąpieniu na Facebooku. Przygotowujemy nowy pakiet potężnych sankcji przeciwko Rosji za wszystko, co zrobiła naszym obywatelom – oświadczył prezydent Ukrainy.

W ramach nowych sankcji wobec Moskwy rząd USA wprowadził zakaz “wszelkich nowych inwestycji” w Rosji – oświadczyła rzeczniczka prezydenta USA Białego Domu Jen Psaki. Ponadto zaostrzone zostaną istniejące sankcje przeciwko rosyjskim bankom i spółkom państwowym, a także objęci nimi zostaną kolejni członkowie rosyjskich elit i ich rodziny.

Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie dodatkowe 100 milionów dolarów na pomoc w zakresie bezpieczeństwa – poinformował sekretarz stanu USA Antony Blinkena. Pomoc będzie obejmowała również systemy przeciwpancerne.

Co działo się w 41. dniu wojny? Sprawdzicie w naszej relacji z 05.04.2022 i w podsumowaniu dnia

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKolekcja interesujących zdjęć CXXIII – to nie krawat!
Następny artykuł7 rzeczy, które warto wiedzieć na temat języków migowych