A A+ A++

Aparaty cyfrowe, a później aparaty w telefonach spowodowały, że w końcu możemy tanio i skutecznie utrwalać najpiękniejsze wspomnienia. Ale jak je zabezpieczyć? Na szczęście rozwiązanie jest wyjątkowo proste. Usługi chmurowe, takie jak Zdjęcia Google, możemy tak skonfigurować, żeby dbały o bezpieczeństwo naszych zdjęć. A jakby tego było mało, możemy je wykorzystać również do innych, pożytecznych celów.

Kiedyś każde zdjęcie wykonane za pomocą aparatu fotograficznego musieliśmy wywoływać u fotografa za niemałą opłatą. Dziś wykonanie fotografii nie kosztuje nas w zasadzie nic, bowiem już nawet średniej klasy telefony mają bardzo przyzwoite aparaty, a te zamiast wykorzystywać kliszę fotograficzną posługują się pamięcią cyfrową. To oznacza, że możemy robić zdjęcia kiedy chcemy, jak chcemy i w jakich ilościach chcemy. A nasz zbiór zdjęć zabezpieczymy za pomocą usługi Zdjęcia Google.

Zdjęcia Google to usługa, która jest wbudowana w prawie każdy telefon z Androidem. Konkuruje ona z takimi platformami, jak Dropbox, OneDrive czy Flickr. Na dzień dzisiejszy, dzięki wykorzystaniu przez Google zaawansowanych algorytmów do przetwarzania zdjęć, a także dzięki atrakcyjnej cenie (podstawowa, wystarczająca dla większości z nas wersja jest za darmo) to właśnie ona postrzegana jest jako najlepsze miejsce do przechowywania fotografii. Usługa nie tylko oferuje bezpieczny sejf na nasze zdjęcia, ale również pozwoli nam na łatwe nimi zarządzanie. A my pokażemy wam jak z niej skorzystać.

Krok pierwszy: zainstaluj Zdjęcia Google

W teorii aplikacja Zdjęcia Google powinna być już zainstalowana na twoim telefonie z Androidem. Praktyka jednak bywa różna i wiele zależy od producenta telefonu oraz tego jak często był aktualizowany. Jeżeli nie możesz znaleźć aplikacji należy udać się do Sklepu Play (łącze poniżej) i wybrać opcję „Zainstaluj” lub „Aktualizuj”. W zależności od twojego telefonu aplikacja albo zaktualizuje poprzednią przeglądarkę Androida do Zdjęć Google, albo też po prostu ją zainstaluje. Zdjęcia Google zaproponują też bycie domyślną przeglądarką zdjęć w systemie Android. To dobra aplikacja, więc dajmy jej szansę.

Aplikacja, jak nietrudno się domyślić, jest darmowa. Sama usługa jednak jest już częściowo płatna. Jeżeli zgodzimy się, żeby nasze fotografie były przechowywane w postaci skompresowanej (zmniejszonej) do 16 megapikseli to bez dodatkowych opłat możemy przechowywać dowolną ich ilość. Na te wykonane w większej jest już jednak limit, po przekroczeniu którego będziemy musieli uiścić opłatę lub zrezygnować z dalszego umieszczania zdjęć. Na szczęście nie jest to problemem. Co wyjaśnimy i uzasadnimy w następnej części tego artykułu.

Krok drugi: poznaj aplikację Zdjęcia Google i pozwól jej zaopiekować się twoimi zdjęciami

Aplikacja po uruchomieniu wyświetli wszystkie zdjęcia, jakie mamy przechowane na naszym urządzeniu. Oprócz tego, jeżeli umieszczaliśmy jakieś fotografie w usługach Google+ lub Dysk Google, te również zostaną wyświetlone na ekranie naszego telefonu. Nie martwcie się o bałagan: aplikacja od razu posortuje nam nasze fotografie względem dat ich wykonania. Potrafi też znacznie więcej, ale do tego wrócimy później.

Na razie zdecydujmy się na uruchomienie funkcji, z powodu której w ogóle się zainteresowaliśmy aplikacją Zdjęcia Google. Jeżeli ta nas na samym początku nie zapytała czy może zaimportować do siebie nasze zdjęcia, to czas jej to zlecić. Żeby to zrobić należy wcisnąć przycisk menu w lewym górnym rogu interfejsu i następnie wybrać pozycję Ustawienia. Tam należy zajrzeć do funkcji Kopia zapasowa i synchronizacja i następnie ją włączyć.

Tu dochodzimy do momentu, o którym wspominaliśmy wyżej w artykule. Aplikacja zapyta się nas czy może zmniejszać zdjęcia do rozdzielczości 16 megapikseli, czy też ma je zachowywać w oryginale. Pierwsza funkcja jest darmowa, druga zużywa naszą przestrzeń na Dysku Google, a ta nie jest nieograniczona. Co więcej, jej rozszerzenie kosztuje. Na szczęście opracowany przez Google algorytm zmiany rozdzielczości zdjęć działa rewelacyjnie. Jeżeli nasze fotografie nie mają być materiałem do profesjonalnej obróbki możemy bez żalu zgodzić się na kompresję do 16 megapikseli, nie zauważymy różnicy.

Krok trzeci: Zdjęcia Google to coś więcej niż bezpieczny sejf w chmurze

A więc udało się! Od tej pory każde wykonane przez nas zdjęcie będzie trafiało do bezpiecznej chmury Zdjęć Google. Jeżeli zgubimy telefon, zepsujemy go lub wymienimy go na nowy, nasze zdjęcia od razu będą dostępne pod ręką. Mamy też do nich dostęp z komputera, wystarczy z poziomu przeglądarki internetowej odwiedzić webową wersję usługi Zdjecia Google. To jednak nie wszystko. Bo Zdjęcia Google to znacznie więcej niż tylko przeglądarka zdjęć i kopia zapasowa w chmurze.

Zdjęcia Google wykorzystują algorytmy sztucznej inteligencji by ułatwić nam katalogowanie zdjęć

Google wykorzystuje swoją inteligencję do analizy i przetwarzania naszych zdjęć. Brzmi złowrogo, ale w rzeczywistości chodzi tylko o to, by ułatwić nam życie. Powiedzmy, że chcemy zrobić album ze wszystkimi zdjęciami samochodów jakie wykonaliśmy. Przeczesywanie tysięcy obrazów z ostatnich miesięcy to mordęga, nieprawdaż? Sztuczna inteligencja Google rozpoznaje obiekty widoczne na zdjęciu. Wystarczy więc, że wpiszemy „samochód” w wyszukiwarkę w aplikacji, a ta zaprezentuje nasze zdjęcia samochodów. Teraz tylko zaznaczyć wszystkie, stworzyć album i udostępnić znajomym. W podobny sposób możemy tworzyć animacje ze zdjęć czy kolaże, a dzięki Zdjęciom Google w katalogowaniu naszych zdjęć przeszkadzają nam właściwie tylko granice naszej pomysłowości.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł„Gdzie mieszka sztuka?” – drugie spotkanie z tańcem
Następny artykułLudger Sylbaris, człowiek, który przeżył dzień zagłady