A A+ A++

Latasz samolotem? Czy zdarzyło Ci się płakać w trakcie podróży? Okazuje się, że wiele czynników sprawia, że lot samolotem potrafi być wyjątkowo wzruszający i to nie tylko po wylądowaniu na lotnisku.

Choć latanie samolotami przestaje być czymś niezwykłym (o ile już nie stało się rutyną), to okazuje się, że taka podróż może nas nadmiernie wzruszyć. Z ankiety przeprowadzonej przez Virgin Atlantic wynika, że ponad połowa respondentów (55 procent) przyznała się to wzrostu emocji podczas lotu, a 41 procent mężczyzn twierdzi, że zdarza im się wtedy uronić łzę.

Dlaczego płaczemy w samolocie?

Choć lot samolotem może wydać się dla nas zwykłą czynnością, pamiętajmy, że nasz organizm odbiera wiele bodźców i reaguje na nie nawet wtedy, gdy nie jesteśmy tego świadomi. Okazuje się, że lot samolotem pozwala naszemu ciału uwolnić stres spowodowany zarówno czynnikami psychicznymi, jak i fizycznymi.

Niezależnie od wieku, płci, religii, pochodzenia wiele osób zmaga się z problemami psychicznymi, w tym lękami, fobiami. Są one wszechobecne, uważa dr Robert L. Quigley z  International SOS & MedAire cytowany przez CNN.

Pośpiech związany z dotarciem na lotnisko, odprawa przed lotem obejmująca stresującą kontrolę bezpieczeństwa, aż wreszcie dotarcie na wyznaczone miejsce w samolocie – niewielkiej zamkniętej przestrzeni – okazuje się być emocjonalną mieszanką wybuchową. A jeśli do tego podróżujemy samotnie, a miejsce docelowe jest nam nieznane, może to zintensyfikować odczucia.

Do wrażliwości naszej psychiki, podczas lotu dochodzą jeszcze czynniki fizyczne. Przebywanie przez dłuższy czas w zamkniętej przestrzeni to jedno, ale jeśli dodatkowo ta przestrzeń jest ciasna, niewygodna, nie daje nam możliwości rozprostowania nóg, a zamiast tego przyprawia o ból bioder, kolan czy kręgosłupa to nasz organizm zaczyna się buntować.

Wiele osób jest też wrażliwa na czynniki atmosferyczne, które w samolocie utrzymywane są pod stałą kontrolą – ciśnienie, ilość tlenu w kabinie.

― Istnieje mnóstwo dowodów na to, że podczas lotu wchodzisz we względny stan niedotlenienia. Jedna osoba może odczuwać płacz, a inna senność – niedotlenienie wpływa na ludzi na różne sposoby. Mogą nawet występować hormony wyzwalane przez niedotlenienie ― powiedział Quigley. Przyznaje też, że … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułРозслідування підриву ГЕС та підготовка пілотів: Зеленський поспілкувався із Макроном
Następny artykułNajpopularniejsze seriale na Netflixie. Co obecnie oglądają Polacy?