A A+ A++

Zbroja husarska w Mikułowicach odkryta za pomocą wykrywacza metali

Odkryta zbroja husarska w Mikułowicach, choć nie jest kompletna, to niesamowite i rzadkie znalezisko. Pochodzi prawdopodobnie z I połowy z XVII wieku. Po konserwacji trafi do Muzeum Zamkowego w Sandomierzu.

Tygodnik Nadwiślański podał, że odkryta zbroja husarska w Mikułowicach pochodzi prawdopodobnie z XVII wieku. Odkrycia dokonał 27 marca 2024 roku poszukiwacz skarbów, Patryk Chmielewski, za pomocą wykrywacza metali. Poszczególne elementy zbroi znajdywały się jeden na drugim około 60 cm pod powierzchnią ziemi.

Brak jej podstawowego elementu, czyli kirysu, który składał się z napierśnika i naplecznika, czasami zastępowanego przez okrągłe umbo na plecach – a jej poszczególne elementy są mocno zardzewiałe z powodu długiego przebywania w ziemi. To, co zostało zakopane, a teraz wydobyte to: półkulisty hełm, czyli szyszak z dwoma tzw. policzkami – osłonami boków twarzy i fragmentarycznie zachowanym nakarczkiem  – osłoną karku; składający się z dwóch części tzw. obojczyk będących osłoną szyi i karku; lewy naramiennik oraz dwa tzw. karwasze mające chronić przedramiona

– przekazał dr hab. Marek Florek z Delegatury w Sandomierzu Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, pracownik naukowy Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Nie można dokładnie określić okresu, w którym powstała zbroja, ponieważ jest niekompletna i nie zachowała się w zbyt dobrym stanie. Najprawdopodobniej pochodzi z I połowy XVII wieku. Według dr. hab. Marka Florka, ponieważ nie widnieją na niej żadne elementy dekoracyjne, raczej nie należała do możnowładcy. Prawdopodobnie pochodzi z lokalnego warsztatu, który wykonał ją na zamówienie średniozamożnego szlachcica.

Możliwe, że zbroja została zakopana w ziemi w czasie jakichś walk w Mikułowicach na przestrzeni XVI-XVII wieku. To nietypowe:

Po takich wydarzeniach bowiem zwykle skrupulatnie zbierano porzucony oręż bądź uzbrojenie ochronne. Sposób w jaki poszczególne jej części zostały złożone w stosunkowo wąskiej jamie wskazuje, że została zakopana celem ukrycia, a ktoś, kto to zrobił, z jakichś powodów nie wrócił po nią i jej nie odkopał. Nie wiadomo jednak, kiedy i z jakich powodów ją ukryto i dlaczego zakopano tylko fragmenty.

(…)Wśród zbroi husarskich znajdujących się w muzeach polskich wyjątkowo można również spotkać egzemplarze wyjęte z grobów, nie ma chyba jednak żadnego, który został kiedyś celowo zakopany i odnaleziony współcześnie.

– powiedział dr hab. Marek Florek.

Po konserwacji i opracowaniu, zbroja trafi do zbiorów Muzeum Zamkowego w Sandomierzu.


Źródło: Rewelacyjne odkrycie w powiecie opatowskim. Znaleziono tam zbroję husarską [FOTO], Tygodnik Nadwiślański [dostęp: 03.04.2024].

Fotografia poglądowa, zbroja husarska z Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, źródło: Wikimedia Commons, Mathiasrex Maciej Szczepańczyk

Czytaj również:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWybory 2024. Taki Olsztyn szykuje nam przyszły prezydent. Pytania o transport i inwestycje
Następny artykułUwaga kierowcy! Całkowite zamknięcie dogi powiatowej w Bliznem