A A+ A++
ZBP: rozwiązania mieszkaniowe proponowane w "Polskim ładzie" spowodują wzrost cen mieszkań
fot. PHOTOCREO Michal Bednarek / / Shutterstock

Rozwiązania mieszkaniowe proponowane w “Polskim ładzie” spowodują wzrost cen mieszkań – ocenia Jacek Furga, Przewodniczący Komitetu ds. Finansowania Nieruchomości ZBP.

“Proponowane w “Polskim ładzie” rozwiązania mają przede wszystkim charakter popytowy, tzn. wspierają wzrost popytu (gwarancje kredytowe, dotacje na wkład własny). Ich efektem będzie przede wszystkim wzrost cen mieszkań, tym groźniejszy, że nałoży się na silny od sześciu lat trend wzrostowy” – ocenia Furga.

“Trudno poważnie potraktować wypowiedzi, że aby zmniejszyć ryzyko wzrostu cen, zostanie wprowadzony poziom maksymalnej ceny za 1 mkw. nieruchomości, która będzie kwalifikować się do programu lub propozycję wprowadzenia wyższych podatków od drugiego czy trzeciego nabywanego mieszkania jako receptę na zahamowanie wzrostu cen mieszkań” – dodał.

Furga ocenia, że proponowane w “Polskim ładzie” rozwiązanie polegające na gwarancji udzielanej przez Bank BGK osobom bez wkładu własnego kredytobiorcy abstrahuje od negatywnych doświadczeń ostatnich lat.

“Przecież załamanie się rynku kredytowego i mieszkaniowego w wielu krajach po roku 2008 miało miejsce m.in. wskutek udzielania kredytów równych 100 proc. ceny kupowanej nieruchomości. Gdy kryzys finansowy uruchomił spadek cen nieruchomości, wielkość udzielonego kredytu znacząco przewyższyła wartość zabezpieczenia hipotecznego, naruszając wiarygodność kredytową właścicieli, powodując lawinowe wypowiadanie kredytów i utratę dachu nad głową” – ocenia Furga.

“Jeżeli rząd chce wesprzeć dotarcie do bezpiecznego kredytu mieszkaniowego to powinien wspierać sięganie po kredyty o stałej stopie lub wspierać oszczędzanie na cele mieszkaniowe, które pozwalałoby m.in. gromadzić wkład własny potencjalnych kredytobiorców” – dodaje.

Furga dodaje, że udział wkładu własnego, regulowany przez KNF stosownymi rekomendacjami, daje bankom możliwość weryfikacji, czy potencjalny kredytobiorca potrafi i jest gotowy do systematycznego odkładania części swojego wynagrodzenia na wywiązywanie się z zaciągniętych zobowiązań finansowych. (PAP Biznes)

map/ mfm/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMercusys MR70X – test najtańszego routera Wi-Fi 6
Następny artykułZack Snyder nakręci Armię umarłych 2 dla Netflixa. Trochę jednak na nią poczekamy